ROK SZKOLNY 2023/2024






Związki pomiędzy prężnością psychiczną, samokontrolą i osobowością w grupie byłych wychowanków Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych


https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdjzQpUWIH9JVE_Vx5LSsiXuhUKcvHgAKwWM4jlIHQnebF7UQ/viewform

Badanie skierowane jest wyłącznie do pełnoletnich, byłych wychowanków Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych.









 Warsztaty Stylizacji Paznokci



           W niedzielę 14.04.2024r. grupę dziewcząt odwiedziła Pani Katarzyna Kądziela - mistrzyni w Briliant World Cup w Paryżu, która zdradziła tajniki prawidłowego wykonania manicure. Dziewczęta zostały zapoznane z elementarną wiedzą teoretyczną dotyczącą anatomii naturalnego paznokcia, BHP w salonie stylizacji paznokci oraz zasad budowy paznokci przedłużanych. Pani Katarzyna pokazała dziewczętom jak wykonać prawidłowo manicure frezarkowy, jak wzmocnić żelem naturalną płytkę paznokcia oraz jak prawidłowo podkładać formę do kształtów "migdał" i "kwadrat"; pokazała także modelowanie kształtu pilnikiem- schemat piłowania, malowanie monochromatyczne- jeden kolor, malowanie końcówki french oraz zdobienie.

           Uczestnicząc w zajęciach z Panią Katarzyną wychowanki miały okazję zdobyć dodatkowe umiejętności ponieważ, warsztaty obejmowały nie tylko część teoretyczną ale i praktyczną. Każda z dziewcząt mogła pod okiem p. Katarzyny prawidłowo przygotować powierzchnię i kształt naturalnej płytki paznokciowej przed nałożeniem żelu UV i aplikować produkty do osiągnięcia gładkiej tafli. 







Wyjazd na kręgle do Powiatowego Centrum Sportu i Rekreacji w Przysusze




           W dniu 12 kwietnia 2024 r. młodzież naszej placówki wybrała się na kręgle do Powiatowego Centrum Sportu i Rekreacji w Przysusze. Wyjazd odbył się w ramach programu aktywizacji wychowanków placówki. Celem wycieczki było propagowanie aktywnego spędzania czasu wolnego oraz integracja społeczności uczniowskiej ośrodka. Zajęcia na kręgielni były doskonałą rozrywką, dostarczyły młodzieży wielu niezapomnianych wrażeń i emocji.








 Z wizytą w Zakładzie Karnym




            W dniu 10 kwietnia 2024r. wychowanki z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Ks. Jana Ziei odwiedziły Zakład Karny Nr 1 w Łodzi. Funkcjonariusze Służby Więziennej przedstawili podopiecznym historię, zadania oraz uprawnienia placówki. W czasie prelekcji nieletnie dowiedziały się jakie są najczęstsze przyczyny odbywania kary pozbawienia wolności, rodzaje i typy zakładów karnych oraz systemy odbywania kary. Podopieczne nabyły wiedzę od kiedy i na jakich zasadach można ponosić odpowiedzialność karną, co grozi nieletnim za łamanie prawa, jak wygląda życie w więzieniu. Uczestniczki wizyty miały możliwość zadawania pytań, z czego chętnie skorzystały. Poruszyły tematy osadzonych w ciąży, terminu wyroków jak i kwestii kulinarnych. W dalszej części spotkania funkcjonariusze oprowadzili podopieczne po jednostce penitencjarnej. Wychowanki MOW zobaczyły jak wygląda oddział mieszkalny więźniarek, spacerniak, cele dla skazanych oraz inne pomieszczenia, z których korzystają osoby pozbawione wolności. Wizyta w Zakładzie Karnym skłoniła wychowanki do przemyśleń nad swoim dotychczasowym zachowaniem, pobudziła do zadumy i refleksji. Uczestnictwo w wyjeździe i poznanie struktury życia osadzonych pozytywnie wpłynie na proces resocjalizacji nieletnich w MOW.








Pierwszy dzień wiosny



„Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi
Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni
Zdjąłem z niej zmoknięte palto posadziłem vis a vis
Zapachniało zajaśniało wiosna ach to ty
Wiosna wiosna wiosna ach to ty…”

            W dniu 21marca 2024r. wychowankowie MOW przywitali wiosnę znanym wszystkim utworem Marka Grechuty „Wiosna Ach To Ty” we wspólnej zabawie „Wiosenne karaoke”. Korzystając z pięknej pogody podopieczni uczestniczyli w ognisku. Wychowankowie rozpoczęli od pieczenia pysznych kiełbasek. Czas upłynął bardzo szybko w świetnym nastroju. Spotkanie przy ognisku dostarczyło mnóstwo radości i sprzyjało kształtowaniu pozytywnych relacji w grupie i z wychowawcami.







W wielkanocnym nastroju…

 

          W wielkanocnym nastroju w dniu 19 marca 2024 roku odbyło się spotkanie wychowanków MOW z ich Małymi Przyjaciółmi – uczniami klasy I PSP w Odrzywole. Była to już szósta wizyta zorganizowana w ramach realizacji projektu społecznego „Mój Mały – Wielki Przyjaciel”.

         Tematyka tego spotkania nawiązywała do zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy – uczestnicy spotkania wspólnie przypomnieli sobie wiadomości o tradycjach, zwyczajach oraz symbolach wielkanocnych. Było głośne czytanie wiersza pt. „Wielkanoc”, poszukiwanie odpowiedzi na zagadki przygotowane przez gościa specjalnego – Misia Stefana, no i oczywiście wykonanie pisanek.                   Po raz kolejny był to czas spędzony w przyjaznej i radosnej atmosferze zabawy. Idealnym podsumowaniem spotkania będzie fragment czytanego przez nas wiersza: „bo Wielkanoc, tak jak wiosna, na wsi zawsze jest radosna…”








Droga krzyżowa




          W dniu 15 marca 2024 r. w naszym Ośrodku odbyła się droga krzyżowa przygotowana przez pracowników i młodzież. Uczestniczyli w niej nie tylko przedstawiciele naszej społeczności ale także uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Myślakowicach i seniorzy z Dziennego Domu Senior + z Odrzywołu.








Rajd śladami ks. Ziei



         W dniu 14 marca 2024 r. wychowankowie MOW w Kolonii Ossa wzięli udział w pieszym rajdzie śladami swojego patrona ks. Jana Ziei. Rajd był częścią obchodów „Tygodnia Patrona”.









Dzień Patrona


           W dniu 12 marca 2024 r. kolejny raz obchodziliśmy w naszej placówce Dzień Patrona. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej koncelebrowanej przez proboszcza miejscowej parafii w Odrzywole ks. kan. Adama Łukiewicza i ks. Tadeusza Huka.

         Po mszy głos zabrała pani dyrektor Iwona Uryć-Kaszuba, która przypomniała okoliczności nadania naszej placówce imienia księdza Jana Ziei. Przedstawiła główne cele oraz ideę działania Ośrodka. Pani Dyrektor podziękowała wszystkim osobom związanym z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym. Szczególne podziękowania za współpracę i wsparcie złożyła pani Annie Trzeciakowskiej i władzom samorządowym reprezentowanym przez starostę przysuskiego pana Mariana Niemirskiego. Następnie powitani zostali goście, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Po wystąpieniu pani Dyrektor miała miejsce część artystyczna poświęcona patronowi w wykonaniu naszej młodzieży.

        Kolejnym etapem były przemówienia gości po których wszyscy uczestnicy uroczystości zapozowali do pamiątkowego zdjęcia.








8 marca - Dzień Kobiet



        Niech się każdy dowie, że dziś jest święto kobiet….

       I to właśnie z tej okazji, wychowankowie wraz z opiekunami: p. A.Gapys i p. A.Maciągowską przygotowali dla dziewcząt i kobiet z naszej placówki krótkie przedstawienie słowno-muzyczne.

        Prowadzący po kilku słowach wprowadzenia i objaśnienia słowa „kobieta” i jak ważną rolę pełni w życiu mężczyzny, zaprosili widzów na krótki skecz pt: „ tydzień z życia słomianego wdowca”. Pod okiem naszych wychowawców- p. R.Bednarczyka, p. D.Jeromina p. Cz.Łukiewicza oraz p. M.Wojtarka, wychowankowie przygotowali dla każdej kobiety z naszej placówki tulipana, który symbolizował pamięć. Nie zabrakło wspólnego śpiewania ,Mateusz Mijal- "Jej portret", Viki Gabor- "Ramię w ramię", to właśnie te piosenki pokazały jak wspólnie możemy zmieniać świat.







                Walentynki czyli dzień dobrych uczuć



          W dniu 22 lutego 2024 roku wychowankowie po raz kolejny odwiedzili swoich małych przyjaciół w Publicznej Szkole Podstawowej w Odrzywole w ramach projektu społecznego „Mój Mały – Wielki Przyjaciel”. Na tą okazję podopieczni przygotowali kilka niespodzianek. Spotkanie rozpoczęli odczytaniem historii małej Calineczki, przenosząc dzieci w świat wyobraźni. Uczniowie uważnie słuchali gdyż dokładnie zapamiętali bohaterów oraz szczegóły z życia dziewczynki. W kolejnej części spotkania nasi wychowankowie przedstawili swoim ulubieńcom Stefana – misia, który uczył jak celebrować Dzień Świętego Walentego, okazując gesty przyjaźni i miłe słowa. Miś bardzo przypadł do gustu pierwszoklasistom, wszyscy razem chętnie brali udział w przygotowanych zabawach i tańczyli do muzyki. Wspólnie spędzony czas, pogłębia więzi przyjacielskie między wychowankami MOW a uczniami I klasy PSP. W trakcie spotkań można zaobserwować u wszystkich szczerze uśmiechnięte buzie i radość z wspólnie spędzanego czasu.









„Walentynkowe Love”, czyli konkurs piosenki o tematyce miłosnej



 

          W ramach działalności koła teatralnego w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym im. Ks. Jana Ziei w Kolonii Ossa został zorganizowany i przeprowadzony konkurs piosenki o tematyce miłosnej pod hasłem „Walentynkowe Love”. Nasi wychowankowie zaprezentowali swoje uzdolnienia wokalne wieczorem 16 lutego 2024 roku. Głównymi celami konkursu było przede wszystkim rozwijanie zainteresowań i pasji podopiecznych a także motywowanie ich do pracy nad własnymi zdolnościami.

        Ku miłemu zaskoczeniu organizatorów, konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem ze strony młodzieży, wzięła w nim udział niemal połowa wychowanków przebywających w placówce. Śpiewali wszyscy, chłopcy i dziewczęta, jedni trochę lepiej, drudzy trochę gorzej… Niemniej jednak wszyscy doskonale się bawili, było dużo śmiechu i szczerej radości. Przeprowadzenie konkursu zaowocowało odkryciem pięknych głosów i prawdziwych wokalnych talentów. Jury miało niemały problem z wyłonieniem zwycięzców, dlatego podjęto decyzję o przyznaniu ex aequo dwóch I, II i III miejsc. I miejsce zajęły ex aequo: Wiktoria Rajek i Wiktoria Błaszczyk, II miejsce: Amelia Bareja i Inez Rapkowska natomiast miejsce III: Łucja Konopka i Małgorzata Zięba. Specjalne wyróżnienie zostało przyznane Krystianowi Milewskiemu, który samodzielnie ułożył tekst do śpiewanej piosenki.

        Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody oraz dyplomy, pozostali uczestnicy także zostali obdarowani pamiątkowymi dyplomami i słodkimi upominkami.

        Wszystkim uczestnikom konkursu jeszcze raz gorąco dziękujemy za udział, zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów – niech muzyka Wam w duszy gra!

 

Opiekunowie koła teatralnego













Arena Lodowa w Tomaszowie




          Dnia 07.02.2024roku wychowankowie wyjechali na Arenę lodową do Tomaszowa Mazowieckiego. Celem wycieczki było miłe i aktywne spędzenie czasu podczas jazdy na łyżwach, a jednocześnie nauka i doskonalenie tej zimowej dyscypliny sportowej. Bardzo szybko okazało się, że pobyt na lodowisku jest nie tylko świetną formą rozrywki, ale przede wszystkim intensywną aktywnością ruchową. Zabawa na lodzie sprawiła podopiecznym ogromną frajdę, a co najważniejsze, umocniła integrację wśród naszej młodzieży.
         Wszyscy byli zadowoleni z wyjazdu  i tego rodzaju aktywnego wypoczynku.









Wyjazd do kina


          W dniu 6 lutego 2024r. wychowankowie wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy. Młodzież po obejrzeniu filmu „Akademia Pana Kleksa” otrzymała bardzo mądrą lekcję o empatii, walce z uprzedzeniami i lękami. O potędze wyobraźni i o tym, że nie rodzimy się "źli", a nimi się stajemy…  

         Wyjazd odbył się w ramach Koła Teatralnego w celu przygotowania do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym.















Mój Mały – Wielki Przyjaciel, czyli spotkań ciąg dalszy…

 

„Sport pozwala pokazać wielu osobom piękną stronę życia” –

Giba (brazylijski siatkarz)

 

         W dniu 11 stycznia 2024 roku odbyło się kolejne spotkanie wychowanków MOW z zaprzyjaźnionymi pierwszoklasistami z PSP w Odrzywole. Tym razem odwiedziliśmy dzieci podczas zajęć wychowania fizycznego. Wychowankowie Ośrodka zaprosili swoich młodszych kolegów do wspólnych gier i zabaw ruchowych. Po krótkiej rozgrzewce przyszedł czas na „wojnę” na papierowe śnieżki, zabawę w kultowego „Starego Niedźwiedzia, wspólne pokonywanie przeszkód czy uważne naśladowanie ćwiczeń gimnastycznych.

        Taka forma spędzania czasu to doskonała rozrywka dla wszystkich, niezależnie od wieku. Spotkanie to przyniosło wszystkim jego uczestnikom wiele śmiechu i radości, dodatkowo wychowankowie MOW zyskali możliwość krótkiego powrotu do beztroskich lat dzieciństwa.








Wizyta pracowników Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa



           W dniu 20.12.2023 roku mieliśmy zaszczyt gościć w naszej placówce pracowników Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie, którzy przybyli do nas z bezinteresowną pomocą, ofiarując prezenty dla wszystkich wychowanków oraz sprzęt elektroniczny, sprzęty gospodarstwa domowego, gry dydaktyczne, książki oraz smakołyki dla naszych podopiecznych. W zorganizowanie tej wspaniałej akcji było zaangażowanych około pięćdziesięciu pracowników Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, ludzi dobrej woli, którzy poświęcili swój własny czas i środki finansowe, ale przede wszystkim, włożyli w tą akację dużo serca i zaangażowania, za co w tym miejscu chcielibyśmy jeszcze raz, każdemu z osobna SERDECZNIE PODZIĘKOWAĆ. Wyrażamy naszą wdzięczność i zapewniamy, że otrzymane wsparcie posłuży całej społeczności naszej placówki. Dzięki tym wspaniałym ludziom, naszym świętym Mikołajom będziemy mogli uatrakcyjniać czas wolny naszej młodzieży oraz prowadzone zajęcia kulinarne, rozrywkowe i profilaktyczno–wychowawcze. Spotkanie wywołało ogromną radość zarówno u wychowanków, jak i u obdarowujących, towarzyszyła mu miła atmosfera oraz wiele przyjemnych emocji.

Cytując Jana Pawła II „Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje.”







Grudniowa wizyta w Szkole Podstawowej w Odrzywole



           W dniu 20 grudnia 2023r. odbyło się trzecie spotkanie w ramach projektu „Mój mały – Wielki Przyjaciel”. Wychowankowie MOW wizytę    u pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej w Odrzywole rozpoczęli przywitaniem i projekcją bajki edukacyjnej dot. tradycji Świąt Bożego Narodzenia . Podczas odwiedzin nie mogło zabraknąć wspólnie śpiewanych kolęd oraz rozmów dotyczących upodobań kulinarnych Świętego Mikołaja. Podopieczni swoim małym przyjaciołom ofiarowali własnoręcznie upieczone pierniczki, które wszyscy razem ozdobili. Uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością w dekorowaniu wypieków. Odwiedziny wychowanków wprowadziły dzieci w magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia oraz dostarczyły wielu przyjemnych chwil. Spotkanie podsumowano życzeniami i obietnicą kolejnej wizyty już w styczniu.









Wigilia



             W dniu 15 grudnia 2023r. w naszej placówce odbyła się uroczysta Wigilia a wychowankowie na ten czas przygotowali specjalne przedstawienie. Tegoroczne jasełka ukazywały codzienne problemy ludzi XXI wieku. Podopieczni odegrali scenki przedstawiające różne sytuacje problemowe w domach rodzinnych gdzie nie było miejsca dla Jezusa. W poszczególnych domach królował alkoholizm, narkomania   i rządza pieniądza. Wychowankowie w części artystycznej zawierzyli  wszystkie swoje troski, obawy, problemy, uzależnienia nowo narodzonemu Jezusowi. Podopieczne na ten czas przygotowały przepięknie wyśpiewane kolędy, ujawniając skrywane talenty. Motywem przewodnim uroczystości było hasło „Niech pokój i nadzieja wypełnia Twoje przyjście”. Wychowankowie przygotowanymi jasełkami dostarczyli wszystkim ogromu emocji i wzruszeń podbijając serca zebranych. Nie obyło się bez wzruszeń zarówno aktorów, zebranych pracowników Ośrodka jak i zaproszonych gości. Po zakończonych jasełkach głos zabrała Pani Dyrektor, która podziękowała za zaangażowanie w przygotowanie spotkania wszystkim aktorom i organizatorom oraz złożyła życzenia świąteczne. W kolejnej części spotkania odczytany został fragment Pisma Świętego dotyczący Narodzin Jezusa i przystąpiono do wspólnego łamania się opłatkiem, tworząc niezwykła rodzinną atmosferę.











Wieczerza wigilijna dla osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych




           W dniu 16.12.2023r. wychowankowie uczestniczyli w wieczerzy wigilijnej dla osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych w świetlicy wiejskiej lokalnej społeczności.Święta Bożego Narodzenia to dla samotnych osób jedne z najtrudniejszych momentów w roku. Wtedy ich osamotnienie staje się jeszcze bardziej dotkliwsze. W tym świątecznym czasie nikt nie powinien zostać sam. Młodzież wraz z opiekunami: E.Wrzosek, A. Kowalską, E. Maciągowską, uświetniła spotkanie wspólnym kolędowaniem, złożyła życzenia dla wszystkich gości oraz podarowała wszystkim obecnym własnoręcznie wykonane babeczki piernikowe. Wspólnie pokazaliśmy, że ludzie nie muszą czuć się samotnie, że są wśród nich ludzie chcący pomagać. Najpiękniejszym prezentem jakim zostaliśmy obdarowani był uśmiech na twarzy i poczucie atmosfery serdeczności i ciepła. Był czas na rozmowy, śmiech i łzy wzruszenia. Goście żegnali młodzież gromkimi brawami.













”Kartka ŚWIĄTECZNA dla osób przebywających w szpitalu Centrum Zdrowia Dziecka”
 



            Wychowankowie MOW wzięli udział w akcji ”Kartka ŚWIĄTECZNA dla osób przebywających w szpitalu Centrum Zdrowia Dziecka”. Akcja dotyczyła dzieci ich rodziców oraz osób dorosłych, często seniorów pozostających w szpitalu na Święta.

Kartki zostały wykonane własnoręcznie podczas zajęć plastyczno-artystycznych prowadzonych pod opieką wychowawcy A.Kowalskiej.

Wychowankowie otrzymali podziękowanie w formie pocztówki za bezinteresowną pomoc, życzliwość i otwarte serce.








Andrzejkowe Czary - Mary



             W ramach projektu społecznego "Mój mały - Wielki przyjaciel" w dniu 29 listopada 2023r. odbyło się drugie spotkanie wychowanków MOW Kolonia Ossa z uczniami 1 klasy Szkoły Podstawowej w Odrzywole. Podopieczni przeczytali dla pierwszoklasistów opowiadanie "Andrzejki" Renaty Piątkowskiej oraz zaprosili dzieci do zabawy. Wspólne wróżenie i poznawanie przyszłości zapewniło wspaniałą atmosferę, sprzyjającą do pogłębiania relacji wychowanków z dziećmi. Podopieczni posumowali spotkanie wykonując wraz z uczniami pracę plastyczną ilustrującą Andrzejkowe czary.










Wieczór Andrzejkowy



            W dniu 29 listopada 2023r. został zorganizowany dla wychowanków MOW wieczór Andrzejkowy. W pierwszej części spotkania podopiecznym zaprezentowano film opowiadający o tradycjach, zwyczajach i obrzędach kultywowanych w Katarzynki i Andrzejki. W tym szczególnym dniu nie mogło zabraknąć wróżb. Wychowankowie podchodząc do kącików wróżek poznawali swoją przyszłość, imię sympatii, zawód, odczytywali wylosowaną przepowiednie, przelewali wosk. Podsumowaniem spotkania było wspólne słuchanie muzyki i zabawa taneczna. Wieczór minął w przyjemnej atmosferze.








Wizyta w Muzeum Regionalnym w Opocznie



        W dniu 15 listopada udaliśmy się na wycieczkę do Muzeum Regionalnego w Opocznie, które znajduje się w Zamku Kazimierzowskim. Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy wystawy stałe ukazujące dzieje i losy mieszkańców Opoczna oraz okolic od czasów średniowiecza do początków XX wieku, rozkwit przemysłu ceramicznego, działalność ludności i oddziałów partyzanckich na czele z Majorem Henrykiem Dobrzańskim „Hubalem” w czasie II wojny światowej. Mogliśmy podziwiać rzeźbę ludową i stroje regionalne oraz zrekonstruowane wnętrze chałupy opoczyńskiej wraz z wyposażeniem i ozdobami. Ponadto obejrzeliśmy wystawę czasową obrazującą historię powstania, rozwoju, czasu rozkwitu i transformacji Fabryki Nakryć Stołowych „Gerlach” w Drzewicy. Wizyta w muzeum dostarczyła nam wielu cennych informacji i poszerzyła wiedzę na temat historii oraz folkloru regionu opoczyńskiego.









Uroczystości z okazji Święta Niepodległości w Odrzywole



            Obchody 105 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęła mszą święta w kościele parafialnym w Odrzywole, w której uczestniczyła grupa wychowanków MOW wraz z pocztem sztandarowym. Po mszy świętej odbył się uroczysty przemarsz ulicami Odrzywołu. Podopieczni przeszli w orszaku przed Urząd Gminy gdzie odbyła się ceremonia podniesienia flagi państwowej i odśpiewanie hymnu państwowego.







Obchody Dnia Wszystkich Świętych



            Dzień Wszystkich Świętych to czas zadumy i refleksji nad przemijaniem, dzień w którym wspominamy tych którzy odeszli. Kultywując polską tradycję w dniu 1 listopada cała społeczność naszej placówki udała się na pobliski cmentarz Powstańców Styczniowych w Kolonii Ossa. Celem wizyty było uczenie pamięci poległych tam żołnierzy oraz rozwijanie postawy patriotyzmu wśród podopiecznych. Przy mogile młodzież uzyskała informacje o spoczywających tam żołnierzach, złożyła kwiaty, zapaliła znicze oraz oddała hołd chwilą ciszy i zadumy.








Śladami pamięci i czci Majora Hubala"


          W roku szkolnym 2023/2024 realizowany jest program upamiętniający pamięć o Henryku Dobrzańskim- Majorze Hubalu. Celem programu jest kształtowanie postaw tożsamości narodowej, a także rozwijanie wśród młodzieży postaw patriotycznych i szacunku do historii państwa. W dniu 30.10.2023 roku grupa wychowanków MOW odwiedziła Izbę Pamięci w Chlewiskach poświęconą Majorowi Hubalowi. Podopieczni podziwiali eksponaty, dokumenty i inne pamiątki, które się tam znajdują. Uczestniczyli w prelekcji przybliżającej historię i postać Henryka Dobrzańskiego. Następnie udali się na cmentarz we wsi Skłoby na którym spoczywają ofiary pacyfikacji. Zapalili znicze, chwilą ciszy i modlitwą oddali cześć poległym żołnierzom.
Przed naszą młodzieżą kolejne wyjazdy Szlakiem Majora Hubala, które będą przyczyniać się do poznania naszego lokalnego bohatera.













„Mój Mały – Wielki Przyjaciel”

(Projekt społeczny)


 

          „Są takie wydarzenia, które – przeżyte wspólnie – muszą się zakończyć przyjaźnią…” J.K. Rowling„Harry Potter i Kamień Filozoficzny”

           W roku szkolnym 2023/2024 (w terminie październik 2023 – maj 2024) grupa wychowanków MOW realizuje projekt społeczny „Mój Mały – Wielki Przyjaciel”. Głównym celem projektu jest integracja społeczna dzieci i młodzieży w przestrzeni lokalnej oraz stwarzanie okazji do budowania pozytywnych relacji międzyludzkich poprzez zaangażowanie w wspólne przedsięwzięcia.

Realizacja projektu polega przede wszystkim na organizacji cyklu spotkań wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Ks. Jana Ziei z uczniami klasy I PSP im. Jana Pawła II w Odrzywole.Spotkania zaplanowane są raz w miesiącu a ich tematyka będzie dostosowana do okolicznych uroczystości oraz zainteresowań uczestników projektu.

           W dniu 14 listopada odbyło się pierwsze spotkanie. Wychowankowie MOW przeczytali opowiadanie Agnieszki Frączek pt. „Psoty Małpki”, wraz z pierwszoklasistami śpiewali i tańczyli w rytm dziecięcej piosenki „Dżungla, dżungla”, kolorowali tematyczne ilustracje.

Był to czas bardzo przyjemnie spędzony czas, pełen pozytywnej energii i samych miłych wrażeń.







Wyjazd do kina na projekcję filmu "Chłopi"


           W dniu 26 października 2023r. wychowankowie wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy. Podopieczni mieli okazję obejrzeć film wykonany w technice animacji malarskiej pt: "Chłopi", przedstawiający Polską wieś jej tradycje, obyczaje jak i konflikty społeczne. Wychowankowie utrwalili w pamięci lekturę W. Reymonta oraz spędzili czas w miłej atmosferze. Wyjazd odbył się w ramach Programu Aktywizacji Wychowanków.







Gminne obchody Święta Niepodległości









32 rocznica śmierci naszego Patrona


           W czwartek 19 października przypadała 32 rocznica śmierci Patrona naszego Ośrodka ks. Jana Ziei. Z tej okazji zorganizowano uroczysty apel poświęcony osobie tego wielkiego Polaka. Przedsięwzięcie wynika z realizowanego w ośrodku programu pracy z Patronem szkoły ks. Janem Zieją, koordynowanego przez panią K. Kothe, R. Kietlińską , M. Sobczyk i J. Gajewską.

         Ks. Zieja zmarł 19 X 1991 r., do końca wierny pasjom swego życia: Chrystusowi, Ewangelii, Kościołowi, ekumenizmowi, braterstwu ludów i narodów, idei pokoju i miłości Ojczyzny. Msza św. pogrzebowa została odprawiona 23 X w kościele sióstr wizytek w Warszawie z udziałem Prymasa Polski, kard. J. Glempa, Prezydenta RP Lecha Wałęsy, biskupów, rodziny, kapłanów oraz licznie zgromadzonych przedstawicieli różnych wyznań i ugrupowań.

         Nasz Patron został pochowany w grobie swej matki na cmentarzu w Laskach. Podczas pogrzebu nie było przemówień. Zgodnie z jego prośbą, wyrażoną w Testamencie: "Proszę, by podczas Mszy św. pogrzebowej... była tylko sama modlitwa za mnie i o pokój między narodami całego świata, a szczególnie o jedność braterską Polaków, Litwinów, Białorusinów i Ukraińców oraz za zbawienie wszystkich ludzi".

Kultywujemy pamięć o Tobie

Nasz Patronie!









Dzień Papieski


           Z okazji 45 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża oraz XXIII Dnia Papieskiego wychowankowie pod opieką nauczycieli pani Renaty Kietlińskiej, Katarzynay Kothe i Marty Sobczyk przygotowali uroczysty apel. Uczniowie zaprezentowali fragmenty poezji Ojca Świętego, przytoczyli ciekawostki z jego życia. Spotkanie zakończyło się wspólnym uroczystym odśpiewaniem ,,Barki''.












Dzień Edukacji Narodowej



              Dnia 16.10.2023 r. w MOW Kolonia Ossa odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wychowankowie piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień. Wiele ciepłych i miłych słów płynęło w kierunku kadry. Nie zabrakło wyrazów wdzięczności za codzienny trud pracy, poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Na zakończenie głos zabrała p. Dyrektor Iwona Uryć-Kaszuba, która mówiła o trudnej, ale jakże pięknej i ważnej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wile siły i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.
          Za obchody Dnia Edukacji Narodowej odpowiedzialni byli: K.Śmiałek, M.Maciejczak, E.Celej, M.Wojtarek, K.Ludew.










"Godzina dla Młodych Głów"



            Informujemy, że Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy przystąpił do programu profilktycznego  "Godzina dla Młodych Głów" rekomendowanym przez fundację UNAWEZA. Celem programu jest poprawa kondycji psychicznej młodych ludzi oraz nauka umiejętnego przezywciężania kryzysów psychicznych, z którymi obecnie społecznie się mierzymy. Program obejmie 8 spotkań, w których uczestniczyć będą wszyscy obecni wychowankowie placówki. Mamy szansę, aby otwarcie porozmawiać o zdrowiu psychicznym i wspólnie o nie zadbać.









Rajd pieszy do Odrzywołu na wystawę „Ks. Jan Zieja”



          26 września wychowankowie MOW uczestniczyli w pieszym rajdzie Kolonia Ossa- Odrzywół- Kolonia Ossa. Celem przemarszu było zwiedzanie czasowej wystawy „Ks. Jan Zieja” przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej i Urząd Gminy w Odrzywole. Wystawa prezentowała najważniejsze fakty z życia naszego patrona i jego wpływ na historię Polski.






Sprzątanie świata


             15 września nasza Placówka dołącza do ogólnoświatowej akcji Sprzątania Świata. Tegoroczne hasło akcji brzmi "Sprzątanie Świata łączy ludzi". Jak co roku uczniowie wraz z nauczycielami wyruszyli, aby posprzątać otaczającą nas okolicę. I.....było co robić...! Szklane i plastikowe butelki zaśmiecające przydrożne rowy to nasza rzeczywistość. Czas to zmienić! W akcji Sprzątanie Świata chodzi nie tyle o to żeby posprzątać, ale w głównej mierze o to, żeby nie śmiecić! . Dbajmy o naszą Ziemię.









Otwarcie wystawy ,,Ks. Jan Zieja''



        13 września wychowankowie uczestniczyli w otwarciu plenerowej wystawy w Odrzywole poświęconej ks. Janowi Ziei. Ksiądz Jan jest naszym rodakiem a jednocześnie Patronem naszego Ośrodka.
        Zmarły w 1991 roku kapłan był legendarnym duszpasterzem, kapelanem AK, publicystą, pisarzem religijnym, tłumaczem i współtwórcą Komitetu Obrony Robotników. Zawsze przychodził z pomocą najbardziej potrzebującym, wykluczonym z powodów ekonomicznych, społecznych, politycznych czy rasowych. Na otwarciu wystawy pani Iwona Uryć – Kaszuba - dyrektor naszego Ośrodka zwróciła uwagę, że placówka jest jedyną w Polsce, która nosi imię ks. Jana Ziei, a to zobowiązuje całą naszą społeczność do niesienia pomocy potrzebującym, do pokory i głoszenia prawdy.    
       Wystawę otworzył wójt gminy Odrzywół Marian Kmieciak. Przygotował Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Łodzi. W sierpniu wystawa była udostępniona w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu przed kościołem Sióstr Wizytek.






Narodowe Czytanie



        W sobotę 9 września w parku w Odrzywole odbyła się 12 edycja Narodowego Czytania. W tym roku ta ogólnopolska akcja pod Patronatem Pary Prezydenckiej miała na celu przypomnienie jednej z najważniejszych pozycji literatury okresu pozytywizmu. Było to ,,Nad Niemnem'' Elizy Orzeszkowej – wybitnej pisarki tamtej epoki. Na zaproszenie pani dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej czynny udział w tej akcji wzięli miedzy innymi nasi wychowankowie.
Również w szkole wszyscy uczniowie mieli możliwość włączyć się w akcję Narodowego Czytania na lekcjach języka polskiego. Kontynuacją akcji jest organizowany konkurs na interpretację plastyczną dzieła ,,Nad Niemnem''.









Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024



         4 września 2023 r. miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 w naszej placówce. Oficjalnie rozpoczęła go pani Dyrektor witając wychowanków i grono pedagogiczne. Następnie została odprawiona msza święta.

         Po mszy uczniowie i nauczyciele zostali zapoznani z ogólnym zarysem planów i zadań na nowy rok szkolny. Wychowankowie poznali przydział do poszczególnych klas i grup wychowawczych.











ROK SZKOLNY 2022/2023









Ankieta dla pełnoletnich absolwentów Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kolonii Ossa



            Absolwenci Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kolonii Ossa, którzy osiągnęli pełnoletność proszeni są o wypełnienie anonimowej ankiety znajdującej się w poniższym linku
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdjzQpUWIH9JVE_Vx5LSsiXuhUKcvHgAKwWM4jlIHQnebF7UQ/viewform


Dziękuję



Zakończenie roku szkolnego

 

          21 czerwca 2023 r. miała miejsce uroczysta akademia z okazji zakończenia roku szkolnego 2022/2023. Uroczystość rozpoczęła msza święta. Po niej głos zabrała Pani Dyrektor Iwona Uryć - Kaszuba, która podsumowała mijający rok szkolny. Rok obfitujący w wydarzenia.

          Pani dyrektor wyróżniła i nagrodziła najlepszych uczniów. Podziękowała za wspólnie przepracowany rok uczniom, pracownikom obsługi , wychowawcom i nauczycielom.

Uroczystość zaszczyciła pani poseł Agnieszka Górska, która wręczyła pani dyrektor Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej. Po części oficjalnej miał miejsce występ artystyczny młodzieży.

         23 czerwca kończą się zajęcia dydaktyczne w tym roku szkolnym ... i mamy wakacje!





Bezpieczne wakacje


           23 czerwca 2023 r. jest ostatnim dniem nauki w roku szkolnym 2022/2023. Czas wakacji, to okres wypoczynku i podróży. Aby uchronić się przed niebezpieczeństwem i jego negatywnymi następstwami, warto przypomnieć sobie, czego należy się wystrzegać i na co zwracać szczególną uwagę, aby wakacje minęły bezpiecznie dostarczając tylko pozytywnych i niezapomnianych wrażeń. Zasady bezpiecznego spędzania wakacji i zachowania podczas podróży zostały przybliżone naszym uczniom podczas godzin wychowawczych, pogadanek indywidualnych i grupowych.

          Apelujemy do naszych wychowanków o rozwagę, a do rodziców i opiekunów zwracamy się z prośbą o zwrócenie szczególnej uwagi na to, co robią ich dzieci w czasie wolnym.

         Zarówno w czasie wakacji jak i podczas roku szkolnego mogą Państwo liczyć na naszą pomoc w sytuacjach wymagających pomocy psychologiczno - pedagogicznej i wychowawczej.

W sytuacjach trudnych możecie Państwo skorzystać z pomocy:

- Kryzysowego Telefonu Zaufania 116 123 , który udziela pomocy psychologicznej osobom doświadczającym kryzysu emocjonalnego, samotnym, cierpiącym z powodu depresji, bezsenności, chronicznego stresu

- Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie http://www.pcpr.info/

- Poradni psychologiczno - pedagogicznej w Waszym mieście

- Miejskich i gminnych ośrodków pomocy rodzinie

- Ośrodków Interwencji Kryzysowej

- Niebieskiej linii   800 – 1200 – 02

- Powiatowych i miejskich komend policji.

         Mam nadzieję, że we wrześniu wrócimy wszyscy zdrowi ze wspaniałymi wspomnieniami.





Wizyta żołnierzy WOT


            19 czerwca 2023 r. nasz Ośrodek odwiedzili żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z 63. Batalionu Lekkiej Piechoty z Nowego Miasta nad Pilicą. Podczas spotkania wychowankowie poznali aspekty służby wojskowej, jej wady i zalety. Na koniec była okazja poznania sprzętu wojskowego – quada.










Wielki Test Wiedzy z Przedsiębiorczości


           2 czerwca w naszym Ośrodku odbył się „Wielki Test Wiedzy z Przedsiębiorczości”. Konkurs ten był przeprowadzony w ramach prowadzonych kursów przedsiębiorczości wpisujących się w realizowany przez naszą placówkę projekt : „ Lepszy start dla wychowanków MOW Kolonia Ossa”. W konkursie wzięło udział 19 uczniów. Poziom testu był wysoki. Wychowankowie świetnie radzili sobie z przygotowanymi dla nich pytaniami. Po wielu zmaganiach wyłoniliśmy zwycięzców.

I miejsce – Natalia Kwaśniewska

II miejsce – Klaudia Chytra

III miejsce – Oliwia Szmidt

          Zwycięzcy oraz wszyscy uczestnicy otrzymali ufundowane nagrody. Gratulujemy wiedzy!








Z wizytą w przedszkolu

           

       W piątek 19 maja grupa wychowanków, pod opieką wychowawców, udała się do Publicznego Przedszkola w Odrzywole.

W grupie 5 – latków zaprezentowaliśmy historię „Małpki psotki”. Dzieci z ogromną ciekawością słuchały czytanego opowiadania, a następnie odpowiadały na pytania dotyczące wysłuchanej historii. W dalszej części spotkania był czas na wspólne śpiewanie piosenek, tańce, zabawy ruchowe oraz kolorowanie ilustracji.

      Wspólnie spędzony czas był dla wszystkich ogromną radością i niemałym przeżyciem (zarówno dla mniejszych jaki i tych trochę większych dzieci). Być może za jakiś czas znów odwiedzimy naszych młodszych kolegów…








Akcja Żonkile

 

         W kwietniu 2023 roku wychowankowie naszego Ośrodka po raz kolejny wzięli udział w Akcji Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Akacja Żonkile to akcja społeczno – edukacyjna upamiętniająca wybuch powstania w Getcie Warszawskim, w tym roku obchodziliśmy 80 rocznicę tego wydarzenia.
      Wychowankowie wraz z opiekunami w ramach zajęć obejrzeli niezwykłą animację „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Jest to krótkometrażowy film oparty na motywach książki Hanny Krall. Wspólnie poznaliśmy historię życia Marka Edelama, ostatniego przywódcy powstania a później wspaniałego lekarza kardiologa.Idąc za przykładem bohaterów reportażu poszukiwaliśmy odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące historii Polski oraz ludzkiej natury, w tym przede wszystkim nad znaczeniem takich wartości jak: odwaga, poświęcenie, przyjaźń, szacunek do życia ludzkiego.

        Historia Marka Edelmana jest doskonałym potwierdzeniem tego, że zawsze warto walczyć o drugiego człowieka, bez względu na czas i okoliczności.

        Podsumowaniem udziału w Akcji było wykonanie papierowych, żółtych żonkili – symbolu zbiorowej pamięci.













Wspólny wypad na majówkę.


            5 maja wychowankowie MOW w Rusinowie Koneckim i MOW w Kolonii Ossa wraz z opiekunami p. Marleną Gos, p. Angelą Bucką oraz p. Moniką Nowak mieli okazję uczestniczyć w przejściu przyrodniczą ścieżką dydaktyczną „ Rawicz”. Nasi wychowankowie z zaciekawieniem poznawali strukturę lasu, gatunki rodzimej flory i fauny, historie tej Ziemi oraz jej bogactwo historyczne, geologiczne i archeologiczne.

          Słoneczna pogoda , która towarzyszyła naszej wędrówce, śpiew ptaków, piękne otoczenie, pomniki przyrody- sprawiły, że wszyscy poczuliśmy magię tego miejsca. Było naprawdę fantastycznie. Po przejściu najdłuższą z tras dotarliśmy do „Skałek”, gdzie zakończyliśmy wędrówkę integracyjnym ogniskiem z pieczeniem kiełbasek. Wszyscy ze zdobytą wiedzą i w dobrych humorach powrócili do swoich placówek.

          Dziękujemy Nadleśnictwu Przysucha za wszelką pracę włożoną w ochronę lasu, za przepiękną i bogatą ścieżkę dydaktyczną oraz możliwość korzystania z niej.

          Na pewno jeszcze tu wrócimy.

                                                                                              Monika Nowak








Konstytucja 3 Maja


            27 kwietnia 2023 r. w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym im. Ks. Jana Ziei w Kolonii Ossa odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie pod kierownictwem nauczycieli i wychowawców zaprezentowali montaż słowno-muzyczny w którym przypomnieli okoliczności uchwalenia tego doniosłego dokumentu, kontekst historyczny i dalsze burzliwe losy naszej Ojczyzny. Informacje historyczne przeplatane były wierszami i pieśniami patriotycznymi.










Święta Wielkanocne



             Czekając na czas Zmartwychwstania Pana wychowankowie naszego Ośrodka wraz z nauczycielami –p. Renatą Kietkińską, -p. Ewą Maciągowską , p. Moniką Nowak oraz p. Janem Andrzejem Tomczykiem przygotowali rozważania Drogi Krzyżowej Pana Jezusa. . Wydarzeniu temu przewodniczył zaproszony do nas ks. Wojciech Wojtyniak – wikariusz tutejszej parafii. Wychowankowie ze skupieniem i w zadumie przeżywali rozważania poszczególnych stacji, przenosząc je na swoje życie. To wspólne spotkanie pozwoliło wnieść w naszą szarą codzienność wrażliwość, miłość i pokorę. Wpatrując się w krzyż chcieliśmy krzepić się słowami i czynami Zbawiciela.  Idąc krętą drogą naszego życia, stale zmagamy się ze swymi wadami i słabościami, często doświadczamy choroby i opuszczenia, samotności i cierpienia, stajemy przed trudnymi wyborami, walczymy z pokusami. Piękne pieśni w wykonaniu naszych wychowanków oraz przejmująca muzyka i prezentacje z Drogi Krzyżowej, choć na moment pozwoli nam zbliżyć się do naszego Pana. Pomóż nam powstawać z upadków i iść za Tobą Panie Jezu. Pomóż nam nieść nasze krzyże-tak wybrzmiewały wspólne modlitwy do których, udziału zaprosiliśmy również Środowiskowy Dom Samopomocy w Myślakowicach oraz członków Dziennego Domu Senior + w Odrzywole. Wspólne chwile były wspaniałym przeżyciem i mam nadzieję, że wspomnienia zostaną z nami na długo.

                                                                                                                                           

                                                                                                                                                                                                      Wesołego Alleluja

                                                                                                                                                                                                          Monika Nowak
















  Akademia z okazji Dnia Kobiet


          Jak co roku, 8 marca odbyła się w naszej placówce uroczysta akademia z okazji Dnia Kobiet. Nasi podopieczni pod czujnym okiem wychowawców przygotowali przedstawienie w konwencji „Teleexpressu”, które rozpoczął i zakończył sygnał znany z telewizyjnego programu. Informacje przekazywane przez prowadzącego oraz zaproszonych gości programu miały charakter żartobliwy i cechowała je duża dawka humoru. Pojawił się również przerywnik muzyczny, którym była piosenka pt: „Szukaj mnie”. Całość została zakończona „na poważnie” życzeniami dla Pań oraz hucznym „Sto lat”!.









Tropem Wilczym


           Chcąc uhonorować i upamiętnić Żołnierzy Polskiego Podziemia 5 marca 2023 roku wychowankowie naszej placówki wzięli udział w XI ogólnopolskiej edycji "Biegu Wilczym Tropem". Bieg odbył się w malowniczej okolicy Odrzywołu. Na końcu wyznaczonej trasy na uczestników czekał ciepły poczęstunek. Podczas swobodnych rozmów z członkami Stowarzyszenia Ułanów Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego Majora Hubala mieliśmy okazję poznać losy wspomnianego ułana oraz walczących z nim partyzantów.
          Pomimo zimowej aury panowała gorąca atmosfera. Jesteśmy dumni z udziału w tak ważnym historycznie przedsięwzięciu oraz bogatsi o nowe doświadczenia spotrowe.









Podróż do Betlejem



                  Podróż do Betlejem powoli staje się stałym punktem związanym z obchodami świąt Bożego Narodzenia w naszym Ośrodku. Podobnie jak w minionych latach, również w tym roku, 16 grudnia, uczestniczyliśmy w tym wspaniałym wydarzeniu.

Podróż do Betlejem to półtoragodzinne widowisko organizowane przez chrześcijańską Fundację Proem w Zakościelu koło Inowłodza. Składa się ono z dwóch części. Pierwsza z nich to koncert kolęd i pastorałek połączony z projekcją krótkich filmów dotyczących okoliczności narodzin Chrystusa. Część druga to „rzeczywista podróż” do Betlejem. Nasi wychowankowie, przeniesieni w czasie i przestrzeni, wraz z plemieniem Benjamina, pod eskortą rzymskich centurionów, udali się do Betlejem. W czasie wędrówki byli świadkami niezwykłych wydarzeń związanych z narodzinami Bożego Syna, począwszy od zwiastowania po odwiedziny malutkiego Jezuska leżącego w stajence. Ta wyjątkowa podróż umożliwiła im także poznanie realiów codziennego życia, ubiorów, zajęć i sposobów utrzymania się ludzi żyjących dwa tysiące lat temu. Podopieczni ośrodka nie byli jedynie biernymi odbiorcami widowiska, ale stali się autentycznymi uczestnikami biblijnych wydarzeń.

             W pięknej zimowej scenerii, po zmroku, ośnieżonymi dróżkami oświetlonymi przez pochodnie centurionów, każdy z uczestników wyprawy wyruszył na osobiste spotkanie z Nowo Narodzonym Jezusem. Pełni skupienia i zadumy szukaliśmy miejsca w swoim życiu dla Bożego Dzieciątka… Oby magia tego miejsca i tych wydarzeń, spokój i radość, jakie towarzyszyły „podróżnym” pozostały w ich  sercach jak najdłużej.

                     Radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia!







Przedstawienie z koła teatralnego pt: „ Historia polskiej pieśni patriotycznej”


             2 grudnia 2022r. odbyło się w naszej placówce przedstawienie patriotyczne przygotowane przez opiekunów koła teatralnego. Hasłem przewodnim stały się pierwsze słowa wiersza napisanego przez Marię Konopnicką „ Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród”. Podczas montażu słowno- muzycznego młodzież zaprezentowała swoje umiejętności aktorskie. Scenariusz obejmował wydarzenia z czasów XIX i XX- wiecznej Polski zapisane w pieśni żołnierskiej i patriotycznej. Najważniejsze informacje dotyczące znaczących zdarzeń historycznych przeplatane były pieśniami, które dodawały ówczesnym Polakom siły i otuchy oraz zagrzewały do walki o odzyskanie niepodległości Ojczyzny. Była to szczególna lekcja patriotyzmu dla całej społeczności naszego ośrodka. Wszyscy obecni z ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem, obejrzeli, wysłuchali i wspólnie zaśpiewali znane od pokoleń pieśni: „Boże coś Polskę”, „Warszawianka”, „Rota”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Ułani , ułani, malowane dzieci”, „My, Pierwsza Brygada”, „Piechota”. Przedstawienie zakończył krótki wiersz- refleksja, w myśl której wszyscy musimy pamiętać: PATRIOTYZM to nie tylko przeszłość, teraźniejszość ale przede wszystkim to PRZYSZŁOŚĆ.

„Martwię się o przeszłość,

Straszy mnie teraźniejszość, by wytrwać na drogach

Została tylko przyszłość,

By się chociaż raz cieszyć,                                  

Jeszcze jej nie zbrudziłem,

Cała w rękach Boga.”








Gabinet doktora Caligari

 

            W niedzielę 23 października grupa wychowanków pod opieką wychowawców wybrała się do Miejskiego Domu Kultury w Opocznie, aby uczestniczyć w specjalnym pokazie filmu „Gabinet doktora Caligari”.

              „Gabinet doktora Caligari” to niemiecki film niemy z 1920 roku wyreżyserowany przez Roberta Wiene. Film ten jest uznawany za jeden z pierwszych filmów grozy. Akcja filmu toczy się w szpitalu psychiatrycznym. Główny bohater, Francis, opowiada swoje ostatnie przeżycia, pozostawiając widzom decyzję czy ta opowieść jest prawdą czy senną marą psychicznie chorego człowieka. Projekcji filmu towarzyszyła muzyka grana na żywo – o akompaniament zadbał zespół Czerwie.

Połączenie niemego filmu ze współczesną muzyką przyniosło zaskakujący efekt, specjalnie skomponowane utwory budowały nastrój filmu, dodawały grozy scenom rozgrywającym się na kinowym ekranie

            Udział w tym wydarzeniu był z pewnością niecodzienny doświadczeniem, umożliwiał odkrywanie sztuki filmowej na nowo, był okazją do poznania wzorca kinowej grozy, filmu z którego reżyserzy czerpią wzorce po dziś dzień.

            Projekcja filmu odbyła się w ramach realizacji projektu Nieme Kino w Drodze współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.











Dzień Edukacji Narodowej



          14 października 2022 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz uczniowie. W części artystycznej uczniowie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny. Inscenizacją scenek szkolnych, wierszami i piosenkami wyrazili swoje podziękowanie i słowa uznania dla trudnej pracy nauczycieli. Występ był pełen humoru i bardzo podobał się widowni.
            Po części artystycznej głos zabrała Pani dyrektor Iwona Uryć-Kaszuba, która odczytała życzenia, które pedagogom złożyli starosta przysuski Marian Niemirski i senator Stanisław Karczewski a następnie złożyła życzenia wszystkim pracownikom szkoły. Podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń oraz wręczyła nagrody wyróżnionym pracownikom szkoły.                                                                                                                                                                              

            Dzień Nauczyciela to święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 14 października 1773 r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego po I rozbiorze Polski.









Próbna ewakuacja



            W dniu 14 października 2022 r. w naszym Ośrodku przeprowadzono próbną ewakuację.
           Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników placówki z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. Jest bardzo ważne teraz, gdy u naszych granic toczy się wojna i wszelkie zagrożenia stają się realne.
          Uczestnicy akcji zachowując zasady bezpieczeństwa, szybko i sprawnie oznaczonymi drogami ewakuacyjnymi opuścili budynek Ośrodka. Meldunki o przebiegu ewakuacji i ilości ewakuowanych uczniów złożyli nauczyciele oraz pracownicy placówki.




Dzień Chłopaka


          Dnia 30 września odbyła się dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka, którą zorganizowała żeńska część naszej społeczności przy wsparciu wychowawców. Było wiele atrakcji m. in. konkursy z nagrodami   i zabawy taneczne. O oprawę muzyczną zadbał psycholog pan Tomasz Dudek, nie zabrakło słodkiego poczęstunku dzięki zaangażowaniu pani Magdaleny Stanik z koła kulinarnego. Dziewczęta wręczyły chłopcom, wcześniej przygotowane kartki z życzeniami. Dzień z pewnością należy zaliczyć do udanych. Jeszcze raz składamy  najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich chłopców i panów.  





Sprzątanie Świata


             W dniu 16 września wychowankowie naszego ośrodka wraz z nauczycielami uczestniczyli w akcji Sprzątanie Świata 2022. Hasło tegorocznego sprzątania brzmi "Wszystkie śmieci nasze są". Wychowankowie z zaangażowaniem zebrali z przydrożnych rowów i okolicznego lasu kilkanaście worków śmieci. W akcji chodzi nie tylko o to, aby sprzątać, ale  żeby nie śmiecić.




 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023


          1 września 2022 r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny w naszej placówce - tradycyjnie mszą świętą odprawianą przez księdza wikariusza Wojciecha Wojtyniaka. Po mszy pani Dyrektor powitała wychowanków i grono pedagogiczne. Uczniowie i nauczyciele zostali zapoznani z ogólnym zarysem planów i zadań na nowy rok szkolny, zmianami prawnymi. Wychowankowie poznali przydział do poszczególnych klas.

         Wychowankowie wraz z nauczycielami złożyli kwiaty na pobliskim cmentarzu, gdzie oprócz powstańców styczniowych, mieszkańców wsi Ossa są pochowani żołnierze Wojska Polskiego armii „Prusy”, którzy polegli na tym terenie w walce z Niemcami. W ten sposób uczciliśmy pamięć żołnierzy, obrońców Ojczyzny z września 1939 r.












ROK SZKOLNY 2021/2022

 



Inwestuj w Naszą Planetę


          W maju w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Ziemi pod tegorocznym hasłem „ Inwestuj w Naszą Planetę”. Jej celem było uświadomienie istoty znaczenia Dnia Ziemi, uczulenie na potrzebę troski o nasze środowisko, zachęcenie do czynnego udziału  w działaniach na rzecz ochrony środowiska, poznanie konkretnych sposobów postępowania – dobrych rad, jak dbać o naszą planetę. Uczniowie z dużym zaangażowaniem śpiewali piosenki i inscenizowali teksty. Na koniec przedstawienia został przeprowadzony konkurs na temat wiedzy ekologicznej „Zielono mi”, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Zwycięzcy zostali nagrodzeni słodyczami. Był to czas spędzony miło i pożytecznie.










Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja



          Uroczystym apelem uczniowie MOW w Kolonii Ossa uczcili 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przypomnieli okoliczności uchwalenia tego doniosłego dokumentu, kontekst historyczny i dalsze burzliwe dzieje naszej Ojczyzny. Informacje historyczne przeplatane były wierszami i pieśniami patriotycznymi.







Akcja Żonkile 2022

 

 

            W kwietniu 2022 roku wychowankowie Ośrodka po raz pierwszy wzięli udział w ogólnopolskiej akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile.  Akcja ta jest organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN od 2013 roku. Jej celem jest szerzenie wiedzy i upamiętnienie wydarzeń związanych z wybuchem Powstania w Getcie Warszawskim w 1943 roku. Symbolem akcji jest żółty żonkil - jako wyraz  szacunku i pamięci o powstaniu.

           W ramach tego przedsięwzięcia młodzież została zapoznana z historią Żydów warszawskich, m.in. poprzez projekcję filmu „Muranów – dzielnica północna”, zapoznanie z treściami zawartymi w gazetce edukacyjnej prezentującej najważniejsze informacje o historii getta warszawskiego i powstania w nim. Oczywiście każdy z uczestników akcji wykonał papierowego żonkila.

W ten sposób upamiętniliśmy bohaterki i bohaterów powstania w getcie warszawskim i pokazaliśmy, że ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ!








Maskotki dla dzieci z Ukrainy



            W kwietniu nasza placówka solidaryzując się z najmłodszymi mieszkańcami Ukrainy zorganizowała zbiórkę maskotek. Kolejny raz pokazaliśmy, że los niewinnych i cierpiących dzieci nie jest nam obojętny. Zebrane pluszami zostały posegregowane oraz przekazane do odpowiedniego punktu. Mamy nadzieję, że choć przez chwilę udało nam się wywołać uśmiech na dziecięcych buziach.               Dziękujemy wszystkim darczyńcom za udział w naszej akcji.





Projekt edukacyjny:

„W poszukiwaniu zabytków i ważnych miejsc naszego regionu”


            Wraz z rozpoczynającym się nowym 2022 rokiem młodzież naszej placówki wzięła udział w projekcie edukacyjnym: W poszukiwaniu zabytków i ważnych miejsc naszego regionu. Głównym założeniem projektu było rozwijanie wśród podopiecznych poczucia tożsamości narodowej poprzez rozwój tożsamości regionalnej, poznanie swojej małej ojczyzny – miejsca, w którym obecnie się uczą i mieszkają. Pierwszorzędnym zadaniem dla naszej młodzieży było skupienie się na wyszukaniu pobliskich zabytków i ważnych miejsc regionu oraz zapoznanie z jego historią. Prace projektowe trwały od stycznia 2022r. do końca kwietnia 2022r. Odbywały się według wcześniej zaplanowanego planu działań podzielonego na cztery etapy.

            Pierwszy etap wymagał największego zaangażowania młodzieży, która miała za zadanie dowiedzieć się, jakie zabytki oraz inne ważne miejsca znajdują się w naszym regionie. Podopieczni czerpali informacje nie tylko ze źródeł takich jak Internet, ale przeprowadzali rozmowy i wywiady z pracownikami naszej placówki. Następnie podejmowane były próby opisu danego obiektu na podstawie wszystkich zgromadzonych wcześniej informacji.

          Drugi etap okazał się bardziej przyjemny w realizacji, dawał wytchnienie i okazał się konstruktywnym sposobem na spędzenie czasu wolnego przez młodzież. Piesze wycieczki do wyszukanych wcześniej obiektów przyniosły dużo satysfakcji wychowankom oraz przyczyniły się do integracji zespołu.

            Trzeci etap to podsumowanie zdobytych wiadomości – przelanie ich na papier oraz wyrażenie w rysunku. Młodzież mogła się sprawdzić oraz stworzyć piękną szatę graficzną całego projektu.

            Etap czwarty zakończył działania projektowe. Młodzież przygotowała prezentację multimedialną oraz tablicę informacyjną będącymi owocem wszelkich podejmowanych przez nią działań podczas trwania projektu.

            Wszyscy uczestnicy projektu spisali się na medal! Za swoje zaangażowanie oraz wkład pracy w realizację działań projektowych zostali obdarowani pamiątkowymi dyplomami.





Wyjazd do Myślakowic



           11.04.2022 roku młodzież MOW w Kolonii Ossa, wybrała się gościnnie do Środowiskowego Domu Samopomocy w Myślakowicach. Głównym celem wizyty było podarowanie wcześniej wykonanych przez wychowanków naszego Ośrodka kartek wielkanocnych dla uczestników ŚDS, oraz przekazanie życzeń na zbliżające się święta. Wszyscy zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci, natomiast młodzież była usatysfakcjonowana, że małym gestem może sprawić radość innym ludziom.






Akcja Góra Grosza



         W tym roku nasza społeczność Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. ks. Jana Ziei po raz pierwszy uczestniczyła w zbiórce Góra Grosza. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom, które doznały rozłąki z rodzinami lub tym, które są nią zagrożone.

         Celem wychowawców organizujących akcję było uświadomienie podopiecznym, że nawet najdrobniejsze monety zebrane w tak dużej ilości mogą stworzyć fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie pomoc bardzo wielu osobom – dzieciom, nastolatkom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.

Zebrane pieniążki zostały przesłane drogą pocztową do organizatorów – Towarzystwa Nasz Dom.






Wyjazd do kina



        Dnia 27 marca 2022r. w ramach Programu Aktywizacji Wychowanków, podopieczni MOW wzięli udział w wycieczce do kina do Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy. Wychowankowie mieli okazję obejrzeć wzruszający komediodramat pt: Pies, opowiadający o wielkiej przyjaźni głównego bohatera i psa Lulu. Celem wyjazdu było przede wszystkim stworzenie podopiecznym możliwości relaksu oraz ciekawej formy rozrywki.

        Wizyta w kinie dostarczyła wychowankom niesamowitych emocji oraz wpłynęła pozytywnie na integrację grupy.





Kartka świąteczna dla Afryki




            W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi wychowanki naszej placówki kolejny raz zaangażowały się w pracę wolontariatu, otwierając swoje serca i okazując troskę o drugiego człowieka. Tym razem własnoręcznie przygotowały kartki świąteczne, które zostaną przekazane dla Sióstr Misjonarek Katechetek Serca Jezusowego, skąd będą wysłane dla biednych dzieci w Afryce.

            Nasze podopieczne włączyły się w tą inicjatywę z wielkim oddaniem. Praca dostarczyła im wiele radości i satysfakcji. Mamy nadzieję, że nasze zaangażowanie przyniesie uśmiech  na twarzach dzieci Afryki.





Dzień Kobiet



           8 marca - Międzynarodowy Dzień Kobiet – to również dzień solidarności kobiet. W naszej Placówce święto wszystkich pań każdego roku obchodzone jest uroczyście. Oprócz życzeń, kwiatów i prezentów wychowankowie przygotowali montaż słowno – muzyczny, w którym przypomnieli historię święta, zaśpiewali piosenki, których bohaterkami są kobiety. W tym roku nasze serca i myśli były przy ukraińskich kobietach, które życie doświadcza w okrutny sposób. Występ wzbudził wiele emocji, nie zabrakło braw dla występujących.







Tropem Wilczym



Pokolenie, które ignoruje historię, nie ma przeszłości- ani przyszłości: R. Heinlein

            Aby przybliżyć historię, oddać cześć bohaterom- strażnikom niepodległości naszego Państwa wychowankowie naszej placówki w dniu 6 marca 2022 roku wzięli udział w „Biegu Tropem Wilczym” upamiętniającym bohaterskie czyny Żołnierzy Niezłomnych. Udział naszych podopiecznych w wydarzeniu umocniło w nich poczucie tożsamości narodowej i przyczyniło się do budowania jakże pożądanych w dzisiejszych czasach postaw patriotycznych. Podczas wydarzenia mieliśmy okazję zapoznać się z działalnością Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala oraz podyskutować o systemie wartości człowieka w czasie pokoju i wojny. Julii, uczennicy klasy III A za zajęcie IV miejsca w kategorii wiekowej uczniów szkół średnich składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów sportowych.








Walentynki



         Dnia 14 lutego 2022r. z okazji Walentynek podopieczni MOW Kolonia Ossa wzięli udział w koncercie pt: „Miłość Ci wszystko wyśpiewa” zorganizowanym przez MDK w Opocznie. Celem wyjazdu było przede wszystkim stworzenie podopiecznym możliwości relaksu oraz aktywnej formy rozrywki, jak również rozwijanie wrażliwości artystycznej.  Podczas walentynkowego wieczoru młodzież wysłuchała najpiękniejszych piosenek oraz tekstów o miłości.

         Koncert dostarczył wychowankom niesamowitych emocji, refleksji na temat jednego z najpiękniejszych uczuć na świecie, jakim jest miłość oraz wpłynął pozytywnie na integrację grupy.





#RazemNaŚwieta



            W grudniu 2021r. nasza placówka już kolejny raz włączyła się do akcji MEN „Razem na Święta”. Czas przedświąteczny to okres, w którym okazujemy wsparcie oraz dostrzegamy potrzeby innych ludzi. Jest to również doskonały moment na pogłębianie relacji społecznych. W ramach tego przedsięwzięcia nasi wychowankowie obdarowali sąsiadów i mieszkańców wsi Kolonia Ossa słodkimi upominkami w postaci pierniczków wraz z dołączonymi życzeniami świątecznymi.

            Ze względu na trwający stan epidemii nasze działania realizowane w ramach akcji uwzględniały obowiązujące zasady bezpieczeństwa i przepisy sanitarne. 









Wyjazd do „Betlejem”


         W dniu 09.01.2022r., podopieczni pod nadzorem wychowawcy udali się w “Podróż do Betlejem”. Jest to widowisko, na które składają się sceny towarzyszące narodzinom Jezusa Chrystusa. Rozgrywa się ono w pięknej, zimowej scenerii Chrześcijańskiego Centrum Proem w Zakościelu, w sali widowiskowej, w lesie, nad brzegiem rzeki, w malowniczej, stuletniej willi.

         Widzowie są częścią przedstawienia. Gdy wchodziliśmy do Betlejem nic już nie wyglądało tak samo, ponieważ przenieśliśmy się w czasie 2 tysiące lat wstecz. Wędrując do Betlejem doświadczaliśmy wszystkimi zmysłami kultury ówczesnych czasów. Słuchaliśmy Świątecznego koncertu. Poznaliśmy postacie biblijne. Staliśmy się świadkami ciekawych wydarzeń oraz towarzyszyliśmy w niezwykłej podróży do poznania prawdy o narodzeniu Mesjasza.

         Podróż do Betlejem, to najpiękniejsze sceny z biblijnej historii Bożego Narodzenia. Młodzież była zafascynowana możliwością wzięcia udziału w takim wydarzeniu. Wyjazd okazał się doskonałą lekcją.









Wizyta Świętego Mikołaja

          

           Dnia 6 grudnia zagościł w naszej placówce św. Mikołaj. Zgodnie z tradycją przywiózł ze sobą wór pełen prezentów dla wszystkich podopiecznych. Mikołaj jednak okazał się bardzo wymagający… Aby otrzymać podarunek każdy z wychowanków musiał zaprezentować swój ukryty talent na forum grupy.

          Spotkanie ze św. Mikołajem odbyło się w bardzo miłej atmosferze i przyniosło wszystkim wiele radości. Wszyscy wychowankowie byli zadowoleni z otrzymanych prezentów.

         Dziękujemy naszym sponsorom – Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej, Firmie Chipita Poland Sp. z o.o. oraz Zarządowi Banku Spółdzielczego w Przysusze - za ufundowanie upominków. Wszyscy jesteśmy wdzięczni za okazane wielkie serce i bezinteresowną pomoc.













Konkurs plastyczny na najładniejszą kartkę bożonarodzeniową


         W miesiącu grudniu kultywując tradycję obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia wychowawcy zorganizowali konkurs na najładniejszą kartkę bożonarodzeniową. Wybór najpiękniejszych kartek okazał się bardzo trudny, ponieważ zainteresowanie konkursem przez wychowanków było duże, a prace zostały wykonane na wysokim poziomie. Toteż organizatorzy podjęli decyzję o przyznaniu podwójnych miejsc nagradzanych.

          Kartki wykonane przez młodzież zostały przekazane dla przedstawicieli lokalnych instytucji oraz organizacji współpracujących z MOW. Tym samym życząc zdrowych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia.







Konkurs teoretycznej wiedzy o HIV/AIDS


         1 grudnia obchodziliśmy Światowy Dzień AIDS. Tradycją jest, że tego dnia w naszej placówce organizujemy wewnętrzny teoretyczny konkurs o HIV i AIDS. Już po raz kolejny wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. ks. Jana Ziei mogli sprawdzić swoją wiedzę w tym zakresie.

         Celem zorganizowania konkursu było uwrażliwienie podopiecznych na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. Jest to bardzo ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS, podejmowanych na całym świecie.





Święto Niepodległości


             Uroczystą akademią uczciliśmy w naszej szkole 103 - rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W montażu słowno - muzycznym młodzież przypomniała losy naszego kraju - od tragicznych wydarzeń XVIII wieku - rozbiorów Polski poprzez nieudane powstania, wojny światowe do współczesności. Nasza historia była bardzo burzliwa i obfitowała w wydarzenia, które wzbudzają w nas dumę. Mieliśmy chwile triumfu ale też upadku. Nasz naród na przestrzeni dziejów często był wystawiany na próbę. Po utracie niepodległości kilka pokoleń Polaków żyły bez swojego państwa. W trakcie występu naszej młodzieży były też refleksje nad współczesnością i patriotyzmem. Wspólnie śpiewane były pieśni żołnierskie.






Wylosuj anioła


           W listopadzie 2021r. nasi wychowankowie wzięli udział w akcji Wylosuj Anioła. Celem akcji jest napisanie i wysłanie listu ze słowem wsparcia do ciężko chorego dziecka z oddziału onkologicznego.
           Nasi podopieczni zaangażowali się w tą inicjatywę z wielkim oddaniem. Napisali pozytywne, radosne i dające nadzieję listy. Wszyscy mamy nadzieję, że nasze dzieła choć w najmniejszym stopniu przyczynią się do wywołania uśmiechu na twarzach tych małych pacjentów oraz pozwolą na chwilę zapomnieć o bólu, strachu i niepewności, które im towarzyszą każdego dnia.






Konkurs pięknego czytania


         11 listopada w naszej placówce odbył się konkurs pięknego czytania pieśni i poezji patriotycznej. Spotkał się on z wielkim zainteresowaniem naszych podopiecznych. Wychowankowie w tak ważnym dla Ojczyzny dniu mieli okazję przypomnieć sobie najpiękniejsze polskie wiersze patriotyczne. Niektórzy ujawnili swoje ukryte talenty, zaskakując innych swoim wystąpieniem. Konkurs stał się doskonałą okazją do chwili zadumy i refleksji nad historią naszej Ojczyzny.
          Zwycięzcom konkursu oraz wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!






Wyjazd do schroniska dla zwierząt


         26 października 2021 roku podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im Ks. Jana Ziei w Kolonii Ossa w ramach działającego koła wolontariatu mieli możliwość wyjazdu do „Zaciszny tymczas – pokochaj adoptuj psa”. Jest to dom tymczasowy dla porzuconych psiaków, gdzie są socjalizowane i szukają nowych domów.

Wychowankowie z naszej placówki w ramach tej akcji mogli m.in. nakarmić psiaki. Głównym punktem spotkania było wyprowadzenie pupilów na spacer. Radosne czworonogi wraz ze swoją Panią oprowadziły naszą młodzież po okolicy, dając tym samym wycisk fizyczny podopiecznym.

        Był to czas mile spędzony. W ramach tego spotkania mogliśmy zobaczyć ile serca, cierpliwości, pracy i zaangażowania trzeba włożyć w socjalizację porzuconych psów. Pani Dominika właścicielka i założycielka „Zaciszny tymczas”, pokazała nam jak bardzo kocha psy. Dzięki jej dobremu sercu, zwierzęta znajdują spokojną przystań.


       "Zęby na Lux"


        W dniu 25.10.2021 roku wychowankowie naszego ośrodka brali udział w interaktywnych warsztatach w ramach Programu profilaktyki próchnicy - Projekt "Zęby na Lux". Działanie to było częścią polityki zdrowotnej Ministerstwa Zdrowia. Podopieczni podczas zajęć poszerzyli swoją wiedzę z zakresu higieny jamy ustnej oraz poznali czynniki wpływające na zdrowie ich zębów. Zajęcia prowadzone były przez doświadczonych w swojej dziedzinie edukatorów. Dzięki ciekawym materiałom wizualnym zdobyta wiedza zostanie na długo zapamiętana i przyczyni się do poprawy jakości życia młodzieży.





Wycieczka do Muzeum Regionalnego w Opocznie


       Dnia 15 października 2021r. wychowankowie MOW im. ks. Jana Ziei w Kolonii Ossa pod opieką wychowawcy udali się do Muzeum Regionalnego w Opocznie. Podopieczni mieli możliwość podziwiania Zamku Kazimierzowskiego, w którym mieści się muzeum i znajdujących się w nim wystaw dotyczących ziemi opoczyńskiej w zakresie archeologii, historii, numizmatyki, sztuki, etnografii oraz wystawę czasową dotyczącą tradycyjnego powstawania pieczywa - „Od ziarenka do bochenka”. Wizyta w muzeum przybliżyła młodzieży kulturę regionu opoczyńskiego, zabudowania wiejskie oraz lokalny folklor.
Eksponaty muzeum oraz interesujący sposób przekazywania informacji historycznych przez pana przewodnika spotkały się z dużym zainteresowaniem wychowanków.







Wizyta w Liceum Kadetów Rzeczypospolitej Polskiej w Lipinach


       6 października 2021r. młodzież z naszego ośrodka miała możliwość gościć w Liceum Kadetów Rzeczypospolitej Polskiej w Lipinach. Celem wycieczki było pogłębienie wychowania patriotycznego i społecznego, a także poznanie sposobu funkcjonowania szkoły skoszarowanej. Wychowankowie zostali ciepło przyjęci przez kadetów i zajmującego się nimi pana pułkownika. Obserwowali wojskową musztrę przy muzyce, mundury kadetów oraz konie będące własnością szkoły. Podopieczni zostali zaproszeni na projekcję filmu promującego Liceum kadetów RP w Lipinach. Mieli również możliwość porozmawiania z kadetami i panem pułkownikiem, którzy odpowiedzieli na wszystkie nurtujące ich pytania związane z nauką w szkole wojskowej. Część z naszych wychowanków zaczęła marzyć o służbie w wojsku ...









Udział w 28. Akcji Sprzątanie Świata – Polska!


        W tym roku po raz pierwszy razem z Fundacją „Nasza Ziemia” zorganizowaliśmy sprzątanie w naszym lokalnym środowisku.  Podopieczni MOW im. ks Jana Ziei w Kolonii Ossa w dniu 19.09.2021r pod nadzorem wychowawców wyruszyli w teren porządkując miejscowość z nieczystości. Wychowankowie uzbierali 25 worków śmieci.

       W ramach zajęć kształtowano postawy odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego, rozwijano kreatywność młodzieży, oraz wypracowano nawyk dbania o czystość - Myślę, więc nie śmiecę.

       Hasło, która towarzyszyło naszej akcji, to słowa Wojciecha Młynarskiego „Posprzątajmy Polskę, wszędzie, wzdłuż i wszerz, z tych wczorajszych śmieci, z tych jutrzejszych też!”







Wyjazd na basen i do kręgielni


       W dniu 15.09.2021r. wychowankowie naszej placówki uczestniczyli w wyjeździe do Powiatowego Centrum Sportu i Rekreacji w Przysusze, gdzie korzystali z basenu oraz kręgielni. Wycieczka została zorganizowana w celu zaprezentowania podopiecznym konstruktywnych form rekreacji. Relaks w wodzie (jacuzzi, zjeżdżalnia, mały basen, tory pływackie) oraz podczas gry w kręgle sprawił wychowankom wiele przyjemności.









Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022


        01 września 2021 r. miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w naszej placówce. Oficjalnie rozpoczęła go pani Dyrektor witając wychowanków i grono pedagogiczne. Uczniowie i nauczyciele zostali zapoznani z ogólnym zarysem planów i zadań na nowy rok szkolny, zmianami prawnymi. Wychowankowie poznali przydział do poszczególnych klas. Po części organizacyjnej odprawiona została msza święta.










ROK SZKOLNY 2020/2021








Bezpieczne wakacje

 

          25 czerwca 2021 r. jest ostatnim dniem nauki w roku szkolnym 2020/2021. Okres wakacji, to czas wypoczynku i podróży. Częściej niż zwykle odwiedzane są kluby, puby i dyskoteki. Aby uchronić się przed niebezpieczeństwem i jego negatywnymi następstwami, warto przypomnieć sobie, czego należy się wystrzegać i na co zwracać szczególną uwagę, aby wakacje minęły bezpiecznie dostarczając tylko pozytywnych i niezapomnianych wrażeń. Zasady bezpiecznego spędzania wakacji i zachowania podczas podróży zostały przybliżone naszym uczniom podczas godzin wychowawczych, pogadanek indywidualnych i grupowych.

          Apelujemy do naszych wychowanków o rozwagę, a do rodziców i opiekunów zwracamy się z prośbą o zwrócenie szczególnej uwagi na to, co robią ich pociechy w czasie wolnym.

        Zarówno w czasie wakacji jak i podczas roku szkolnego mogą Państwo liczyć na naszą pomoc w sytuacjach wymagających pomocy psychologiczno - pedagogicznej i wychowawczej.

W sytuacjach trudnych możecie Państwo skorzystać z pomocy:

- Kryzysowego Telefonu Zaufania 116 123 , który udziela pomocy psychologicznej osobom doświadczającym kryzysu emocjonalnego, samotnym, cierpiącym z powodu depresji, bezsenności, chronicznego stresu

- Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie http://www.pcpr.info/

- Poradni psychologiczno - pedagogicznej w Waszym mieście

- Miejskich i gminnych ośrodków pomocy rodzinie

- Ośrodków Interwencji Kryzysowej

- Niebieskiej linii   800 – 1200 – 02

- Powiatowych i miejskich komend policji.

Mam nadzieję, że we wrześniu wrócimy wszyscy zdrowi ze wspaniałymi wspomnieniami.







Ankieta dla absolwentów


  Szanowni Państwo


         Niniejsza ankieta ma na celu dostarczenie Dyrekcji oraz pracownikom informacji o dalszych losach absolwentów MOW w Kolonii Ossa, w kontekście przydatności w pracy zawodowej wiedzy oraz umiejętności nabytych podczas pobytu w naszej placówce.

         Otrzymane od Państwa informacje zostaną wykorzystane dla celów wewnętrznych oraz pomogą nam w podniesieniu jakości pracy w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kolonii Ossa.


Ankieta






Spływ kajakowy


        Podczas pracy i zabawy staramy się uaktywniać wychowanków na wielu płaszczyznach. Chetnie łączymy wiedzę i umiejętności z różnych dziedzin życia. Dbając o kondycję fizyczną i psychiczną, wychowankowie naszej placówki uczestniczyli w spływie kajakowym rzeką Pilicą. W niezwykle pięknych okolicznościach przyrody mogliśmy spędzić wspólnie czas, oderwać się od trudności życia codziennego. Spotkanie było szansą do pokonywania własnych obaw oraz podniesienia wiary w własny potencjał ale przede wszystkim dało możliwość zaszczepienia w podopiecznych zainteresowania przyrodą i turystyką krajową.





Konkurs przyrodniczy

 

        W naszym Ośrodku odbył się konkurs wiedzy „Zielono mi …” z zakresu przedmiotów przyrodniczych. 31 maja ogłoszono wyniki:

1 miejsce – Wiktoria Jaworska

2 miejsce – Oskar Cichoń

3 miejsce – Kacper Montewka, Wiktoria Rymaniak i Michał Lesiuk.

      Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. W konkursie wzięło udział 18 uczniów. Miał on charakter testu wielokrotnego wyboru w którym wychowankowie odpowiadali na pytania z geografii, biologii, chemii i fizyki. Organizatorami konkursu byli nauczyciele przedmiotów przyrodniczych.

      Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do dalszego  poszerzania swojej wiedzy.





Konkurs recytatorski


         21 marca w naszej placówce odbył się konkurs recytatorski. Spotkał się on z wielkim zainteresowaniem wśród obecnych. Wychowankowie mieli okazję zapoznać się z wierszami poetów polskich oraz promować wybrane utwory poetyckie. Wydarzenie było okazją do rozwijania uzdolnień recytatorskich oraz aktorskich oraz upowrzechniania kultury języka polskiego. Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom gratulujemy zaangażowania i życzymy dalszych sukcesów.







Walentynki


         14 lutego znany jest wszystkim jako Walentynki. Wychowanki w ramach działającego koła dziewiarsko-krawieckiego chcąc sprawić radość swoim sympatiom własnoręcznie przygotowały "Łapacze snów- Serca Walentynkowe". Podczas zajęć wychowanki wykazały się dużą cierpliwością oraz precyzją podczas wykonywania rękodzieł dla swoich najbliższych.







Wyjazd na profesjonalny trening bokserski


         Czas ferii zimowych to czas odpoczynku od zajęć lekcyjnych. W celu uatrakcyjnienia tego okresu wychowankom, którzy pozostali w placówce, w dniu 14 stycznia 2021 roku został zorganizowany wyjazd do Inowłodza na profesjonalny trening bokserski prowadzony przez sześciokrotnego medalistę Mistrzostw Polski w boksie, pana Zbigniewa Turskiego.
Grupa chłopców pod okiem wspaniałego boksera oraz trenera doskonaliła swoje umiejętności sportowe. Trening składał się z trzech części: ćwiczeń wprowadzających (rozwijających koordynację wzrokowo – ruchową i podnoszących ogólną sprawność fizyczną); treningu właściwego (praktycznej nauki ciosów bokserskich i uników), ćwiczeń rozluźniających i usprawniających koncentrację. Czas zajęć był dla naszych wychowanków doskonałą okazją do rozwijania własnych zainteresowań, pokonywania słabości i wzmacniania siły własnego charakteru.
        Możliwość udziału w takiej formie aktywności bardzo spodobała się wszystkim uczestnikom, chłopcy choć zmęczeni to szczęśliwi powrócili do ośrodka.







Jasełka 2020 r.



         Dnia 15 grudnia 2020r. odbyły się w naszej placówce jasełka bożonarodzeniowe, których myślą przewodnią stały się słowa znanej kolędy "Pójdźmy wszyscy do stajenki". Wszyscy zebrani po raz kolejny mogli przeżyć historię narodzin Chrystusa. Razem z aniołkami, pasterzami i królami powędrowaliśmy do Betlejem, aby przywitać maleńkiego Jezusa i oddać mu pokłon. Całość przedstawienia ukazała sceny z narodzin Pana i była przepleciona kolędami. Piękna scenografia, jak również stroje naszych młodych aktorów przeniosły publiczność w odległe czasy. Zaangażowanie wychowanków, którzy bardzo przekonująco odegrali swoje role wywarło na publiczności duże wrażenie. Niejednemu z oglądających zakręciła się łezka w oku ze wzruszenia, słuchając pięknego śpiewu kolęd świątecznych. Po zakończonych jasełkach głos zabrała Pani Dyrektor Iwona Uryć- Kaszuba, która podziękowała za piękny występ, złożyła wszystkim życzenia świąteczne oraz wręczyła nagrody dla wychowanków wyróżniających się prawidłowym funkcjonowaniem w internacie. W świątecznej atmosferze udaliśmy się na wieczerzę wigilijną, aby jak najdłużej celebrować ten wyjątkowy czas Bożego Narodzenia.
        Dziękujemy wszystkim za przybycie oraz mentalną podróż do Betlejem w celu zgłębiania tajemnicy narodzin Jezusa.








#RazemNaŚwieta



         W grudniu nasza placówka włączyła się do akcji MEN „Razem na Święta”. Celem tej inicjatywy było uświadomienie wychowankom jak bardzo ważne jest okazywanie wsparcia i pomocy drugiemu człowiekowi, jak również budowanie wspólnot i umacnianie więzi międzypokoleniowych.
         W związku z tym nasi wychowankowie własnoręcznie przygotowali kartki świąteczne z życzeniami dla mieszkańców wsi Kolonia Ossa, które zostały wrzucone do skrzynek pocztowych. Ponadto zostały wykonane stroiki świąteczne, które wręczono zaprzyjaźnionym instytucjom współpracującym z Ośrodkiem.
        Ze względu na stan epidemii nasze działania realizowane w ramach akcji miały bezpieczny charakter, z zachowaniem dystansu społecznego oraz obowiązującymi wytycznymi sanitarnymi.








Wycieczka do Centrum Wspinaczkowego


        W dniu 16.12.2020 r. wychowankowie naszej placówki udali się do Centrum Wspinaczkowego Grota w Radomiu, gdzie próbowali swoich sił na ściance wspinaczkowej. Uczestnicy wyjazdu poznali zasady obsługi sprzętu wspinaczkowego i podstawowe techniki wspinaczki, mieli możliwość wykazać się sprawnością fizyczną oraz przezwyciężyć lęk wysokości. Wychowankowie doskonale radzili sobie z pokonywaniem coraz to trudniejszych dróg wspinaczkowych. Dobry humor dopisywał wszystkim a wyjazd okazał się doskonałą szkołą charakteru, szacunku i odpowiedzialności.







Konkurs biblioteczny


          Dużym zainteresowaniem naszych wychowanków cieszą się różne konkursy i akcje czytelnicze organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Drzewicy, z którą współpracujemy od kilku lat. W listopadzie wzięli oni udział w zabawie Literackie Bingo. Zabawa zachęcała do wypożyczania i czytania nowych książek. Podsumowanie tej akcji zbiegło się z Mikołajkami. Wszyscy jej uczestnicy zostali nagrodzeni książkami i drobnymi upominkami.
        Współpraca z biblioteką publiczną ma zaznajomić naszych wychowanków z szeroką ofertą proponowaną przez różne biblioteki, aby po opuszczeniu Ośrodka wiedzieli gdzie szukać książek.
        Dziękujemy Pani Dyrektor MBP w Drzewicy za nagrody oraz za życzliwą współpracę.



Mikołajki


        Dnia 6 grudnia 2020r. w godzinach wieczornych do naszego Ośrodka zawitał św. Mikołaj. Młodzież zebrała się na świetlicy aby spotkać się z niezwykłym gościem. Oprócz worów pełnych podarunków, Mikołaj zaskoczył niespotykaną znajomością imion chłopców i dziewcząt. Ale to w końcu Święty...
       Radości nie było końca. Aby otrzymać prezent, dzieci musiały zaśpiewać piosenkę lub powiedzieć wierszyk. Oczywiście każde z nich zostało obdarowane paczką. Spotkanie było okazją do wspólnego śpiewania kolęd.
       Dziękujemy Ci święty Mikołaju za przybycie, a naszym sponsorom i ludziom dobrej woli za pomoc w przygotowaniu paczek dla naszych wychowanków.






Wieczorek Poetycki


         W miesiącu listopadzie opiekunowie oraz członkowie koła teatralnego zorganizowali Wieczorek Poetycki. Motywem przewodnim spotkania był patriotyzm. Podczas wieczoru wychowankowie recytowali poezję Ignacego Krasickiego,Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida,Władysława Bełzy, Wisławy Szymborskiej oraz Władysława Broniewskiego. Spotkanie przebiegło w atmosferze refleksyjnej zadumy oraz melancholii. 






Konkurs plastyczny


         Święta Bożego Narodzenia to czas pełen miłości i dobroci. Każdy z nas może okazać trochę ciepła drugiemu człowiekowi. Dnia 29 listopada 2020r. nasi wychowankowie wzięli udział w konkursie plastycznym na NAJŁADNIEJSZĄ KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ. Celem konkursu było kultywowanie tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Była to również okazja do chwili refleksji nad losem osób starszych. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się ogromną aktywnością, kreatywnością, znaleźli ciekawe pomysły na kartkę świąteczną. Najciekawsze prace zostały odznaczone pamiątkowymi dyplomami a gotowe kartki wraz z życzeniami świątecznymi trafiły do Domu Seniora +  w naszej gminie Odrzywół.






NIE dla agresji i przemocy


           W listopadzie 2020r. w MOW Kolonia Ossa odbył się konkurs literacki pt: Można inaczej – NIE dla agresji przemocy. Celem konkursu było propagowanie właściwych wzorców zachowań wśród wychowanków oraz rozwijanie wrażliwości na piękno języka polskiego. Uczestnictwo uczniów            w konkursie wpłynęło na kształtowanie kreatywnych postaw oraz rozwijanie umiejętności posługiwania się kulturą słowa języka ojczystego, poprawnego, jasnego i logicznego formułowania myśli. Najciekawsze prace otrzymały pamiątkowy dyplom.




Biblioteka


          W tym roku uzyskaliśmy rządowe wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 ''Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa'' dotyczącego wspierania w latach 2016 – 2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.
        Złożony przez nas wniosek przeszedł pomyślnie procedurę weryfikacyjną i uzyskaliśmy wsparcie finansowe na zakup nowości. W listopadzie księgozbiór biblioteki szkolnej wzbogacił się o 121 książek zakupionych w ramach tego programu. Są to książki które wcześniej w przeprowadzonych ankietach wskazali sami uczniowie oraz nauczyciele. Zakup tych nowości przyczynił się do zdecydowanie częstszych odwiedzin biblioteki przez uczniów oraz do wzrostu wypożyczeń i czytelnictwa wśród naszych wychowanków.
       Tych, którzy nie byli jeszcze w listopadzie w bibliotece serdecznie zapraszamy.




  

                                                                                    Święto Niepodległości


          12 listopada uczciliśmy w naszej szkole 102 - rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W montażu słowno - muzycznym młodzież przypomniała losy naszego kraju - od chrztu Polski do współczesności. Nasza historia była bardzo burzliwa i obfitowała w wydarzenia. Mieliśmy chwile triumfu ale też upadku. Jedność narodu wichry historii często wystawiały na próbę. Największą były rozbiory i utrata niepodległości na 123 lata. Kilka pokoleń Polaków żyły bez swojego państwa. W trakcie występu naszej młodzieży były też refleksje nad współczesnością i patriotyzmem.



                                                                                               



    Wszystkich Świętych



           Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny skłaniają do myśli o przeszłości. W tych dniach szczególnie pamięcią sięgamy do historii naszego narodu, oddając cześć i chwałę tym, którzy zginęli w jej obronie. Jak co roku podopieczni naszej placówki, w podzięce bohaterom i strażnikom naszego kraju, udali się na pobliski cmentarz Powstańców Styczniowych w Ossie. Celem wycieczki było posprzątanie miejsca pamięci oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Najważniejszym zaś elementem spotkania, była wspólna modlitwa i pochylenie głów nad mogiłą żołnierzy polskich.



                                                                                                   


Dzień Chłopaka


         30 września 2020 r. nasz ośrodek odwiedził polski bokser wagi junior ciężkiej pochodzący z Radomia Michał Cieślak wraz z trenerem i sponsorami. Bokser jest mistrzem Polski i wicemistrzem świata w swojej kategorii. Pięściarz zaprezentował swój dorobek zawodowy A potem była rozgrzewka i trening. Atmosfera była bardzo miła, a na zakończenie młodzież naszej placówki dostała upominki-koszulki i autografy, za co bardzo dziękujemy.
       Takie spotkanie zostało zorganizowane z okazji wczorajszego dnia chłopaka, po zakończonym spotkaniu był słodki poczęstunek i wieczór z filmem.



                                                                                     


   Narodowe Czytanie


         Narodowe Czytanie to akcja organizowana przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej od 2012 roku. Została zainicjowana przez Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W tym roku Andrzej Duda zaprosił wszystkich Polaków do czytania Balladyny Juliusza Słowackiego.
         Balladyna to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat powstał na emigracji. Został wydany w Paryżu w 1839 roku Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Utwór jest opowieścią o wielkich ambicjach, chciwości, zbrodni i o człowieku który zawsze ma wybór. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie- stała się bardzo popularna.
         Nasz ośrodek już po raz piąty aktywnie włączył się w tą ogólnopolską akcję propagującą czytelnictwo i znajomość literatury narodowej. Uczniowie przygotowali plakaty promujące akcję, a chętni czytali dramat Słowackiego. Został również ogłoszony konkurs plastyczny Ilustracja do Balladyny – plastyczna interpretacja utworu. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem młodzieży. Do organizatorów wpłynęło wiele prac konkursowych. Najlepsze prace zostały nagrodzone, a wszyscy uczestnicy otrzymali słodki upominek.
         Dziesięciu uczniów wzięło udział w grze internetowej ,,Balladyna'' inspirowanej znanym dramatem organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Drzewicy. Nagrodą za udział w grze i ukończenie jej jest książka.



                                                                            


                                                                                   Rozpoczęcie roku szkolnego



           01 września 2020 r. nastąpiła inauguracja roku szkolnego w naszej placówce. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem hymnu państwowego. Mszę świętą odprawił ksiądz Łukasz Siek wikariusz w parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Odrzywole. Po mszy wygłoszony został referat historyczny nawiązujący do rocznic obchodzonych w tym roku. Rok szkolny oficjalnie rozpoczęła pani Dyrektor witając wychowanków i grono pedagogiczne. Następnie uczniowie i nauczyciele zostali zapoznani z ogólnym zarysem planów i zadań na nowy rok szkolny. Wychowankowie poznali przydział do poszczególnych klas.






                                                                                                  

ROK SZKOLNY 2019/2020




                                                                        Ogłoszenie o wyborze na partnera...

         Na ogłoszony w dniu 01 lipca 2020 roku, otwarty nabór partnera w celu wspólnej realizacji projektu w ramach naboru dla Poddziałania 9.1 Aktywizacja społeczno-zawodowa osób wykluczonych i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu o nr RPMA.09.01.00-IP.01-14-095/20, ogłoszonego w dniu 22.05.2020 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 przez Mazowiecką Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.
         Do wyznaczonego terminu składania ofert, tj. do dnia 23 lipca 2020 roku wpłynęła tylko jedna oferta. Ofertę złożyła Firma PROJEKT HUB Sp. z o.o., ul. Trzcianecka 3, 60-434 Poznań. Oferta jest kompletna i zgodna z warunkami udziału w ogłoszonym naborze. Firma została wybrana na partnera projektu.
Kolonia Ossa, 27 lipca 2020 r.

                                                                               Zajęcia plastyczne w plenerze
           Korzystając z pięknej pogody, w niedzielne popołudnie odbyły się zajęcia plastyczne na świeżym powietrzu, które przebiegły w bardzo pozytywnej atmosferze i dużym zaangażowaniu naszych podopiecznych.

                                                                                  Konkurs ,,Malowanie twarzy"
        W dniu 05.07.2020 r. został zorganizowany konkurs ,,Malowanie twarzy". Nasi wychowankowie chętnie wzięli w nim udział, wykazując się dużą wyobraźnią i pomysłowością w tworzeniu różnych wizerunków. Wspólna zabawa zintegrowała wszystkich oraz dostarczyła pozytywnych emocji i wrażeń. Zwycięzcy otrzymali gratulacje i nagrody.

                                                                              Ognisko na powitanie wakacji
         Po ciężkiej, całorocznej nauce nadeszły wreszcie upragnione wakacje - czas odpoczynku i słodkiego lenistwa. Na powitanie wakacji wychowawcy wraz z podopiecznymi zorganizowali ognisko. Letnia pogoda sprzyjała pieczeniu kiełbasek i miłym chwilom spędzonym na powietrzu. Witajcie wakacje!!!



Otwarty nabór partnera w celu wspólnej realizacji projektu w ramach naboru dla Poddziałania 9.1 Aktywizacja społeczno-zawodowa   osób wykluczonych i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu


          Otwarty nabór partnera w celu wspólnej realizacji projektu w ramach naboru dla Poddziałania 9.1 Aktywizacja społeczno-zawodowa osób wykluczonych i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu o nr RPMA.09.01.00-IP.01-14-095/20, ogłoszonego w dniu 22.05.2020 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 przez Mazowiecką Jednostka Wdrażania Programów Unijnych
Zgodnie z art.33 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020, Powiat Przysuski, Al. Jana Pawła II 10, 26-400 Przysucha / Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy, Kolonia Ossa 40, 26-425 Odrzywół, ogłasza konkurs na wspólne przygotowanie i realizację projektu w ramach Poddziałania 9.1 Aktywizacja społeczno-zawodowa osób wykluczonych i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.

I. Cel projektu:

Wsparcia działań Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kolonii Ossa , w działaniach mających na celu integrację i aktywizację społeczno-zawodową osób, rodzin/grup/środowisk zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, przez wykorzystanie instrumentów aktywizacji to jest: zawodowej, edukacyjnej, zdrowotnej, społecznej oraz działania środowiskowe.
Wsparcie w ramach projektu będzie obejmowało jeden lub kilka typów działań dostępnych w przedmiotowym konkursie.

II. Proponowany zakres zadań przewidzianych dla partnera:

Wsparcie merytoryczne i organizacyjne Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kolonii Ossa przy przygotowaniu wniosku o dofinansowanie oraz realizacji części zadań obejmujących przedmiotowy projekt w szczególności zadania związane z aktywizacją zawodową uczestników projektu.


III. Typy działań przewidziane do realizacji:


1. Integracja społeczna i aktywizacja zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami:
a. diagnoza indywidualnych potrzeb i potencjałów uczestników projektu,

b. wsparcie w ramach ZAZ i WTZ:
        i. usługi aktywnej integracji w ramach WTZ i ZAZ,
ii. wsparcie usług rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnienia w ZAZ,
iii. wsparcie rehabilitacji zawodowej i społecznej w ramach WTZ,

c. tworzenie u pracodawców miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami, w szczególności poprzez wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy na potrzeby zatrudnienia osoby z niepełnosprawnością, dostosowanie stanowiska pracy do potrzeb osób z niepełnosprawnościami,

d. wsparcie w ramach CIS i KIS:
        i. usługi reintegracji społecznej i zawodowej świadczone przez CIS i KIS,
ii. tworzenie miejsc reintegracji społecznej i zawodowej w istniejących lub nowo powstających CIS i KIS,

e. usługi aktywnej integracji:
i. realizacja instrumentów aktywnej integracji o charakterze społecznym mających na celu nabycie, przywrócenie lub wzmocnienie kompetencji społecznych, zaradności, samodzielności i aktywności społecznej, np.:
• działania z zakresu poradnictwa specjalistycznego (m.in. socjoterapeuty, psychologa, prawnika, mediatora) oraz jako element uzupełniający – udzielanie informacji o prawach i uprawnieniach (poradnictwo prawne i obywatelskie), służące przywróceniu lub wzmocnieniu kompetencji społecznych, zaradności, samodzielności i aktywności społecznej,
• działania z zakresu poradnictwa i wsparcia indywidualnego oraz grupowego w zakresie podniesienia kompetencji życiowych i umiejętności społeczno-zawodowych umożliwiających docelowo powrót do życia społecznego, w tym powrót na rynek pracy i aktywizację zawodową (m.in. warsztaty rozwoju osobistego, indywidualny coaching, warsztaty kompetencji pedagogiczno-wychowawczych, trening umiejętności społecznych, praca metodą mentoringu),
• praca socjalna oparta o działania w ramach różnych form kontraktu socjalnego (projekty obejmujące wyłącznie pracę socjalną nie będą przyjmowane do dofinansowania),
ii. realizacja instrumentów aktywnej integracji o charakterze zawodowym mających na celu pomoc w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru lub zmiany zawodu, wyposażenie w kompetencje i kwalifikacje zawodowe oraz umiejętności pożądane na rynku pracy jak również pomoc w utrzymaniu zatrudnienia, np.:
• prace społecznie użyteczne,
• staże zawodowe, praktyki zawodowe,
• subsydiowane zatrudnienie (w tym doposażenie lub wyposażenie stanowiska pracy),
• poradnictwo zawodowe, pośrednictwo pracy, trening pracy jako usługi wspierające aktywizację zawodową,
• kursy i szkolenia zawodowe,
• zatrudnienie wspierane, wspomagane, usługi trenera zatrudnienia wspieranego,
iii. realizacja instrumentów aktywnej integracji o charakterze edukacyjnym, których celem jest wzrost poziomu wykształcenia, dostosowanie wykształcenia do potrzeb rynku pracy, np. edukacja formalna,
iv. realizacja instrumentów aktywnej integracji o charakterze zdrowotnym, o ile będą one bezpośrednio związane z osiągnięciem celów przypisanych do ścieżki reintegracji i/lub kontraktu socjalnego, mających na celu wyeliminowanie lub złagodzenie barier zdrowotnych utrudniających funkcjonowanie w społeczeństwie lub powodujących oddalenie od rynku pracy, np.:
• finansowanie badań profilaktycznych lub specjalistycznych,
• skierowania i sfinansowanie terapii psychologicznej, rodzinnej, psychospołecznej dla osób lub rodzin,
• udział w programach korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie, o którym mowa w przepisach o przeciwdziałaniu alkoholizmowi,
• udział w programach psychoterapii/programach terapeutycznych dla osób uzależnionych,

f. oddziaływanie na uczestników oraz otoczenie osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym wzmacniające lub odbudowujące naturalne systemy wsparcia, takie jak rodzina i lokalna społeczność, obejmujące np.: mediacje, terapie rodzinne, poradnictwo rodzinne, realizacja programów aktywności lokalnej.

IV. Wymagania wobec partnera:

a) Partner nie może być podmiotem powiązanym z wnioskodawcą w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1)
b) Partner musi posiadać doświadczenie w aktywizacji zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym
c) Partner musi posiadać wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych

V. Przy wyborze partnera będą brane pod uwagę następujące kryteria:

a) Zgodność działania potencjalnego partnera z celami partnerstwa, max 4 pkt
b) Oferowany wkład potencjalnego partnera w realizację projektu, max 4 pkt
c) Doświadczenie w realizacji projektów o podobnym charakterze, max 2 pkt

VI. Oferty składane przez potencjalnych partnerów powinny zawierać:

a) Informacje na temat wkładu partnera w realizację projektu (zasoby: ludzkie, organizacyjne, techniczne, finansowe),
b) Zaprezentowanie koncepcji realizacji wymienionych zadań przewidzianych dla partnera;
c) Opis doświadczenia w pozyskaniu i realizacji projektów finansowanych z EFS w zakresie aktywizacji zawodowej i społecznej

VII. Oferty składane przez potencjalnych partnerów powinny:

a) być sporządzone w języku polskim;
b) zawierać dokumenty potwierdzające status prawny oferenta i umocowanie osób go reprezentujących;
c) zawierać pisemne oświadczenie o nie zaleganiu z płatnościami na rzecz podmiotów publiczno-prywatnych, ani wobec innych podmiotów;
d) zawierać stosowne oświadczenia o posiadaniu potencjału (prawnego, organizacyjnego i merytorycznego) do realizacji proponowanych działań,
e) zawierać pisemne oświadczenie, iż potencjalny partner jest podmiotem uprawnionym do ubiegania się o dofinansowanie zgodnie z typem beneficjentów wskazanym w Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 oraz doprecyzowanym w Szczegółowym Opisie Osi Priorytetowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020
f) zawierać pisemne oświadczenie, iż potencjalny partner nie podlega wykluczeniu z możliwości ubiegania się o dofinansowanie na podstawie odrębnych przepisów, w szczególności:
• art. 207 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz. U. 2013 r., poz. 885 z późn. zm.);
• art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. poz. 769 z późn. zm.);
• art. 9 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (t.j. Dz. U. z 2014 r., poz. 1417).

VIII. Termin i tryb rozpatrzenia ofert:
a) Oferty zostaną rozpatrzone najpóźniej w terminie 2 dni od daty zakończenia naboru przez Dyrektora Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kolonii Ossa
b) Na podstawie decyzji Dyrektora Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kolonii Ossa dokona się wyboru podmiotu, z którym zostanie zawarta umowa partnerska.
c) Od decyzji Dyrektora nie przysługuje odwołanie.
d) Oferty złożone po upływie wyznaczonego terminu nie będą rozpatrywane w konkursie.

IX. Sposób i termin składania ofert:
a) Wypełnione i opatrzone podpisem osoby upoważnionej dokumenty należy składać w zamkniętej kopercie w formie pisemnej, osobiście lub za pośrednictwem poczty tradycyjnej na adres: Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy, Kolonia Ossa 40, 26-425 Odrzywół z dopiskiem: „Nabór partnera w celu wspólnej realizacji projektu w ramach naboru dla Poddziałanie 9.1”
b) Zgłoszenia należy składać w nieprzekraczalnym terminie 21 dni od dnia publikacji ogłoszenia o konkursie, to jest do dnia 23.07.2020 .

Informacje: mow68_kolonia.ossa@op.pl
Ogłaszający zastrzega sobie prawo do negocjowania warunków realizacji zadania oraz do unieważnienia naboru bez podania przyczyny.
Kolonia Ossa , dnia 01.07.2020 r.

                                                                                        Bezpieczne wakacje
            26 czerwca 2020 r. jest ostatnim dniem zajęć dydaktycznych w szkole. Zaczynają się upragnione wakacje. W tym roku inne niż zwykle. Zwracamy się do naszych wychowanków o rozwagę i rozsądek podczas tegorocznego wypoczynku. Na lekcjach wychowawczych i zajęciach na internacie przypominaliśmy o zasadach bezpieczeństwa w drodze do domu i podczas wypoczynku. Do standardowych zaleceń doszły jeszcze te związane z epidemią koronawirusa. Mam nadzieję, że we wrześniu wrócimy wszyscy zdrowi ze wspaniałymi wspomnieniami.
            Zalecenia odnośnie tegorocznych wakacji możecie znaleźć na stronie Mazowieckiego Kuratorium Oświaty pod adresem https://www.kuratorium.waw.pl/pl/dyrektor-i-nauczyciel/organizacja-wypoczynku/bezpieczne-wakacje-202...
            Bezpiecznego wypoczynku.

                                                                               Zakończenie roku szkolnego

            W dniu 24 czerwca 2020 r. odbyła się uroczysta akademia na zakończenie zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2019/2020. Był występ artystyczny młodzieży w którym piosenki były przeplatane anegdotami z życia szkoły. Po części artystycznej były życzenia od młodzieży dla Kadry Pedagogicznej i życzenia i podziękowania pani Dyrektor dla uczniów i pracowników szkoły.

         Wyróżnieni uczniowie i nauczyciele zostali nagrodzeni upominkami.

                                                                                                   Egzamin ósmoklasisty

          W dniach 16-18 czerwca 2020 r.  uczniowie klasy ósmej przystąpili do egzaminu. Zmierzyli się z zadaniami z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzamin został przeprowadzony zgodnie w zaleceniami Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej.


                                                                            100-lecie urodzin Jana Pawła II
            18 maja 1920 roku w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła -późniejszy papież. W tym roku obchodzimy setną rocznicę Jego urodzin. Jan Paweł II nie żyje już od 15 lat. Dziś pozostaje nam tylko modlitwa i pamięć o jego pontyfikacie.
"Wy jesteście nadzieją świata, nadzieją Kościoła, wy jesteście moją nadzieją’’- tak Jan Paweł II powiedział do młodzieży podczas inauguracji pontyfikatu 22 października 1978 roku na placu św. Piotra w Rzymie. W dobie powszechnego kryzysu wiary papież stał się uosobieniem nadziei dla młodych z całego świata. Przyjacielem, drogowskazem i autorytetem. Papież, który zawsze powtarzał, że to właśnie nastawienie młodych ma największe znaczenie dla przyszłości świata.
         W naszym ośrodku uczciliśmy tę rocznicę uroczystym apelem. Młodzież przedstawiła sylwetkę Ojca Świętego, przesłanie jego pontyfikatu. Recytowała poezję. Był też wspólny śpiew i modlitwa.

                                                                                 Dzień Dziecka i Dzień Sportu

         1 czerwca jak co roku obchodziliśmy Dzień Dziecka i Dzień Sportu. Były gry i zabawy, mecz siatkówki nauczyciele kontra wychowankowie. Na koniec było ognisko z pieczeniem kiełbasek. Pełen atrakcji dzień minął nam dosyć szybko.

                                                                           Otrzymaliśmy maseczki ochronne

            29 kwietnia 2020 r. funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Warszawie Grochowie przekazali trzysta maseczek ochronnych dla naszej placówki. Maseczki uszyły kobiety odbywające karę pozbawienia wolności w ramach akcji zainicjowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Służbę Więzienną #ResortSprawiedliwościPomaga.
            Za pomoc serdecznie dziękujemy.

                                                                                               Dzień Patrona

         W poniedziałek 16 marca 2020 roku w MOW Kolonia Ossa miały miejsce obchody święta Patrona – ks. Jana Ziei. Była to już trzecia rocznica. To zaszczytne imię nadano 16 marca 2017. Od tej pory jest to święto całej społeczności ośrodka. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą. Po liturgii nasza młodzież przedstawiła montaż słowno-muzyczny przybliżający postać wielkiego kapłana.
Nasz Patron zobowiązuje nas do pracy nad samym sobą, uczciwości i tolerancji. Jesteśmy dumni, że patronuje nam tak wspaniała postać jak ks. Jan Zieja.

                                                                                                  Koronawirus
          Dyrekcja Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. ks Jana Ziei w Kolonii Ossa informuje o wstrzymaniu wyjazdów wychowanków z Placówki oraz wszelkich odwiedzin na terenie naszego Ośrodka do odwołania. Działania te spowodowane są rozszerzającą się epidemią koronawirusa.

                                                                                                 W Urzędzie Gminy Odrzywół
           W dniu 10.03.2020r. wychowankowie naszej placówki spotkali się w Urzędzie Gminy w Odrzywole z panem Wójtem Marianem Kmieciakiem. Celem spotkań było zapoznanie wychowanków i pogłębienie ich wiedzy na temat funkcjonowania samorządu gminnego, jak również zwiększenie zainteresowania młodych ludzi sprawami publicznymi na poziomie lokalnym. Pan Wójt szczegółowo przybliżył naszym podopiecznym strukturę i zadania samorządu terytorialnego, omówił co i gdzie załatwiamy w urzędzie gminy. Składamy tym samym serdeczne podziękowania Panu Wójtowi za znalezienie czasu i chęci do wspólnej dyskusji. Z pewnością takie rozmowy przyczyniają się do ważnych refleksji i stanowią dobrą lekcję samorządności.

                                                                                                             Dzień Kobiet

           9 marca 2020 r. uroczyście obchodziliśmy Dzień Kobiet. Występ artystyczny naszej młodzieży w zabawny sposób przedstawił relacje damsko-męskie. Były życzenia, piosenki i mnóstwo zabawy.

                                                                                                  Kręgielnia

         W dniu 05.03.2020r. odbył się wyjazd na kręgle do Kręgielni w Powiatowym Centrum Sportu i Rekreacji w Przysusze. Celem wycieczki było: propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku, zainteresowanie wychowanków ciekawą i nietypową dyscypliną sportu, integracja środowiska podopiecznych, zacieśnianie relacji koleżeńskich. Wychowankowie uczyli się kulturalnego zachowania w miejscach publicznych. Współzawodnictwo na torze wiązało się ze świetną zabawą. Gra okazała się niezwykle wciągająca. Wychowankowie świetnie radzili sobie z tą dyscypliną sportu. Pobyt w kręgielni dostarczył im wielu niezapomnianych wrażeń i emocji.

                                                                                                             W przedszkolu

         Dnia 02.03.2020 r. podopieczne MOW Kolonia Ossa udały się do przedszkola 3- 4 latków w Odrzywole. W tym tygodniu prowadzona była akcja czytania dzieciom bajek. Dziewczęta chętnie podjęły wyzwanie, prezentując maluszkom obszerną bajkę o „Myszce niejadce”. Dzieciaczki z uwagą i zainteresowaniem słuchały bajki, następnie miały za zadanie odpowiedzieć na kilka pytań. Korzystając z aktywności małych uczniów, przygotowałyśmy dodatkowo zagadki nt. znajomości owoców i warzyw. Podjęte cele miały za zadanie ukazanie walorów spożywania warzyw i owoców, oraz zachęcić maluszków do wzmożonego apetytu podczas codziennych posiłków.
Przedszkolaki w ramach podziękowania wręczyły naszym wychowankom po kwiatuszku, oraz zaprosiły do wspólnej zabawy w „Stary niedźwiedź”. Dziękujemy dzieciom, oraz Paniom przedszkolankom za możliwość poszerzenia horyzontów, nabycia nowych doświadczeń, oraz mile spędzony czas w tak zacnym towarzystwie.

                                                                                                       „U progu dorosłości”

         W dniu 05.03.2020r. wychowankowie naszego ośrodka w ramach realizowanego w bieżącym roku szkolnym programu pn. „U progu dorosłości” celem którego jest przygotowanie ich do pełnienia społecznie akceptowanych ról w przyszłości oraz wsparcia w przystosowaniu się do wymagań życia codziennego po opuszczeniu MOW w Kolonii Ossa, uczestniczyli w wyjeździe do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Przysusze. Celem wyjazdu było poznanie procedur usamodzielnienia wychowanków opuszczających MOW. Dzięki uprzejmości Pani dyrektor oraz pracowników PCPR w Przysusze wychowankowie zapoznali się ze ścieżką którą powinni kroczyć usamodzielniani wychowankowie. Podczas wyjazdu wychowankowie mieli również możliwość zapoznania się ze strukturą Powiatowego Urzędu Pracy w Przysusze oraz z aktualnymi ofertami pracy.

                                                                                       Bieg "Tropem wilczym"

         W niedzielę 1 marca odbył się bieg „Tropem wilczym” poświęcony upamiętnieniu żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego. Organizatorem imprezy był Wójt Gminy Odrzywół. Bieg odbył się w lasach okalających Odrzywół. W biegu oprócz naszych wychowanków wzięli udział uczniowie ze szkół położonych na terenie gminy oraz mieszkańcy. Organizatorzy zapewnili nagrody i ciepłe posiłki. Impreza była doskonałym połączeniem promocji sportu i patriotyzmu.

                                                                                                                    

                                                                                                                  Ferie zimowe

         Czas ferii zimowych, to czas odpoczynku oraz relaksu dla naszych wychowanków. Dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Przysusze oraz PCSiR w Przysusze w tym roku szkolnym mogli oni uczestniczyć w zajęciach na kręgielni oraz na basenie. Głównym ich celem i założeniami było poznanie nowych, dotychczas nieznanych większości podopiecznym, alternatywnych formy spędzania czasu wolnego z jednoczesnym ich wszechstronnym rozwojem psychofizycznym. Wychowankowie nie tylko świetnie się bawili ale także przekonali się, że nawet w zimowe dni, gdy na zewnątrz deszcz i wiatr można aktywnie spędzić czas.

                                                                                                                        Walentynki

         Dzień 14 lutego znany i kojarzony wszystkim jako Walentynki upłynął w naszej placówce w atmosferze przyjaźni i życzliwości. Jak co roku, dla wszystkich obecnych zorganizowano pocztę walentynkową. Wychowankowie mogli w ten sposób wyrazić swoje sympatie. Wszyscy obecni dodatkowo wzięli udział w zajęciach plastycznych, gdzie własnoręcznie tworzyli plakaty walentynkowe i drobne rękodzieła. Podczas spotkania walentynkowego, wszyscy zostali obdarowani wcześniej przygotowanymi upominkami, a w myśl zasady „przez żołądek do serca” każdy uczestnik mógł skosztować wcześniej przygotowanego deseru.

                                                                                                       Z wizytą w ŚDS

        Walentynki - Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne. Jednakże, ten dzień, 14 lutego jest również okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami. Wychowankowie w ramach działającego koła wolontariatu, chcąc sprawić radość innym, pojechali z wizytą do Środowiskowego Domu Samopomocy w Myślakowicach i tam wspólnie z uczestnikami wykonywali ciasteczka z motywem walentynkowym. Jak mówi polskie przysłowie przez żołądek do serca.
         Dzięki tej akcji, wychowankowie mogli podszkolić swoje zdolności cukiernicze. Nawiązali „słodsze” relacje z osobami przebywającymi w ŚDS, otworzyli się na innych ludzi, służyli pomocą.

                                                                                                                   Wigilia

            18 grudnia 2019 r. odbyła się w naszej Placówce uroczysta Wigilia wraz z Jasełkami Bożonarodzeniowymi. Boże Narodzenie to czas radości i świętowania przy wspólnym stole, czas kolędowania i składania sobie życzeń. To również czas otwarcia swojego serca na innych ludzi: biednych, samotnych i odtrąconych. W tych świątecznych dniach wszyscy stają się dla siebie nawzajem bardziej życzliwi i zapominają o dzielących barierach. Nasi podopieczni aby ukazać wyjątkowy i podniosły charakter tych wyczekiwanych świąt, tradycyjnie jak co roku, przygotowali Jasełka Bożonarodzeniowe, których myślą przewodnią były słowa: ,,Bóg się rodzi w każdym z nas".Uroczystość rozpoczęli przedstawiciele Rady Wychowanków ukazując tradycję wigilijną, po czym odczytany został fragment Pisma Świętego dotyczący narodzin Jezusa. W świąteczną atmosferę wprowadził wszystkich montaż filmów przy akompaniamencie kolędy oraz wiersz Ks. Jana Twardowskiego pt: ,,Dlaczego"
Dlaczego ,
jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego,
Wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego,
śpiewamy kolędy?
Dlatego,
żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa.
Dlatego,
żeby podawać sobie ręce.
Dlatego,
żeby się uśmiechać do siebie.
Dlatego,
żeby sobie przebaczać.

           W dalszej kolejności odbyła się część artystyczna, podczas której nasi wychowankowie w przygotowanych strojach oraz pięknej scenografii przedstawili sceny z czasów narodzin Jezusa.  Na naszej scenie kolejno pojawili się:   Józef i Maryja, Anioły,  Gospodarz, Pasterze i Trzej Królowie.  Zgromadzeni mogli po raz kolejny przeżyć historię  Maryi  i Józefa szukających schronienia na noc. W obecnych czasach, podobnie jak ponad 2000 lat temu, Jezus puka do naszych domów i szuka schronienia w sercu każdego człowieka. Przygotowane jasełka wprowadziły świąteczną atmosferę. Nasi młodzi aktorzy odgrywając swoje role podbili serca wszystkich zebranych. Występ dostarczył niezwykłych wzruszeń i przeżyć zarówno dla występujących, jak i zebranych pracowników Placówki oraz zaproszonych na tę uroczystość księży. Po zakończonych jasełkach głos zabrała Pani Dyrektor, która podziękowała za piękne przedstawienie oraz złożyła wszystkim życzenia świąteczne. Do życzeń dołączyli się: ksiądz Marek Strzępek oraz wikary naszej parafii ksiądz Łukasz Siek.

          Po życzeniach wszyscy podzieliliśmy się opłatkiem i zasiedliśmy do wigilii. Wspólnego kolędowania nie było końca. Dziękujemy wszystkim za udział w uroczystości i wspólne przeżywanie tajemnicy narodzin Jezusa.

                                                                   Konkurs na najładniejszą kartę bożonarodzeniową
          W okresie przedświątecznym wychowankowie naszego Ośrodka bardzo licznie wzięli udział w konkursie na najładniejszą własnoręcznie wykonaną kartę bożonarodzeniową. Prace były pomysłowe, wykonane różnymi technikami.
Celem konkursu było ożywienie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia oraz kultywowanie zwyczaju własnoręcznego pisania i wysyłania kart bożonarodzeniowych.
          Wszystkie życzenia młodzież MOW w Kolonii Ossa skierowała do małej chorej Natalki.

                                                                                                                Mikołajki

            W dniu 6 grudnia 2019 roku wychowankowie naszej placówki tradycyjnie obchodzili Mikołajki-święto, które ma na na celu oddanie czci świętemu Mikołajowi-biskupowi Mirry o wielkim sercu. Zarówno chłopcy jak i dziewczęta świetnie bawili się w obecności Świętego Mikołaja, który podarował im drobne upominki-jednocześnie została w ten sposób podtrzymana tradycja zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

                                                                                                     W Domu Senior+

          W dniu 3 grudnia 2019 roku członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu po raz pierwszy w tym roku udali się do Domu Seniora w Odrzywole, gdzie wraz z podopiecznymi Domu piekli wspólnie pierniczki świąteczne.

                                                                                              Światowy Dzień HIV i AIDS

            Z okazji Światowego Dnia HIV i AIDS obchodzonego 1 grudnia w naszej Placówce został zorganizowany konkurs. W teście udział wzięli zarówno chłopcy jak i dziewczęta. Konkurs miał na celu zwrócenie uwagi na walkę z AIDS, a także sprawdzenie wiedzy podopiecznych na temat problemu ludzi zakażonych wirusem HIV i AIDS. Światowy Dzień Walki z AIDS jest także okazją do rozpowszechniania profilaktyki zakażenia wirusem HIV.

                                                                                                     Wycieczka do Rozwad

          Pieśni patriotyczne to lustro dziejów narodu, w którym odbite są najważniejsze momenty w historii państwa. Chcąc podzielić się wiedzą historyczną oraz umiejętnościami aktorskimi, podopieczni naszej placówki udali się do Szkoły Podstawowej w Rozwadach, by młodszym kolegom przedstawić montaż słowno -muzyczny o tematyce patriotycznej. Wychowankowie recytowali oraz śpiewali teksty związane z historią naszego kraju.
Odwiedziliśmy również najmłodszych uczniów szkoły. Dzieci z grupy przedszkolnej po wysłuchaniu bajek, które im czytaliśmy, zaprosili nas do wspólnej zabawy.
         Serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie, gromkie brawa oraz wszelkie wyrazy uznania naszej pracy.

                                                                                      Wycieczka do schroniska dla zwierząt

            W dniu 26.11.2019r. w ramach działalności Koła Wolontariatu wychowankowie z naszego ośrodka odwiedzili hotel i schronisko dla zwierząt
„Kudłaty Cooky” w Inowłodzu. Udali się  do Inowłodza by poznać sytuację bezdomnych zwierząt w schronisku i spędzić z nimi trochę czasu
a tym samym pomóc w codziennych obowiązkach związanych z jego funkcjonowaniem. Wychowankowie mieli okazję zobaczyć zwierzęta
które przebywają w schronisku z uwzględnieniem  zasad bezpiecznego kontaktu z nimi.  Głównym celem spotkania było kształtowanie u podopiecznych właściwego postępowania ze zwierzętami, kształtowanie postawy szacunku i empatii wobec zwierząt a także pokazanie w jaki sposób wychowankowie sami mogą pomóc i wpłynąć na poprawę sytuacji bezdomnych zwierząt.
            Składamy serdeczne podziękowania Pani Ewelinie Madej która umożliwiła naszym podopiecznym przyjazd do schroniska oraz zachęcamy
do polubienia strony internetowej schroniska informującej o jego działalności

 https://pl-pl.facebook.com/pg/KudlatyCooky/about/?...

                                                                                                   Święto Niepodległości

           12 listopada uczciliśmy w naszej szkole 101 - rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W montażu słowno - muzycznym młodzież przypomniała burzliwe losy naszej Ojczyzny - od rozbiorów do odzyskania niepodległości. Były też refleksje nad współczesnością i szeroko rozumianym patriotyzmem. Wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne i wojskowe.

          Dzień wcześniej delegacja naszej placówki wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w gminnych obchodach święta niepodległości w Odrzywole.

                                                                                                       "Szkoła do Hymnu"

           W piątek 8 listopada 2019 r. o godz. 11.11 odśpiewaliśmy uroczyście hymn państwowy w ramach akcji "Szkoła do Hymnu".

                                                                                                     Archipelag skarbów

         W dniach 5-6 listopada gościł w naszej Placówce "Archipelag skarbów". Jest to program profilaktyki zintegrowanej oparty na badaniach naukowych i rekomendowany przez państwowe instytucje, skierowany do młodzieży w wieku 14-16 lat. Jego głównymi celami jest:
- pomoc młodym ludziom uwierzyć, że możliwa jest realizacja najgłębszych pragnień, a szczególnie marzeń o pięknej, trwałej miłości na całe życie,                - zachęcanie młodzieży do unikania alkoholu, narkotyków, przemocy i pornografii,
-  mówienie o pięknie miłości i seksualności pokazując wartość czekania z kontaktami seksualnymi do trwałego i wiernego związku w dorosłości,
 - wspieranie rodziców i wychowawców.

         Zajęcie wzbudziły zainteresowanie ze strony uczniów, skłaniały do przemyśleń i refleksji.

                                                                                                 Wszystkich Świętych

        01  listopada  jak  każdego  roku  obchodzimy  dzień  Wszystkich  Świętych.
        W tym szczególnym dniu, odwiedzamy mogiły naszych bliskich, ale także poległych powstańców, czy żołnierzy.  31.10.2019 r. my również wraz z młodzieżą udaliśmy się do pobliskiego cmentarzyka -powstańców styczniowych w Ossie. Oddaliśmy hołd poległym, złożyliśmy wiązankę oraz zapaliliśmy znicz. Dla podopiecznych był to czas zadumy i refleksji.
Jest taki dzień w roku...
Kiedy refleksja w serce się wkrada,
deszczowy zazwyczaj i zimny...
dzień...1-ego listopada.
To taki czas zadumy,
modlitwy nad zmarłych duszami.
Choć ICH już nie ma wśród nas...
kochamy nadal, więc pamiętamy...

                                                                                           Wystawa poświęcona ks. Janowi Ziei

         29 października 2019 r. grupa młodzieży z naszego Ośrodka pojechała do Radomia, żeby obejrzeć wystawę "Moje imię Człowiek" zorganizowaną w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Bohaterem wystawy był nasz patron ks. Jan Zieja.  

         Z Resursy Obywatelskiej uczniowie udali się do klasztoru Bernardynów i pod pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich. Wycieczka miała charakter religijno- patriotyczny.

                                                                                                         Szkoła pamięta

            Uczniowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kolonii Ossa przystąpili do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej  “Szkoła pamięta”.
Akcja miała na celu upamiętnienie ważnych wydarzeń historycznych:
- 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej
- 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
            Inicjatywa ta miała uwrażliwić młode pokolenie Polaków na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach i dotyczyła historii danego miejsca, regionu i społeczności.
            W ramach tej akcji wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego odwiedzili pomnik i cmentarz Powstańców Styczniowych położony w Kolonii Ossa.
             Cmentarzyk został utworzony na miejscu bitwy z dnia 10 lipca 1863 roku.  Wtedy to oddział powstańczy “Dzieci Warszawy” pod dowództwem majora Ludwika Żychlińskiego odniósł zwycięstwo nad Rosjanami.
             Na jednej z dwóch płyt pomnika, znajduje się następująca inskrypcja, która stała się bezpośrednim przesłaniem akcji “Szkoła pamięta”
“ Jeśli zapomnę o nich, ty Boże na niebie zapomnij o mnie”
Opiekę nad młodzieżą sprawowały: Katarzyna Kothe i Urszula Stolarek.

                                                                                         Zajęcia profilaktyczno - edukacyjne

           W dniu 25 października 2019 r. odbyło się spotkanie w ramach projektu „Uwolnieni” prowadzonego przez Fundację Sławek. Zajęcia miały charakter profilaktyczno – edukacyjny  i dotyczyły problematyki uzależnień, przestępczości i agresji. Bohaterami spotkania były osoby, które w przeszłości były uzależnione, miały konflikt z prawem. Przeszły przemianę, obecnie żyją godnie, uczciwie, trzeźwo i są gotowi do podzielenia się świadectwem życia.                         Podczas dyskusji zostały poruszone następujące zagadnienia:
•    - co skłania młodych ludzi do uzależnień, agresji, przestępczości,
•    - jak zapobiegać uzależnieniom, agresji i przestępczości wśród młodych osób,
•    - powody zażywania substancji psychoaktywnych,
•    - trudności z jakimi borykają się osoby opuszczające placówki resocjalizacyjne,
•    - motywatory do zmian ryzykownego stylu życia,
•    - najważniejsze wartości w życiu człowieka.

                                                                                              Wycieczka do Parku Rozrywki
        16 października zaserwowaliśmy naszym podopiecznym Halloween Time w Energylandii w Zatorze. Na miejscu zobaczyliśmy wyjątkowe dekoracje i stylizacje parku, potęgujące emocje i mroczny czas Halloween. Mieliśmy sposobność zaznajomić się z  czarownicami, duchami, oraz innymi „upiornymi postaciami”. Były tematyczne zabawy, konkursy i animacje. Nasi wychowankowie w głównej mierze przeznaczyli swój czas w sposób aktywny. Korzystali z wszelkich możliwych doznań i atrakcji Parku Rozrywki. Młodzież była zachwycona wszystkimi atrakcjami, jednakże najwięcej adrenaliny przyniosła im strefa ekstremalna :
        Mayan - Prędkość jaką osiągają wagoniki na tej kolejce to 80 km/h. Mało kto zdaje sobie sprawę, że to odczucia jak w czasie ekstremalnych zwrotów myśliwcem F16. Zdecydowanie wprawił nas o zawrót głowy!
Zadra - Roller Coaster jest modelem hybrydowym, co oznacza, że zbudowano ją z dwóch materiałów: drewna i metalu. Wagony i aranżacja Zadry nawiązują do średniowiecznej krainy smoków. Jest ona osadzona w zupełnie nowej strefie parku – Smoczym Grodzie powstałym na obszarze 5 hektarów. Niesamowite miejsce wyglądające jak miasteczko wyjęte prosto z „Władcy pierścieni” lub tajemniczego „Wiedźmina”. Wooden Coaster Zadra osiąga prędkość 121 km/h. Kolejka wynosi nas na wysokość 63,8 metrów po torze o długości 1316 m. Jednorazowo wagon kolejki zabiera 24 osoby. Przejazd tym ekstremalnym roller coasterem gwarantuje liczne zwroty, czyli tak zwane inwersje, których atrakcja posiada aż 3. Pierwszy spadek wprost zapiera dech w piersiach, bowiem jego nachylenie to 90 stopni. Producenci atrakcji zapewnili efekty nieważkości, niespodziewane efekty grawitacyjne oraz panoramiczne widoki na malowniczy Zator! Wrażenia niesamowite, zapiera dech w piersiach!
        Space Booster, podstawą tego urządzenia jest ogromne ramię o średnicy 40 metrów, poruszające się z niesamowitą prędkością dochodzącą do 100 km/h. Wyposażone jest w dwie czteroosobowe kapsuły, zatem jednorazowo zabiera 8 osób, które doświadczając siły bezwładności obracają się wokół swojej osi. Doświadczenia potęgujące!
         Aztec Swing - ogromne wahadło, kręcącego się na różne strony oraz wokół własnej osi z olbrzymią prędkością po prawie 27 metrowej średnicy koła, generując przy tym przeciążenia dochodzące do 4,5 g (w tym momencie przeciętny człowiek o wadze 75 kg, będzie odczuwał swoją wagę jako prawie 340 kg!!! ). Doznania ogromne, tylko dla odważnych !
         Hyperion, najwyższy ( 77 metrów wysokości, 80 metrów przy pierwszym spadku), najszybszy ( 142 km/h) w całej Europie Mega Coaster. Ekscytujące odczucie dla większości naszych podopiecznych jednorazowy epizod to mało!
Wycieczka ta pozwoliła na bliższe poznanie samego siebie, odkrycia w sobie fobii, bądź też pokonania lęków. Taki wyjazd to niesamowita integracja grupy. Podopieczni byli dla siebie wsparciem, wzajemnie się dopingowali do udziału i korzystania w licznych atrakcjach. Wychowankowie byli mega zadowoleni, pełni euforii. Wyjazd do Energylandii na pewno zostanie na długo w ich pamięci!

                                                                                               Dzień Edukacji Narodowej

            Dzień Nauczyciela to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 14 października 1773 r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego po I rozbiorze Polski. 15 października 2019 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz uczniowie. W części artystycznej  uczniowie inscenizacją scenek szkolnych wyrazili swoje podziękowanie i słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów.
            W drugiej części  uroczystości głos zabrała Pani dyrektor Iwona Uryć-Kaszuba, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń oraz wręczyła Nagrody Dyrektora wyróżnionym pracownikom szkoły.

                                                                                          Wycieczka do ZOO do Warszawy
            9 października uczniowie klasy VII i VIII  odwiedzili Ogród Zoologiczny w Warszawie. Młodzież miała okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Celem wyjazdu było wzbogacenie wiadomości na temat dzikich zwierząt żyjących w różnych rejonach świata, zapoznanie z warunkami życia zwierząt mieszkających w ZOO oraz kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania w miejscach publicznych, ale przede wszystkim wspólne - miłe spędzanie czasu. Podczas wyjazdu była piękna pogoda, a uczniom dopisywały dobre humory. Wyjazd okazał się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również ciekawą lekcją przyrody.

         Ogród Zoologiczny jest nie tylko miejscem do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, ale też skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata.Opiekę nad młodzieżą sprawowała  pani Katarzyna Kothe. Wychowankowie MOW Kolonia Ossa wyrażają serdeczne podziękowania DYREKTOROWI  WARSZAWSKIEGO ZOO - dr Andrzejowi G. Kruszewiczowi za umożliwienie bezpłatnego zwiedzania.

                                                                                             Wycieczka do Warszawy
         3 października grupa młodzieży naszego ośrodka wzięła udział w wycieczce do Warszawy.  Głównym celem wyjazdu było zwiedzanie wystawy stałej w Muzeum Historii Żydów  polskich - POLIN. Przed wizytą w muzeum uczniowie zatrzymali się przed domem patrona Ośrodka - Księdza Jana Ziei,  znajdującym się przy Kościele sióstr Wizytek na Krakowskim Przedmieściu. Następnie odbyli spacer po Starym Mieście, zobaczyli pomnik Adama Mickiewicza,  Zamek Królewski, Barbakan, Pomnik Małego Powstańca, pomnik ks. Jana Twardowskiego.  Następnie udaliśmy się do Muzeum POLIN. Uczniowie mieli możliwość zwiedzania wszystkich galerii wystawy stałej wraz z przewodnikiem. Było to nie lada wyzwanie, bo zwiedzanie zajęło około dwie godziny. W tym czasie odbyliśmy podróż przez 1000 lat wspólnej historii - od średniowiecza do współczesności. 

        Wystawy poruszały temat współistnienia narodu Żydowskiego i Polskiego,  różnorodności społecznej i religijnej Polski oraz dramatycznych wydarzeń związanych czasem II wojny światowej. Wycieczka była  kolejnym etapem „Podążania ścieżkami Patrona Szkoły Księdza Jana Ziei”. Nasz Patron był bezpośrednio związany z konspiracyjną organizacją podziemną o nazwie „Żegota” Opiekę nad młodzieżą sprawowali,  pani Katarzyna Kothe i  pan kierownik d. s. wychowawczych  Sebastian Siwiec. Wychowankowie MOW Kolonia Ossa wyrażają serdeczne podziękowania za umożliwienie zwiedzania muzeum wraz z przewodnikiem  dyrektorowi Muzeum Panu Dariuszowi Stola Patronowi konkursu w MOW Kolonia Ossa „Niepodległe ścieżki ks. Jana Ziei”.

                                                                                                   Wycieczka do Drzewicy

         2 października byliśmy na wycieczce w Drzewicy. Drzewica to miasto położone najbliżej naszego Ośrodka, znane przede wszystkim z fabryki nakryć stołowych ,,Gerlach''. Jednak najbardziej charakterystyczną budowlą tego miasteczka jest gotycko-renesansowy zamek ( a właściwie jego dobrze zachowane, nadal imponujące malownicze mury). Oglądaliśmy je i zapoznaliśmy się z  historią zamku. Następnie przeszliśmy  do zabytkowego XIV wiecznego kościoła pod wezwaniem św. Łukasza.
        Nasz wyjazd zakończyliśmy wizytą w Regionalnym Centrum Kultury gdzie obejrzeliśmy wystawę ,,Drzewica w czasie II wojny światowej'' zorganizowaną z okazji 80 rocznicy  wybuchu wojny. Następnie w Bibliotece Samorządowej Gminy i Miasta w Drzewicy czytaliśmy dzieciom z miejscowego przedszkola opowiadania zachęcające do używania zwrotów grzecznościowych.

                                                                                                      Spotkanie z musicalem

         W dniu 27 września 2019 r. odwiedziliśmy Miejski Dom Kultury w Opocznie w celu obejrzenia widowiska wokalno-tanecznego pt. ,,Kocham Musicale". Podopieczni z grupy Studio Piosenki TON oraz Centrum Tańca i Ruchu TICO zaprezentowali swoje zdolności wokalno-aktorskie, śpiewając piosenki ze znanych musicali m.in. ,,Grace", ,,Czarnoksiężnik z Krainy Oz", ,,Mamma Mia!", ,,Deszczowa piosenka" oraz piosenki z repertuaru grupy Sound'n'Grace. Zaśpiewane piosenki miały odpowiednio dobrane układy choreograficzne oraz stroje, przypominające te z filmów musicalowych. Występy dzieci i młodzieży wzbudziły ogromne emocje i zainteresowanie naszych wychowanków. Widownia niekończącymi się oklaskami podziękowała za miłe spędzony czas i niezwykłe doznania artystyczne.

                                                                                         Narodowe Czytanie 2019 r. w MOW
            Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kolonii Ossa aktywnie włączył się w tym roku w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie organizowaną przez Prezydenta RP.
          Narodowe czytanie odbywa się corocznie w wielkich miastach i małych wioskach, na uczelniach i w bibliotekach, w teatrach, parkach, na rynkach miast, w domach kultury i remizach strażackich.
            Celem Narodowego Czytania jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Akcję, z inicjatywy Prezydenta Bronisława Komorowskiego, zorganizowano po raz pierwszy w 2012 r.  wspólnym czytaniem "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.
Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele Polskie. Prezydent Andrzej Duda  z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.
Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie :
1.     Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
2.     Dym – Maria Konopnicka
3.     Katarynka – Bolesław Prus
4.     Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
5.     Orka – Władysław Stanisław Reymont
6.     Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
7.     Sachem – Henryk Sienkiewicz
8.     Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
Orka – Władysław Stanisław Reymont fragmenty:
„I znowu podały się karki jarzmom, przygięły się plecy, nogi wparły się w ziemię i pociągnęli pług w głuchym milczeniu. Zmroczyło się naraz i zaczął padać drobny, uprzykrzony deszcz. Sypał obficie niby przez sito, zasuwając świat jakby rozdrganym szkliwem, przenikającym do kości chłodem i wilgocią. Wiosenna plucha zaniosła się na dobre i orka stawała się coraz cięższa i mozolniejsza, ślizgały się nogi, że raz po raz któreś ryło nosem po ziemi, brakowało już sił, jarzmo uwierało boleśnie, a postronki wrzynały się dzieciom w ramiona i piersi aż do krwi."
Koordynatorzy akcji: Katarzyna Kothe, Renata Kietlińska, Urszula Stolarek

                                                                  Kształtowanie postawy patriotycznej – wyjście na cmentarzyk w Ossie
           W tym roku obchodzimy 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. W związku z tym wydarzeniem młodzież MOW wraz z wychowawcami udała się w dniu 02 września 2019 r. do pobliskiej miejscowości Ossa, w której to znajduje się pomnik-Cmentarz Pamięci Powstańców Styczniowych - bohaterów zwycięskiej bitwy stoczonej w Ossie  10 lipca 1863 r. przez pułk "Dzieci Warszawy" pod dowództwem mjr. Ludwika Żychlińskiego. Pochowani są tam też  48 żołnierzy września 1939 r. z polskiej armii "Prusy".
         Wychowankowie złożyli wiązankę, zapalili znicze oraz wspólnie odmówiliśmy modlitwę oddając w ten sposób hołd tym, którzy walczyli o niepodległość naszego kraju.
          Pamięć o zmarłych oraz kształtowanie postawy patriotyzmu są istotnym elementem pracy z naszymi podopiecznymi.

                                                                                                   Rozpoczęcie roku szkolnego

           02 września 2019 r. nastąpiła inauguracja roku szkolnego. Delegacja wraz ze sztandarem szkoły uczestniczyła we mszy świętej w kościele parafialnym w Odrzywole. Ciąg dalszy uroczystości miał miejsce w naszej placówce. Rok szkolny oficjalnie rozpoczęła pani Dyrektor witając wychowanków i grono pedagogiczne. Następnie uczniowie i nauczyciele zostali zapoznani z  ogólnym zarysem planów i zadań na nowy rok szkolny. Wychowankowie poznali przydział do poszczególnych klas. W ramach obchodów 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej uczniowie uczestniczyli w lekcji historii podczas której przypomniano najważniejsze fakty i wydarzenia związane z tym tragicznym dla naszego narodu wydarzeniem.

                                                               


                                                                         ROK SZKOLNY 2018/2019



                                                                                       Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

           17 czerwca 2019 r. miała miejsce uroczysta akademia z okazji zakończenia roku szkolnego 2018/2019. Uroczystość rozpoczęła msza święta. Po niej głos zabrała Pani Dyrektor Iwona Uryć - Kaszuba, która podsumowała mijający rok szkolny. Rok obfitujący w wydarzenia. Ogłosiła wyniki ankiety wychowanków na "Najlepszego Nauczyciela". Ten zaszczytny tytuł przypadł Pani Katarzynie Kothe nauczycielce języka polskiego. Wyróżnione zostały również Panie Marta  Sobczyk, Kamila Ludew i Ewelina Celej. 

          Najlepsi uczniowie zostali wyróżnieni i nagrodzeni. Po części oficjalnej miał miejsce występ artystyczny młodzieży.

          19 czerwca kończą się zajęcia dydaktyczne w tym roku szkolnym ... i mamy wakacje!

                                                                                                            Szanowni rodzice.

            19 czerwca 2019 r. jest ostatnim dniem nauki w roku szkolnym 2018/2019. Jak w każde wakacje dzieci i młodzież mają dużo wolnego czasu, dorośli wyjeżdżają na urlopy, wiele osób wybiera aktywny wypoczynek nad wodą lub na górskich szlakach. Okres wakacji, to również czas dalekich podróży, co wiąże się ze wzmożonym ruchem autobusów i samochodów, które przewożą dzieci na letni wypoczynek. Częściej niż zwykle odwiedzane są kluby, puby i dyskoteki. Aby uchronić się przed niebezpieczeństwem i jego negatywnymi następstwami, warto przypomnieć sobie, czego należy się wystrzegać i na co zwracać szczególną uwagę, aby wakacje minęły bezpiecznie dostarczając tylko pozytywnych i niezapomnianych wrażeń. Zasady bezpiecznego spędzania wakacji i zachowania podczas podróży zostały przybliżone naszym uczniom podczas godzin wychowawczych, pogadanek indywidualnych i grupowych.  

          Apelujemy do dzieci i młodzieży o rozwagę, a do rodziców i opiekunów zwracamy się z prośbą o zwrócenie szczególnej uwagi na to, co robią ich pociechy w czasie wolnym.

         Zarówno w czasie wakacji jak i podczas roku szkolnego mogą Państwo liczyć na naszą pomoc w sytuacjach wymagających pomocy psychologiczno - pedagogicznej i wychowawczej.

Procedury bezpieczeństwa obowiązujące na terenie Placówki zawarte są w regulaminie wewnętrznym.

W sytuacjach trudnych możecie Państwo skorzystać z pomocy:

- Kryzysowego Telefonu Zaufania  116 123 , który udziela pomocy psychologicznej osobom doświadczającym kryzysu emocjonalnego, samotnym, cierpiącym z powodu depresji, bezsenności, chronicznego stresu

- Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie http://www.pcpr.info/

- Poradni psychologiczno - pedagogicznej w Waszym mieście

- Miejskich i gminnych ośrodków pomocy rodzinie

- Ośrodków Interwencji Kryzysowej

- Niebieskiej linii    800 – 1200 – 02

- Powiatowych i miejskich komend policji.

                                                                                                             Bierzmowanie

           11 czerwca 2019 r. 17 wychowanków MOW  w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej w Odrzywole przyjęło sakrament bierzmowania. Udzielił go biskup pomocniczy radomski Piotr Turzyński.


                    Ogólnopolski zjazd delegacji szkół w  Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie - Śladami naszego Patrona…..

          Kontynuowana jest tradycja, zgodnie z którą w czerwcu w Świątyni Opatrzności Bożej odbywają się zjazdy delegacji szkół noszących imię księdza Jana Twardowskiego, a młodzież wraz z nauczycielami uczestniczy w uroczystej Eucharystii. Ksiądz poeta Jan Twardowski był pierwszą osobą pochowaną w Panteonie Wielkich Polaków, gdy Świątynia znajdowała się jeszcze w bardzo wstępnym stadium budowy. Przez kolejne lata Eucharystia dla szkół mających za patrona księdza poetę odbywała się w Panteonie, a tegoroczny Zjazd jest drugim, podczas którego Msza Święta była odprawiona w górnej Świątyni.
          Wychowankowie MOW Kolonia Ossa wraz z panią Dyrektor I. Uryć - Kaszubą, panią K. Kothe i panią M. Sobczyk  - brali udział 6 czerwca 2019 roku w ogólnopolskim zjeździe Szkół imienia księdza Jana Twardowskiego.  Jako Ośrodek noszący imię wielkiego kapłana, Księdza Jana Ziei zostaliśmy wyróżnieni i zaproszeni na tą uroczystość przez księdza Aleksandra Seniuka. Bowiem Ksiądz Jan Zieja przyjaźnił się z księdzem Janem Twardowskim,  razem wyznawali te same idee.  Jako jedyna placówka w Polsce, która nosi imię Księdza Jana podjęliśmy straż nad pamięcią naszego patrona.
Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe ze wszystkich szkół.
Wyjazd został poprzedzony zwiedzaniem mieszkania księdza Jana Ziei i księdza Jana Twardowskiego u sióstr Wizytek na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie oraz  Kościoła Wizytek w Warszawie, pod wezwaniem Opieki św. Józefa Oblubieńca Niepokalanej Bogurodzicy Maryi. Mieliśmy możliwość, by po tym autentycznym miejscu oprowadzał nas organista kościelny, który osobiście znał Księdza Jana Zieję.
         Odwiedziliśmy również cmentarz leśny w Laskach, gdzie spoczywa nasz wielki patron. Mieliśmy również możliwość uczestniczenia w warsztatach, które poprowadził dla nas polski historyk - Wojciech Onyszkiewicz. Przypomniał on postać Wielkiego proroka i jego historię.  Wskazał na trzy zasadnicze idee w życiu Księdza Jana Ziei:
 „Po pierwsze musisz marzyć,
 po drugie, aby te marzenia realizować musisz się uczyć,
 po trzecie musisz ciężko pracować”
            Wojciech Onyszkiewicz uważa, że znajomość z księdzem Janem wniosła bardzo dużo do jego życia.  Ksiądz Jan Zieja wpłynął bezpośrednio na zasady wyznawane przez działacza opozycji demokratycznej.
Wyjazd wzbudził w nas głębokie przeżycia duchowe, czuliśmy się zaszczyceni, że mogliśmy reprezentować naszą szkołę.  Zapoznaliśmy się z przeszłością i życiem Księdza Jana Ziei. 

                                                                                                           Do przedszkola

         “Wybrać zawód – trudna sprawa, dla nas to jeszcze zabawa”. Uczniowie z  Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kolonii Ossa wraz z nauczycielem praktycznej nauki zawodu p. Justyną Siwek w ramach zajęć  lekcyjnych wybrali się do przedszkola w Gałkach w celu przedstawienia dzieciom specyfiki zawodu fryzjera.
         Dzieci dowiedziały się o pracy fryzjera, poznały przybory fryzjerskie, narzędzia, aparaty, przełamywały strach przed peleryną fryzjerską
 i nożyczkami do strzyżenia. Natomiast młodzież po krótkiej  prelekcji na temat zawodu  w sposób profesjonalny wykonywała usługi fryzjerskie chętnym  dzieciom: dobierańce, warkocze, kłosy, loki na lokówkę  a nawet zdobienie włosów  poprzez wplatanie w splot wstążeczek zakończonych kokardkami, przyklejanie ozdobnych cyrkonii  a także koloryzowanie poszczególnych kosmyków włosów dziewczynkom pomada zmywalną w kolorze różu,zieleni, niebieskiego i fioletowego. Natomiast  wśród chłopców furorę zrobiła fryzura typu irokez. Wszystkie  dzieci  i nasza  młodzież podczas wizyty   doskonale się bawili, tym bardziej że w euforię śmiechu wpadły wszystkie grypy przedszkolne, gdy prezentowane zostały  kolorowe peruki: typu klauna dla chłopców i różowa  z długimi włosami dla dziewczynek.

                                                                                                              W przedszkolu

           17 maja udaliśmy się ponownie do zaprzyjaźnionego przedszkola w Gałkach  w gminie Rusinów. Młodzież Ośrodka  tym razem czytała dzieciom wiersze polskich poetów. Dzięki takim spotkaniom  wychowankowie integrują się z przedszkolakami, rozwijają umiejętność pięknego czytania oraz wrażliwość czytelniczą. Dziękujemy za bardzo mile przyjęcie nas w przedszkolu .

                                            Wyjazd do Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Nowym Mieście nad Pilicą
            W dniu 15.05.2019r. wybraliśmy się z młodzieżą do Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Nowym Mieście, w celu czytania bajek terapeutycznych. Opowieści z Pacynkowa „Tajemnica tatusiowej szuflady”, mówi o emocjach , zachowaniach jakie towarzyszą ludziom. Chłopiec  o imieniu Tomek  boryka się z  sytuacjami dnia codziennego, na które reaguje w sposób gwałtowny i wybuchowy.  
Wychowankowie MOW zaprezentowali tą bajkę, po to, aby pokazać jak sobie radzić w sytuacjach kryzysowych. Jakie metody stosować, by nie reagować zbyt impulsywnie.  Podopieczni Ośrodka w którym gościliśmy chętnie słuchali opowieści. Po bajce osoby zainteresowane mogły uczestniczyć w zajęciach plastycznych, które miały na celu „przelanie” swoich emocji, smutku, radości na kartkę papieru.
Podczas tego spotkania poznaliśmy sposoby, metody odreagowania w sytuacjach kryzysu, złości. Był to dla nas mile spędzony czas.

                                                                                                Wycieczka do staży pożarnej

            Dnia 7 maja 2019 r. w ramach Programu Aktywizacji Wychowanków, podopieczni MOW Kolonia Ossa wzięli udział w wycieczce do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Mazowieckim.
Celem wyjazdu było przede wszystkim kreatywne spędzenie czasu przez młodzież oraz stworzenie podopiecznym możliwości zapoznania się z pracą strażaka. Ponadto wychowankowie kształtowali niezbędne umiejętności wymagane w sytuacjach zagrożenia oraz wiedzę z zakresu edukacji przeciwpożarowej.
            Wizyta w jednostce Straży Pożarnej dostarczyła wychowankom niesamowitych atrakcji i przeżyć oraz stała się okazją do pogłębienia indywidualnej wiedzy przydatnej w przyszłym życiu zawodowym. 

                                                                                                         Święto Konstytucji

           Uroczystym apelem uczniowie MOW w Kolonii Ossa uczcili 228 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przypomnieli okoliczności uchwalenia tego doniosłego dokumentu, kontekst historyczny i dalsze burzliwe dzieje naszej Ojczyzny. Głównym motywem apelu było pytanie "Komu potrzebna jest historia?"

                                                                                                          Droga do Jerozolimy
          Pozostając w atmosferze przygotowań do Świąt Wielkanocnych 11 kwietnia 2019 roku grupa wychowanek pod opieką wychowawcy, uczestniczyła w interaktywnym widowisku „Droga do Jerozolimy”.
         Widowisko to (organizowane przez chrześcijańską Fundację Proem) rozgrywa się  w scenerii ruin Zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu. Widzowie wraz z Jezusem, jego uczniami i innymi postaciami znanymi z kart Pisma Świętego, współuczestniczą w wydarzeniach z życia Zbawiciela począwszy od przybycia do Jerozolimy poprzez Ostatnią Wieczerzę i modlitwę w Ogrodzie Oliwnym aż po śmierć na krzyżu i Zmartwychwstanie.  
           Uczestniczenie w tym widowisku jest niesamowitym przeżyciem, wzbudza wiele emocji, skłania do refleksji nad sobą i własnym życiem. Całej idei tego przedsięwzięcia przyświecało nawoływanie  każdego widza do autentycznej  przemiany, której istotą powinno być prawdziwe dążenie do stawania się lepszym człowiekiem, a nie jedynie bierne podporządkowanie się obowiązującym w danym miejscu regułom, umożliwiające czasowe  przetrwanie…

                                                                                               ,,Cała Polska czyta dzieciom''

            Biblioteka naszej szkoły włączyła się w akcję "Cała Polska czyta dzieciom''. W ramach tej akcji 5 kwietnia wychowankowie naszego Ośrodka  czytali przedszkolakom z Samorządowego Przedszkola w Rusinowie z siedzibą w Gałkach krótkie opowiadania i bajki z morałem rozwijające  wyobraźnię dzieci i uczące ich odróżniać dobro od zła.
           Maluchy  z wielkim zainteresowaniem w przyjaznej atmosferze słuchały czytanych bajek. Dziękujemy wszystkim Paniom z przedszkola za bardzo miłe przyjęcie. Czekamy na kolejne spotkania z przedszkolakami.

                                                                                    Wewnątrzośrodkowy Turniej Gry w Warcaby
             W dniu 7 kwietnia 2019 roku został w naszym Ośrodku przeprowadzony II Wewnątrzośrodkowy Turniej Gry w Warcaby.  Celem Turnieju było popularyzowanie  tej formy spędzania wolnego czasu, rozwijanie umiejętności przestrzegania reguł oraz radzenia sobie z wygraną  i porażką. Skupienie i wzmożony wysiłek intelektualny, analiza i przewidywanie następstw każdego ruchu  to elementarne umiejętności, które prezentował każdy z uczestników Turnieju. W rozgrywkach wzięli udział zarówno chłopcy jak i dziewczęta. Mistrzem Gry w Warcaby został Jakub Wosztyl, II miejsce zajęła Sandra Tyka, III Jakub Reh . Wszystkim uczestnikom Turnieju Gry w Warcaby dziękujemy za mile spędzony czas, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

                                                                                                 Konkurs wiedzy prawniczej

          3 kwietnia 2019 roku w Powiatowym Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Podzamczu odbył się Międzyośrodkowy Konkurs Wiedzy Prawniczej. Nasi uczniowie zajęli 4 miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.

                                                                                                                Wolontariat

           W dniu 1.04.2019 r w ramach wolontariatu w  szkolnych pracowniach fryzjerskich były wykonywane  przez uczniów przy pomocy nauczycieli p. Justyny  Siwek i p. Kamili  Ludew usługi fryzjerskie  tj. strzyżenia damskie i męskie oraz koloryzacje przybyłym uczestnikom ze Środowiskowego Domu Samopomocy z Myślakowic. Uczniom dziękujemy za zaangażowanie i pełen profesjonalizm podczas wykonywania usług. Wszyscy uczestnicy byli zadowoleni z nowo powstałych fryzur. Dziękujemy za współpracę  i miła atmosferę.

                                                                                  Test wiedzy o marszałku Józefie Piłsudskim

          29 marca 2019 r. nasi uczniowie wzieli udział w teście wiedzy o marszałku Józefie Piłsudskim. Test przeprowadzony był w ramach obchodów 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Składał się z 17 pytań związanych z życiem i działalnością polityczną jednego z architektów odbudowy niepodległej Polski.

                                                                           Wycieczka do Domu Kultury ,,KADR" w Warszawie

           W dniu 27.03.2019r. odbyła się wycieczka do Domu Kultury ,,KADR" w Warszawie. Podopieczni naszej placówki mieli możliwość obejrzenia spektaklu teatralno-muzycznego pt:,, Lem_oniada", który powstał w oparciu o twórczość Stanisława Lema, ze szczególnym uwzględnieniem ,,Bajek robotów". Grający aktorzy przedstawili ,,mechaniczny" świat Lema za pomocą teksu, układów choreograficznych i gimnastycznych oraz muzyki, która była elementem wiodącym i wiążącym spektakl w całość. Sztuka poruszała uniwersalne tematy, problemy współczesnej młodzieży, żyjącej wśród antywartości oraz mechanicznych relacji w antyświecie i wywarła na naszych wychowankach ogromne wrażenie.

                                                        

                                                                         Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie


„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam,  pozwól mi zrobić, a zrozumiem.”  ( Konfucjusz)
           Człowiek najlepiej uczy się poprzez udział i doświadczanie, poprzez emocje i pytania jakie temu doświadczaniu towarzyszą. Powyższa teza  przyświecała wyjazdowi naszych wychowanków do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w dniu 26 marca 2019r.
Centrum Nauki Kopernik jest  doskonałym miejscem do samodzielnego poszerzania wiedzy oraz rozbudzania ciekawości poznawczej. Młodzież naszej placówki kierowana jedynie własną ciekawością przez ponad trzy godziny samodzielnie eksperymentowała z eksponatami wystaw, wszystkiego mogła dotknąć, sprawdzić, przekręcić, czasami nawet podskoczyć lub krzyknąć, by uruchomić eksponat. Wychowankowie mieli możliwość zbadania właściwości powietrza i wody, eksperymentowali z dźwiękami. Wystawa czasowa Zmierz się pozwoliła zbadać i  poznać organizmy jak nigdy dotąd, zbadać nie tylko wzrok, słuch czy tężyznę fizyczną, ale także pamięć, koncentrację, spostrzegawczość a nawet określić typ osobowości.
          Wizyta w Centrum jest doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy z takich dziedzin jak fizyka, chemia i astronomia. Świat nauki odkrył przed naszymi podopiecznymi swe tajemnice, a aktywna forma jego poznawania sprawiła, że długo będą pamiętać swoją wyprawę.  


                                                        Rozstrzygnięcie konkursu „Niepodległe ścieżki księdza Jana Ziei”
                                    oraz uroczystości Dnia Patrona w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kolonii Ossa


          W piątek 15 marca 2019 roku w MOW Kolonia Ossa miały miejsce obchody święta Patrona – ks. Jana Ziei. To zaszczytne imię nadano 16 marca 2017. Od tej pory jest to święto całej społeczności ośrodka. Nasz Patron zobowiązuje nas do pracy nad samym sobą, uczciwości i tolerancji. Jesteśmy dumni, że patronuje nam tak wspaniała postać jak ks. Jan Zieja.
Uroczystość uświetniło rozstrzygnięcie konkursu „Niepodległe ścieżki księdza Jana Ziei”.
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. Ks. Jana Ziei w Kolonii Ossa jest pierwszą placówką, która nosi imię tego niezwykłego kapłana. Ksiądz Jan Zieja urodził się i dzieciństwo spędził w bezpośrednim sąsiedztwie Ośrodka, we wsi Ossa. Dlatego postać księdza z Ossy jest obecna w podejmowanych przez placówkę działaniach edukacyjnych i wychowawczych.
Ksiądz Jan Zieja wezwany z biednej opoczyńskiej ziemi na służbę człowiekowi, zawsze był gotowy do niesienia pomocy innym, a do swojej ziemi wracał z nostalgią i tęsknotą.
           Mając na uwadze rozpropagowanie postawy ks. Jana Ziei i kultywowanie jego życiowych założeń zorganizowaliśmy konkurs związany z jego osobą. Naszą intencją było krzewienie wiedzy o naszym znamienitym Patronie wśród dzieci i młodzieży przebywających w naszej Placówce. Chcemy, by również inni młodzi ludzie poznali osobę naszego Patrona i jego wkład w odzyskanie niepodległości i odbudowę niepodległego państwa polskiego. Konkurs był skierowany do dzieci i młodzieży z terenu powiatu ze szkół wszystkich szczebli.
          Otrzymaliśmy prace w wykonaniu uczniów szkół podstawowych i średnich. Prace  konkursowe zostały wykonane przy wykorzystaniu ciekawych technik,  metod i form. Każda z prac w sposób właściwy odnosi się do tematu i każda z prac opisuje niepodległe ścieżki księdza Jana Ziei. Jednocześnie prace prezentują indywidualne podejście. Uczniowie opisali niepodległą działalność księdza Jana Ziei jako: człowieka, kapelana, księdza, przyjaciela, nauczyciela. Cieszymy się, że w czasie gdy niepodległość staje się tak ważną wartością mówi się właśnie o Naszym księdzu.
Laureaci konkursu w poszczególnych kategoriach:
·    Roksana Papis, Anna Kietlińska- uczennice klasy II Szkoły  Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Rusinowie
·    Patrycja Mazur, Maria Zając, Julia Kothe - uczennice klasy IV Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy
·    Anna Kacperczyk - uczennica VIII klasy z MOW Rusinów Konecki   
·    Maria Tomczyk  - uczennica   z  VI LO im. Jana Kochanowskiego  w Radomiu
·    Maria Małysa  - uczennica  z  III LO im. Płk Dionizego Czachowskiego  w Radomiu
·     Julia Łaska   - uczennica  z  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy
           Nagrody laureatom i wyróżnionym w konkursie wręczyła pani Dyrektor MOW Kolonia Ossa  Iwona Uryć – Kaszuba.
Wyróżnienie w konkursie otrzymali uczniowie szkół: Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Nieznamierowicach, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rusinowie Koneckim,  Zespołu Placówek Resocjalizacyjno – Terapeutycznych w Goździkowie,  Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Koloni Ossa, VI Liceum im. Tytusa Chałubińskiego i III Liceum Pułkownika Dionizego Czachowskiego w Radomiu.
Podziękowała otrzymali opiekunowie uczniów:
Dorota Kopera, Małgorzata Kietla, Krystyna Jurek – Papis, Iwona Madej, Monika Chojnacka, Sylwia Sowińska, Wisława Frydrych, ks. Radosław Wroński, Grażyna Wójcik, Monika Piekarska, Marta Waniek
           Konkurs odbył się pod Honorowym Patronatem:
Starosty Powiatu Przysuskiego pana Mariana Niemirskiego, Pani Anny Trzeciakowskiej,  Pani Wandy Traczyk-Stawskiej,  Cenrum Myśli Jana Pawła II, Instytutu Papieża Jana Pawła II, Muzeum POLIN, Pana Jacka  Moskwy.
          W roku 100 - lecia obchodów odzyskania niepodległości naszego kraju przypomniano postać wielkiego proroka i jego wkład w odzyskanie niepodległości podczas uroczystej akademii, którą zaszczycili swoją obecnością  znakomici goście:
Starosta Powiatu Przysuskiego - pan Marian Niemirski, pani Anna Trzeciakowska, pani Aneta Buczynska - przedstawiciel Instytytu Papieża Jana Pawła II, pani Dominika Żukowska – Gardzińska - kierownik instytutu badań naukowych Centrum Myśli Jana Pawła II, pani Anna Ziarkowska - kierownik Domu Spotkań z historią, pan Wojciech Onyszkiewicz, ksiądz prefekt Marek Strzępek, ksiądz prefekt Łukasz Bociek, kierownik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Przysusze pani Luiza Kozłowska, Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół pani Marzena Masłowska, dyrektor w MOW w Rusinowie Koneckim pan Jacek Klink, Dyrektor Zespołu Placówek Resocjalizacyjno-Socjoterapeutycznych w Goździkowie pan Marcin Białek, Wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Mistrzostwa Sportowego w Lipinach pani Aneta Burandt wraz z uczniami szkoły
            Pani Anna Trzeciakowska, która w czasie powstania  była sanitariuszką (pseud. Grodzka) ofiarowała MOW Kolonia Ossa pamiątkowe odznaczenie z Powstania Warszawskiego – znak Polski walczącej.
Koordynatorami konkursu byli : Katarzyna Kothe, Marta Sobczyk, Jan Tomczyk
Nagrody dla uczestników ufundowali:  
Instytutu Papieża Jana Pawła II
Ksiądz Aleksander Seniuk
Starosta Powiatu Przysuskiego pan Marian Niemirski
Cenrum Myśli Jana Pawła II,
Muzeum POLIN
Dom Spotkań z historią
Pan Aleksander Staromłyński Elstar
Państwo Krystyna i Dariusz Swęd
Państwo Jolanta i Waldemar Białek
Państwo Maria  i Andrzej Bińkowscy
Pan Zygmunt Stępniewski
Państwo Feliksa i Zdzisław Kwaśniak
          W imieniu organizatorów i partnerów dziękujemy wszystkim uczestnikom biorącym udział w konkursie. Dziękujemy też nauczycielom,  rodzicom, opiekunom i sponsorom za wsparcie i zaangażowanie.
          Księdza Zieję nazywano prorokiem XX wieku, nie tylko za jego niezwykły wygląd czy wysoką, ascetyczną postać z długą siwą brodą. Myślą przewodnią w życiu Ks. Ziei była miłość do bliźniego, która jest kluczem do zrozumienia osoby naszego kapłana. Życie i działalność księdza Jana zostanie wkrótce zekranizowana. Odtwórcą głównej roli będzie Mateusz Więcławek, który również był obecny podczas uroczystości w MOW.
Wielkie dzieło, jakim było odzyskanie niepodległości to efekt walki i pracy wielu pokoleń Polaków. Oddajemy dziś hołd naszemu patronowi – kapelanowi z Ossy, który na różnych frontach i różnymi środkami walczył o realizację najważniejszego celu – odbudowę niepodległej Rzeczpospolitej Polskiej.
          Ksiądz Jan Zieja jako świadek drogi do wolności wyznaczał niepodległe ścieżki, którymi przedstawiciele wolnego pokolenia powinni podążać. Wyrażamy nadzieję, że postawa naszego Patrona stanie się autorytetem dla nas wszystkich.
         Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kolonii Ossa podejmuje straż nad pamięcią ks. Jana Ziei w miejscu, w którym się urodził i z którym był do końca życia związany.

                                                                                                     Rekolekcje wielkopostne

            W dniach 13-15 marca wychowankowie naszego Ośrodka przygotowywali się do Świąt Wielkanocnych uczestnicząc w rekolekcjach na terenie Placówki. Rekolekcje to idealny moment, by zatrzymać się na chwilę, wyciszyć, zastanowić się nad sobą i swoim życiem. To bardzo szczególny okres, który pozwala lepiej i głębiej przygotować się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Głoszone nauki ukazują nasze niedoskonałości, uświadamiają co powinniśmy zmienić w swoim życiu. 

                                                                                                                             Dzień Kobiet          

            8 marca zgodnie z coroczną tradycją uroczyście obchodziliśmy Dzień Kobiet. Występ artystyczny naszej młodzieży w zabawny sposób przedstawił relacje damsko-męskie. Były życzenia i mnóstwo zabawy.

                                                                                          "Odkryj z nami swoje piękno"

             W dniu 8.03.2019 z okazji "DNIA KOBIET" uczniowie na zajęciach praktycznej nauki zawodu pod opieka p. Justyny Siwek wykonywali wyjątkowe  fryzury dla wszystkich chętnych kobiet.Wychowankowie  mieli okazje wykazać się swoja innowacyjnością  i kreatywnością podczas wykonywania  poszczególnych usług fryzjerskich. W tym dniu kierowaliśmy się hasłem : "Odkryj z nami swoje piękno".

                                                                                             Cyberprzemoc i zagrożenia w sieci

           Komputer oraz telefon komórkowy to pożyteczne wynalazki, z których obecnie korzystają wszyscy-dzieci i dorośli. Należy jednak pamiętać, że wykorzystywane w sposób niewłaściwy, mogą wyrządzić sporo krzywdy. Nękanie rówieśników, udostępnianie danych osobowych, dostęp do treści nieodpowiednich dla dziecka, to wszystko może za sobą nieść poważne konsekwencje.
           Policjantki z KPP Przysucha zajmujące się profilaktyką społeczną oraz sprawami nieletnich odwiedziły naszą Placówkę 27 lutego 2019 r. Tematem spotkania była cyberprzemoc oraz bezpieczeństwo w sieci.
            Funkcjonariuszki rozmawiały z uczniami odnośnie zagrożeń wirtualnego świata oraz o niebezpiecznych sytuacjach jakie można tam spotkać. Przypomniały o skutkach umieszczania w sieci obraźliwych wpisów i haseł, które pomimo usunięcia, pozostają tam na zawsze. Przestrzegały także przed kontaktami z osobami nieznajomymi, ponieważ nigdy nie wiemy - kto jest po drugiej stronie komputera i czy to, co pisze jest prawdą. W trakcie spotkania prezentowane były krótkie filmy profilaktyczne. Na zakończenie odbyła się jeszcze dyskusja podczas której wychowankowie uzyskali odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

                                                                                                           Spotkanie

             W dniu 20.02.2019 r., gościła w naszym Ośrodku Pani Anna Różycka – pedagog, autor scenariuszy , doradca metodyczny, profilaktyk uzależnień, instruktor teatralny, reżyser. Celem spotkania  było nakierowanie młodzieży, dostarczenie naszym wychowankom wzorców pozytywnych zachowań, pomoc w budowaniu dobrego  wizerunku samych siebie, wzrastania w poczuciu własnej godności, wolności i szacunku dla wartości. Zwracając przy tym szczególną uwagę na negatywny wpływ środków uzależniających na organizm człowieka.
Wizyta miało charakter profilaktyczny.  Podopiecznym został wyświetlony również film współautorki Pani Anny Różyckiej „Zanim zrozumiesz”.  Poprzez to spotkanie chcieliśmy dosadniej ukazać problem panującego  „trendu” zażywania dopalaczy, narkotyków, ect. oraz pokazanie, że ma to negatywny, uzależniający wpływ na organizm człowieka.

                                                                                                         Wystawa Mózg

            W dniu 22.01.2019r. wychowankowie uczestniczyli w interaktywnej wystawie Mózg 2019 „(Nie) myślę, więc jestem” w Radomiu. Wystawa prezentowała paradoksy w postrzeganiu i ocenie zjawisk, a także jak nasz mózg reaguje na bodźce. Uczniowie mogli dowiedzieć się jakie siły napędowe motywują nas do działania i jak zachęcają do realizowania marzeń.

                                                                                                        Dzień Babci i Dziadka
            W dniu 21 stycznia 2019r uczestnicy koła wolontariatu wybrali się z wizytą do Domu Seniora „Nowela” w Gałkach. Podopieczni złożyli życzenia wszystkim babciom i dziadkom oraz wręczyli własnoręcznie przygotowane laurki. Seniorzy zaprosili wychowanków na wspólne pogawędki, gry i zabawy planszowe oraz wspólne śpiewanie piosenek. Spotkanie sprawiło wszystkim ogromną radość a wolontariusze pełni zapału do dalszej pracy powrócili do placówki z kolejnymi pomysłami.

                                                                                                        Kino w Drzewicy
            W dniu 18 stycznia 2019 r. odbył się wyjazd do kina w Drzewicy na film "Zabawa zabawa". Wycieczka miała na celu integrację podopiecznych, wzmocnienie więzi koleżeńskich jak i uwrażliwienie wychowanków na problem alkoholizmu o którym opowiadają przedstawione historie w filmie. Seans wywarł na nas ogromne wrażenie a piątkowy wieczór minął w bardzo przyjaznej atmosferze.

                                                                                                        Razem na Święta

           Święta Bożego Narodzenia, to szczególny okres. Budzi się w nas chęć bezinteresownego pomagania innym. My również wyszliśmy z inicjatywą pomocy do środowiska lokalnego. Wspólnie z uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy w Myślakowicach piekliśmy pierniczki z motywem świątecznym. Wszyscy zainteresowani chętnie się angażowali w tworzenie ciasteczek. Gdy pierniczki były już upieczone, wychowanki i uczestnicy mogli wykazać się zdolnościami artystycznymi – malowanie i zdobienie ciasteczek. Po wykonaniu dekoracji zasiedliśmy wspólnie do stołu i spróbowaliśmy wypieków. Zintegrowaliśmy się przy posiłku i luźnej pogawędce. Na koniec złożyliśmy sobie wzajemnie świąteczne życzenia. Był to czas owocnie wykorzystany, spędzony w miłej atmosferze.

                                                                                       „Niepodległe ścieżki księdza Jana Ziei”

 - Konkurs pod Honorowym Patronatem pani Anny Trzeciakowskiej
Pod patronatem: Starosty Powiatu Przysuskiego Mariana Niemirskiego, Jacka Moskwy, Muzeum POLIN, Centrum Myśli Jana Pawła II, Instytutu Papieża Jana Pawła II


                                                                                                                      Szanowni Państwo
             Mając na uwadze kształtowanie patriotycznych postaw i wychowanie do wartości młodzieży opracowaliśmy konkurs na folder, broszurę lub gazetkę dotyczącą działalności niepodległościowej ks. Jana Ziei - księdza pochodzącego z naszych stron.
W związku z rozpoczęciem realizacji projektu zapraszamy serdecznie do udziału  w konkursie.
              Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. Ks. Jana Ziei w Kolonii Ossa jest pierwszą placówką, która nosi imię tego niezwykłego kapłana. Mając na uwadze rozpropagowanie dziedzictwa ks. Jana Ziei i kultywowanie jego życiowych założeń organizujemy konkurs związany z jego osobą.
              Ksiądz Jan Zieja urodził się i dzieciństwo spędził w bezpośrednim sąsiedztwie Ośrodka, we wsi Kolonia Ossa. Dlatego postać księdza z Ossy jest inspiracją  w podejmowanych przez placówkę działaniach edukacyjnych i wychowawczych.
             Nasz patron był człowiekiem o niezwykłej, wręcz charyzmatycznej osobowości  i jednym z najwybitniejszych kapłanów Kościoła katolickiego w Polsce. Młodzieżowy Ośrodek wychowawczy jest placówką resocjalizacyjną, która stawia postać ks. Jana za wzór swoim wychowankom.
Wyrażamy nadzieję, że konkurs „Niepodległe ścieżki księdza Jana Ziei” zyska Państwa zainteresowanie, jesteśmy przekonani, że ks. Jan Zieja może stać się autorytetem i przewodnikiem dla współczesnej młodzieży. 


Z wyrazami szacunku:
Dyrektor MOW im ks. Jana Ziei w Kolonii Ossa
Iwona Uryć - Kaszuba


Koordynatorzy konkursu:
Katarzyna Kothe,  Marta Sobczyk,  Jan Andrzej Tomczyk


Pismo promujące Konkurs

Regulamin Konkursu

                                                                                                                                 Wigilia

             19 grudnia 2018 r. odbyła się Szkolna Wigilia. Bożonarodzeniowe jasełka przypomniały nam okoliczności narodzin Jezusa. Dopełnieniem były piękne pieśni związane ze Świętami i rodzinna atmosfera. Po występie artystycznym miało miejsce dzielenie się opłatkiem i tradycyjne życzenia.

                                                                                                Areszt Śledczy Służewiec

         W dniu 14.12.2018r. byliśmy z wizytą w Areszcie Śledczym w Warszawie. Mieliśmy możliwość zobaczenia namiastki życia więziennego, oglądaliśmy cele, spacerniak. Przeprowadzono nas po ważniejszych miejscach więziennych. Świetną lekcją dla nas było spotkanie z osadzonymi, mogliśmy usłyszeć o ich życiu przed trafieniem do AŚ, o pobycie za kratkami oraz planach na przyszłość. Wychowankowie mieli możliwość porozmawiania, zadawali pytania. Osadzeni chętnie wchodzili w dyskusję, zdecydowanie ostrzegali młodzież przed złym zachowaniem, przed dokonywaniem ucieczek, a co za tym idzie przestrzegali przed kradzieżami, spożywaniem alkoholu, oraz braniem jakichkolwiek używek. Ich przesłania były szczere, z życia wzięte. Ten wyjazd zaznaczył się w pamięci naszych podopiecznych i będzie refleksją na dalsze życie i wpłynie pozytywnie na proces resocjalizacyjny.

                                                                                                    Przedświąteczne cięcia
           W dniu 10 grudnia w ramach wolontariatu nasi wychowankowie wraz z nauczycielami praktyk fryzjerstwa, panią Kamillą i Justyną strzygły i farbowały przybyłych uczestników ze Środowiskowego Domu Samopomocy z Myślakowic. Dziękujemy za współpracę, zaangażowanie młodzieży i nauczycielek oraz miłą atmosferę.

                                                                                                              Mikołajki

           W czwartek w naszej placówce odbyły się Mikołajki zorganizowane przez wychowawców ośrodka. 6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Po długim oczekiwaniu młodzież doczekała się wizyty upragnionego Mikołaja. Ten w prezencie ofiarował im drobne słodkie upominki. Wielu wychowanków skorzystało z okazji, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. – To był fajny, ciekawy wieczór… – Długo będę go pamiętać… – Lubię Mikołajki… – to słowa wychowanków wspominających 6 grudnia. A co najważniejsze – Mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta w roku, czas choinki, prezentów, kolędy i śniegu oraz czasu spędzonego w gronie najbliższych, z rodziną wokół wigilijnego stołu. A więc wszyscy czekamy już teraz na upragnione Święta Bożego Narodzenia i do następnego roku, drogi Mikołaju!!!

                                                                                                  Zwiedzanie fabryki bombek
          Bombki choinkowe cieszą nasze oczy w każde święta Bożego Narodzenia. W dniu 05.12.2018 r. wybraliśmy się do fabryki bombek do Piotrkowa Trybunalskiego, żeby zgłębić tajniki powstawania tych „cudeniek”. Proces wytwarzania bombek jest bardzo ciekawy, wieloetapowy, pracochłonny i wymagający ogromnej fachowości. Uczestnicy wycieczki mieli okazję nie tylko poznać tajniki produkcji, ale także wykonać własne szklane ozdoby choinkowe. Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem naszych wychowanków, każdy mógł wykazać się zdolnościami manualnymi, oraz cierpliwością. Był to mile spędzony czas, który wzbogacił nas o nowe doświadczenia i umiejętności.

                                                                                                               Konkurs

          Z okazji Światowego Dnia HIV i AIDS obchodzonego 1 grudnia w naszej Placówce został zorganizowany konkurs. W teście udział wzięli zarówno chłopcy jak i dziewczęta. Konkurs miał na celu zwrócenie uwagi na walkę z AIDS, a także sprawdzenie wiedzy podopiecznych na temat problemu ludzi zakażonych wirusem HIV i AIDS. Światowy Dzień Walki z AIDS jest także okazją do rozpowszechniania profilaktyki zakażenia wirusem HIV.

                                                                                                              Andrzejki

           Dnia 30 listopada odbyły się w naszym ośrodku Andrzejki. Magiczny wieczór wróżb i zabaw podczas którego nasi wychowankowie mieli okazje sprawdzić, jaka czeka ich przyszłość. Dzięki krótkiej prezentacji poznaliśmy historię powstania „Andrzejek”, podstawowe przysłowia związane z tą tradycją oraz ciekawe wróżby andrzejkowe. Ten wspólnie, mile spędzony czas, pomógł jeszcze bardziej zintegrować naszych podopiecznych, podczas wspaniałej zabawy.

                                                                                                       Wycieczka do muzeum

             Dnia 20 listopada 2018r. wychowankowie naszej placówki mieli możliwość zwiedzenia Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, oddział Muzeum Wsi Radomskiej. Muzeum upowszechnia wiedzę o życiu Oskara Kolberga, jego naukowym dorobku w dziedzinie etnografii i folklorystyki, o twórczości muzycznej oraz upamiętnia związki Kolberga z Przysuchą.
             Uczestnicy wycieczki poza tradycyjnym zwiedzaniem, wzięli udział w zorganizowanych warsztatach tkackich. Wychowankowie dowiedzieli się, że produkcja tkanin była powszechnie znana wśród kobiet wiejskich. Potrafiły one przygotować surowiec oraz posługiwać się narzędziami tkackimi. Lekcja muzealna przy użyciu tradycyjnych narzędzi „tkanie na ramkach” pokazała, jak to tradycyjne zajęcie kobiet, wymagało wiele cierpliwości i zaangażowania z ich strony.

                                                                                           11 Listopada w środowisku lokalnym

            Dnia 11 listopada 1918 roku po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. W bieżącym roku obchodziliśmy setną rocznicę niepodległości. W związku z tak ważnym dla kraju, dla rodaków wydarzeniem postanowiliśmy zaistnieć w środowisku lokalnym.

            9 listopada pojechaliśmy w ramach działalności koła wolontariatu do Środowiskowego Domu Samopomocy w Myślakowicach, a w dniu 13 listopada byliśmy w Fundacji ADMAR w Lipinach. Celem naszego wyjazdu było przedstawienie, montaż słowno – muzyczny. „Wstań Polsko moja, uderz w czyn”. Wychowankowie odczytali informację dotyczącą I, II, oraz III rozbioru Polski. Przybliżyli nam historię Legionów i hymnu narodowego. Scenariusz przeplatany był pieśniami patriotycznymi, które odśpiewaliśmy wspólnie z uczestnikami. Tym krótkim występem mogliśmy wspomnieć osoby zasłużone, dzięki którym dziś możemy cieszyć się wolną, niepodległą Polską.

                                                                      Obchody 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

           W ramach obchodów 100 - rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę 8 listopada 2018 r.  został przeprowadzony w naszej Placówce Bieg Młodego Patrioty na dystansie 100 metrów. Organizacji tego wydarzenia przyświecała myśl Marszałka J. Piłsudskiego „Być zwyciężonym i nie ulec, to zwycięstwo, zwyciężyć  i spocząć na laurach to klęska. Kto chce ten może, kto chce ten zwycięża”. Inicjatywa ta jest doskonałym dowodem na to, że  kształtowanie tożsamości narodowej oraz postawy patriotyzmu młodych ludzi może odbywać się na wielu płaszczyznach, również poprzez udział w zawodach sportowych. Wszyscy uczestnicy biegu zostali nagrodzeni słodkimi upominkami, a zwycięzcy dodatkowo pamiątkowymi dyplomami i medalami. Organizatorzy biegu  dziękują wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i okazanie ducha walki. 

          9 listopada nasza szkoła uczestniczyła w akcji "Rekord dla Niepodległej" - wspólne odśpiewanie o godz. 11.11 hymnu Polski. W uroczystej akademii poświęconej rocznicy odzyskania niepodległości uczniowie przybliżyli zebranym burzliwe dzieje naszej Ojczyzny od rozbiorów Polski do współczesności w montażu słowno-muzycznym.

            W dniu 11 listopada 2018 r. zebraliśmy się aby uczcić 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Młodzież naszej placówki, przygotowana wcześniej przez opiekunów koła teatralnego, przedstawiła obraz Polski i Polaków walczących o niepodległość ukochanego kraju zawarty w wierszach i pieśniach patriotycznych wielkich polskich poetów m.in.: Mickiewicza, Słowackiego i Norwida. Wieczorek poetycki przebiegł w doniosłej i pełnej zadumy atmosferze. Zebrani podopieczni w ciszy wsłuchiwali się w słowa obrazujące tęsknotę za wolnością, równością i braterstwem.

                                                                                       1 Listopada – Dzień Wszystkich Świętych
            Dzień ten jest szczególnym dniem pamięci o tych, którzy odeszli do Wieczności. Dniem modlitwy, zadumy i refleksji nad sensem i ulotnością ludzkiego życia  Gdy nadejdzie ów czas ciszy i zadumy, wszyscy niezależnie od tego w co wierzymy, odwiedzamy cmentarze, zapalamy znicze i modlimy się przy mogiłach bliskich nam osób.  W tym dniu powinniśmy również pamiętać o tych, którzy zginęli walcząc o wolność naszej Ojczyzny.
            Nasi wychowankowie, tradycyjnie od  wielu lat, pamiętają o znajdującym się  pobliskiej Ossie cmentarzu powstańców styczniowych. Kilka dni przed Dniem Wszystkich Świętych wychowankowie Ośrodka wraz z wychowawcami uporządkowali groby poległych powstańców.  W przeddzień 1 listopada ponownie udali się na cmentarz, by złożyć wieniec i zapalić znicze oraz cichą modlitwą oddać hołd tym, którzy walczyli o niepodległość naszego kraju.
    Wychowanie w duchu poszanowania ludzkiego życia, pamięci o zmarłych oraz kształtowania postawy patriotyzmu są ważnymi elementami pracy z naszymi podopiecznymi.
          „Wszystko umiera, tylko pamięć dobrych uczynków nie ginie.”
                            Napoleon I    

                                                                                                         W przedszkolu

            26 października odwiedziliśmy przedszkole w Gałkach. Nasi wychowankowie po zapoznaniu się z dziećmi czytali przygotowane wcześniej opowiadania i wiersze. Maluchy chętnie słuchały czytanych utworów, bawiły się ze starszymi koleżankami i kolegą a na koniec zaprosiły nas na następne spotkania.
            Pani Dyrektor i wszystkim Paniom pracującym w przedszkolu dziękujemy ze bardzo miłe przyjęcie i czekamy na następne spotkania z przedszkolakami.

                                                                                                    Wycieczka do Warszawy

          Obecny rok szkolny jest rokiem wyjątkowym ze względu na 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Chcąc przybliżyć naszym wychowankom historię okresu zaborów oraz czasów wojennych została zorganizowana wycieczka do miejsc upamiętniających te wydarzenia. W dniu 18.10.2018r. odbył się wyjazd do Warszawy, gdzie odwiedziliśmy Grób Nieznanego Żołnierza oraz Muzeum Wojska Polskiego. Podopieczni naszej placówki przy tej okazji poznali historię w innowacyjny i ciekawy sposób, co wzbudziło w nich chęć bliższego poznania dziejów Polski.

                                                                                                    Dzień Edukacji Narodowej

            Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powszechnie, dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela. 15 października 2018 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz uczniowie. W części artystycznej  uczniowie inscenizacją scenek szkolnych wyrazili swoje podziękowanie i słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów.
            W drugiej części  uroczystości głos zabrała Pani dyrektor Iwona Uryć-Kaszuba, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń oraz wręczyła Nagrody Dyrektora wyróżnionym pracownikom szkoły.

                                                                                         Wyjazd na spektakl „Wdech – wydech”.
          W piątkowe popołudnie, 5 października 2018 r.,  grupa wychowanek pod opieką wychowawców, wybrała się do warszawskiego  Promu Kultury na Saskiej  Kępie.  Celem wyjazdu było obejrzenie  spektaklu Fundacji Sztuka Ciała w reżyserii Marii Seweryn pt. „Wdech  - wydech”.  Spektakl ten oparty na motywach „Kasieńki” Sary Crossan  oraz „Odysei”  Homera jest  niekonwencjonalną próbą ukazania problemów, z jakimi zmagają się  współcześni  nastolatkowie, m.in. brakiem ojca, poczuciem osamotnienia czy  zwątpieniem we własną wartość. Tempo codziennego życia, wewnętrzny chaos powoduje, że ludzie „nie widzą” i „nie słyszą” swoich najbliższych, nie dostrzegają ich potrzeb. Rodzi się pytanie: Skąd młody człowiek ma czerpać siły do pokonywania trudności?  Każdy odbiorca sztuki jest poniekąd „zmuszony” do podjęcia refleksji nad własnym życiem.
          Spotkanie z kulturą było dla naszych wychowanek ciekawym sposobem na spędzenie czasu wolnego. Oglądnie spektaklu wzbudziło wiele pozytywnych emocji i zachęciło do dyskusji na temat sposobu życia i wartości ludzi we współczesnym świecie.

                                                                                                           Wycieczka do kina

          W dniu 04.10. byliśmy  w kinie w Drzewicy na filmie "Dywizjon 303". Dzięki tej produkcji mogliśmy przenieść się w czasy ll wojny światowej  i śledzić losy naszych wspaniałych pilotów.

                                                                                                             Dzień chłopaka

          30 września to wyjątkowy dzień dla naszych chłopców. W tym dniu dziewczęta wręczyły im własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami. Był także  słodki  poczęstunek  oraz wspólne  przygotowywanie pysznych zapiekanek.
Ten dzień upłynął  mam w bardzo miłej atmosferze.

                                                                                                        Czytanie "Przedwiośnia"

            10 września w naszej Placówce włączyliśmy się w akcję Narodowe Czytanie. W roku 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości czytaliśmy Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.
          Celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
          „Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. W czasie kolejnych edycji odczytywane były następujące dzieła polskich literatów; "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza, Dzieła Aleksandra Fredry, Trylogia Henryka Sienkiewicza, "Lalka" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza oraz "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

                                                                                                Rozpoczęcie roku szkolnego

           03 września 2018 r. nastąpiła inauguracja roku szkolnego. Rozpoczęła ją msza święta. Następnie uczniowie i nauczyciele zostali zapoznani z  ogólnym zarysem planów i zadań na nowy rok szkolny. Wychowankowie poznali przydział do poszczególnych klas. Po uroczystości szkolnej delegacja uczniów udała się na pobliski cmentarz powstańców styczniowych w celu złożenia wiązanki kwiatów i zapalenia symbolicznych zniczów. Uczniowie uczcili pamięć poległych w obronie niepodległości Polski.

                                                                      

                                                                            ROK SZKOLNY 2017/2018



                                                                                                                  Wakacje

            20 czerwca nasi wychowankowie uczestniczyli we mszy świętej na zakończenie roku szkolnego 2017/2018. 22 czerwca zakończyły się zajęcia edukacyjne...i mamy wakacje.

            Wakacje to piękny i zasłużony czas wypoczynku, zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i kadry pedagogicznej. Ważne jest, aby przebiegał on w bezpiecznych warunkach. MEN przygotowało specjalny poradnik bezpiecznego wypoczynku. Opracowanie jest dostępne na stronie internetowej ministerstwa. Można w nim znaleźć wszystkie najważniejsze informacje, istotne dla rodziców i opiekunów, dotyczące przygotowań do wyjazdów na letni wypoczynek.

                                                                                                      Sakrament bierzmowania

            19 czerwca w kościele parafialnym w Odrzywole grupa naszych wychowanków przyjęła sakrament bierzmowania.

                                                                                     Pożegnanie szkoły – grill w Kamiennej Woli

           Dnia 19.06.2018 r. wychowankowie udali się na pieszą wędrówkę do Kamiennej Woli. Mieli możliwość podziwiania przyrody oraz poznania okolicy. Głównym celem wyjścia było wspólne grillowanie. Chcieliśmy miłym akcentem zakończyć rok szkolny. Podczas wspólnego biesiadowania przy kiełbasce wspominaliśmy wydarzenia mijającego roku.

                                                                                         Wycieczka do Spały i Tomaszowa Maz.

            1 czerwca 2018 roku w ramach działalności koła ekologicznego zorganizowano wyjazd do Tomaszowa Maz. i Spały. Celem wycieczki było poznanie atrakcji krajobrazowych tamtego rejonu. Pierwszym punktem był Rezerwat Niebieskie Źródła położony w dolinie rzeki Pilicy na prawym jej brzegu, gdzie mogliśmy podziwiać dwa wywierzyska oddzielone od siebie wyspą oraz wiele ciekawych gatunków roślin i zwierząt. Jako drugi zwiedziliśmy Rezerwat Spała w którym mieliśmy okazję zobaczyć piękne naturalne krajobrazy Puszczy Pilickiej i dolinki śródleśnych strumieni.

                                                                                                         Turniej Gry w Warcaby

            W niedzielne popołudnie 20 maja 2018 roku został rozegrany Wewnątrzośrodkowy Turniej Gry w Warcaby.W turnieju, ku miłemu zaskoczeniu organizatorów, wzięła udział liczna grupa wychowanków, zarówno chłopców jaki i dziewcząt.Celem turnieju było zachęcenie młodzieży do podejmowania wysiłku intelektualnego oraz rozbudzanie zainteresowań. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za mile spędzony czas, a zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy.

                                                                                          Konkurs historyczny "Konstytucja 3 Maja"

          18 maja 2018 r. roztrzygnięty został konkurs historyczny "Konstytucja 3 Maja". Skierowany był do wychowanków MOW w Kolonii Ossa  i dotyczył historii Polski z lat 1788-1792. Poziom przygotowania uczestników był bardzo zróżnicowany.

                                                                                            Wycieczka do Rzymu 10-15 maj 2018 r.

             Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kolonii Ossa w ramach nagrody za zajęcie I miejsca w konkursie "Pójść za księdzem Zieją" wyjechali do Rzymu. Podczas kilku dni pobytu zwiedzili Rzym, Watykan i Asyż. Mogli podziwiać antyczne, renesansowe i barokowe zabytki Wiecznego Miasta. Modlili się przy grobie św. Jana Pawła II i podziwiali piękno Bazyliki Św. Piotra.

                                                                                                  Święto Konstytucji 3 Maja

         Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kolonii Ossa jak, co roku uczcili rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uroczystym apelem. Występujący uczniowie przybliżyli okoliczności uchwalenia tej doniosłej ustawy i tło historyczne. Była to lekcja historii i patriotyzmu.

                                                                                                                    Majówka

          Tegoroczna majówka sprzyjała aktywnemu wypoczynkowi. Nie tylko ilość dni wolnych od nauki ale i pogoda zachęcała do podejmowania wszelkich aktywności. Wychowankowie naszej placówki, chcąc połączyć świętowanie z innymi zainteresowaniami, wraz z wychowawcami wybrali się na piknik do Kamiennej Woli. Spacerowym krokiem, pośród przepięknej przyrody wspólnie dotarliśmy nad staw by móc w ciekawy sposób spędzić świąteczne popołudnie. Na miejscu uczestniczyliśmy w wielu atrakcjach. Rozpaliliśmy palenisko grilla i przygotowaliśmy posiłek. Czas oczekiwania na  potrawy upłynął bardzo aktywnie. Łowiliśmy ryby a także urządziliśmy turniej gier stolikowych. Dzięki wspólnie spędzonym chwilom mogliśmy się zrelaksować i nabrać sił do kolejnych wyzwań.

                                                                                                   Konkurs wiedzy o regionie

           W dniu 21.04.2018r odbył się w naszej placówce konkurs wiedzy o regionie przysuskim  i opoczyńskim. Konkurs ten został przeprowadzony w ramach zakończenia programu autorskiego „Ziemia folklorem malowana”.  Celem konkursu było pogłębienie więzi naszych podopiecznych z regionem przysusko-opoczyńskim, propagowanie dorobku kulturalnego i ludowego oraz upowszechnienie walorów najbliższej okolicy, jak również poszerzenie wiedzy o twórcach kultury i zabytkach regionu. Wychowankowie, którzy wzięli udział w konkursie, zostali do niego wcześniej  przygotowani i wykazali się dużą wiedzą na temat regionu w którym obecnie uczą się i mieszkają.

                                                                                                  Konkurs wiedzy o Janie Pawle II

         W ramach programu aktywizacji w placówce odbył się konkurs wiedzy ogólnej dotyczącej postaci Jana Pawła II. Celem konkursu było ukazanie papieża jako wzoru do naśladowania dla dzieci i młodzieży.

                                                                                                      Wycieczka do Łodzi

          Dnia 10 kwietnia 2018 roku grupa wychowanków wraz z opiekunami wybrała się na wycieczkę do Łodzi do Grupowej Oczyszczalni Ścieków oraz Palmiarni. Wyjazd ten został zorganizowany w ramach działalności koła ekologicznego. Wychowankowie mieli możliwość uczestniczenia w programie edukacyjnym organizowanym przez GOŚ "Woda wraca" a w Palmiarni obejrzenia najciekawszych gatunków roślin egzotycznych, śródziemnomorskich.

                                                                                                      Konkurs plastyczny

           Przed Świętami Wielkanocnymi zorganizowany został konkurs plastyczny na PISANKĘ WIELKANOCNĄ. Zadaniem uczestników było wykonanie pisanki dowolną techniką. Komisja oceniała umiejętności doboru tematu pracy, jakość wykonania, oryginalność, poziom trudności wykonania oraz estetykę.
           Prace, które zostały oddane w terminie były wykonane na podobnym poziomie. Toteż organizatorzy postanowili wszystkich uczestników obdarować drobnymi upominkami, bez dodatkowych wyróżnień. Gratulacje!

                                                                                                       Spotkanie z folklorem

           W dniu 27.03.2018r podopieczni naszej placówki udali się z wizytą do Publicznej Szkoły Podstawowej w Bielinach. Celem wyjazdu było zapoznanie się  z folklorem naszego regionu: ludowymi piosenkami, tańcem i strojami. Poznaliśmy historię powstania Dziecięcego Zespoły Pieśni i Tańca ,,Bielińska Polka", który istnieje od 10 lat. Dzieci z zespołu zaśpiewały piosenki ludowe oraz zatańczyły jeden z tańców ludowych o nazwie ,,Krzyżak". Nasi podopieczni zostali zaproszeni do wspólnego śpiewania i tańca, co wprawiło wszystkich w dobry nastrój. Po słodkim poczęstunku odwiedziliśmy oddział przedszkolny. Wspólną zabawą z najmłodszymi zakończyliśmy naszą wycieczkę. Do ośrodka wróciliśmy pełni pozytywnych wrażeń i emocji. Dziękujemy za miłe spotkanie oraz ukazanie piękna kultury ludowej zawartego w śpiewie i tańcu.

                                                                                                        "Kocham Cię Polsko"

           W ramach obchodów pierwszego dnia wiosny w Ośrodku został zorganizowany turniej wiedzy i zabawy "Kocham Cię Polsko". Podopieczni zmierzyli się z wieloma konkurencjami wymagającymi sprytu, fantazji, spostrzegawczości a przede wszystkim wiedzy na temat naszego kraju. Chociaż walka była zawzięta a konkurencja duża to jednak dziewczęta zdeklasowały chłopców. Teraz chłopcy czekają na szybką okazję do rewanżu.

                                                                                                   Rekolekcje Wielkopostne

          W dniach 21-23 marca wychowankowie naszego Ośrodka przygotowywali się do Świąt Wielkanocnych uczestnicząc w rekolekcjach. Nauki dla młodzieży oraz msze święte odbywały się w kościele parafialnym w Odrzywole oraz u nas w Ośrodku. Rekolekcje to idealny moment, by zatrzymać się na chwilę, wyciszyć, zastanowić się nad sobą i swoim życiem. To bardzo szczególny okres, który pozwala lepiej i głębiej przygotować się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Głoszone nauki ukazują nasze niedoskonałości, uświadamiają co powinniśmy zmienić w swoim życiu. Warto spojrzeć w głąb swego serca i zapragnąć przemiany. Człowiek często nie jest w stanie o własnych siłach podźwignąć się z upadu, a czas rekolekcji motywuje, wzmacnia i daje siłę do walki z grzechem.

                                                                                                               Dyktando

            W dniu 21 marca pięciu uczniów naszej Placówki wzięło udział w II Gminnym Dyktandzie o tytuł ,,Mistrza ortografii'' zorganizowanym przez Wójta Gminy Odrzywół, Publiczną Szkołę Podstawową i Gminną Bibliotekę Publiczną w Odrzywole. Celem konkursu jest propagowanie czystości języka polskiego, krzewienie kultury języka polskiego, rozbudzanie motywacji do pogłębiania wiedzy i umiejętności ortograficznych.
           Dwoje naszych uczniów odniosło w nim spory sukces. Wszyscy uczestnicy Dyktanda otrzymali pamiątkowe dyplomy a uczniowie wyróżnieni również nagrody książkowe.

                                                                                                          Dzień Patrona

          16 marca uroczyście obchodziliśmy Dzień Patrona i pierwszą rocznicę nadania imienia ks. Jana Ziei naszej Placówce. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Iwona Uryć-Kaszuba witając gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: Proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Odrzywole ks. Adam Łukiewicz, wikariusz ks. Marek Strzępek, kierownik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Przysusze pani Luiza Kozłowska, Członek Zarządu Powiatu pan Jan Gawryś, wójt gminy Odrzywół pan Marian Kmieciak oraz autor publikacji o ks. Janie Ziei pan Jacek Moskwa wraz z małżonką. W swoim wystąpieniu pani Dyrektor nawiązała do życia ks. Ziei, misji jaką pełni nasz Ośrodek, co jest naszym priorytetem i jak naśladujemy Patrona. Pan Jacek Moskwa przybliżył nam postać ks. Jana Ziei. Cytował jego wypowiedzi, przypomniał o lokalnym patriotyzmie, o Ossie do, której ksiądz często wracał wspomnieniami.

         Występ artystyczny młodzieży nawiązywał do życia i działalności ks. Jana Ziei.

                                                                                                  Konkurs Plastyczny

            W miesiącu lutym odbył się konkurs plastyczny pt. "Zdrowy styl życia" organizowany przez opiekunów Koła Wolontariatu. Ideą konkursu było propagowanie zdrowego odżywiania, ukazanie wartości aktywnego spędzania czasu wolnego, roli snu w poprawnym funkcjonowaniu codziennym oraz uświadamianie wpływu substancji psychoaktywnych na organizm człowieka. W dniu 14.03.2018r nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci upominków kosmetycznych oraz zdrowej przekąski. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy.

                                                                                                         Konkurs literacki

           W dniu 14 marca 2018 r. nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnego konkursu literackiego pt: „Kultura i szacunek tworzą mój dobry wizerunek”. Celem konkursu było rozbudzanie wśród uczniów zainteresowań literackich, propagowanie właściwych wzorców zachowań, kulturalnego zachowania się w szkole oraz kształtowanie i rozwijanie umiejętności poprawnego, jasnego   i logicznego formułowania myśli. Uczestnictwo uczniów w konkursie wpłynęło na kształtowanie umiejętności posługiwania się kulturą słowa języka ojczystego.

                                                                                                          Lekcja astronomii

           Dnia 13.03.2018 r. w naszej placówce zorganizowany został wyjazd do Astrobazy mieszczącej się w Radomiu. Uczniowie uczestniczący w wycieczce uczestniczyli w lekcji astronomii pt. "Układ Słoneczny",  z której dowiedzieli się dużo o układzie słoneczny, planetach oraz mieli okazję  zwiedzić obserwatorium,  gdzie poznali  budowę i zasady działania teleskopu oraz sposób wykonywania obserwacji astronomicznych.

                                                                                                        Wizyta w Lipinach

          W dniu 09.03.2018 r. podopieczni MOW w Kolonii Ossa w związku z uroczystością Święta Kobiet pojechali do Fundacji ADMAR w Lipinach by ofiarować skromny kwiatuszek oraz złożyć życzenia. Uczestniczki stowarzyszenia były mile zaskoczone. W ramach wdzięczności za pamięć wychowankowie otrzymali uśmiech i słowo podziękowania.


                                                                                                   Z wizytą w Myślakowicach

          Dzień Kobiet jest tradycyjnie dniem szczególnym, pełnym radości i uśmiechu. Wolontariusze z okazji tego święta odwiedzili Środowiskowy Dom Samopomocy w Myślakowicach. W imieniu męskiej części koła wolontariatu złożyli najserdeczniejsze życzenia wszystkim Paniom i dziewczynkom. Uśmiechnięte twarze utwierdziły w przekonaniu, że szczere życzenia radości, szczęścia i pogody ducha, sprawiły wszystkim kobietom wiele przyjemności. Nie zabrakło również kwiatów, które zostały własnoręcznie wykonane przez wychowanków dla drogich Pań.

                                                                                                              Dzień Kobiet

           8 marca zgodnie z coroczną tradycją uroczyście obchodziliśmy Dzień Kobiet. Występ artystyczny naszej młodzieży w zabawny sposób przedstawił relacje damsko-męskie. Były życzenia i mnóstwo zabawy.

                                                                                                Warsztaty etnograficzne
           7  marca 2018 roku w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze odbyły się warsztaty etnograficzne  z udziałem twórczyń ludowych. Uczestnicząc w tych  warsztatach mogliśmy spróbować swoich sił wykonując tradycyjne opoczyńskie pisanki metodą batikową (nanosząc wosk  na skorupkę przy pomocy specjalnego pisaka) co wcale nie było rzeczą łatwą. Dodatkowo wykonaliśmy tradycyjną palmę wielkanocną do której wcześniej zrobiliśmy barwne kwiaty z bibuły. Odwiedziliśmy również księgarnię Państwa Angeli i Janusza Buckich w Przysusze. Dziękujemy bardzo za serdeczne przyjęcie oraz przekazane upominki.

                                                                                                          "Tropem wilczym"

            4 marca 2018 r. wychowankowie MOW w Kolonii Ossa uczestniczyli w biegu "Tropem wilczym" poświęconemu pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Była to VI edycja największego biegu pamięci w Polsce. Impreza odbyła się w Odrzywole. Bieg odbył się na symbolicznej trasie 1963 metrów – równej dacie śmierci w walce ostatniego „Niezłomnego” – Franciszka Franczaka ps.„Lalek”. Uczestnicy wystartowali w kilku grupach wiekowych.Nasi wychowankowie zajęli miejsca: drugie, drugie i dziesiąte w swoich kategoriach wiekowych.

                                                                                         Dzień bez przemocy i agresji

          2 marca 2017 r. w naszej Placówce miał miejsce "Dzień bez przemocy i agresji". W ramach tej akcji uczniowie brali udział w konkursie na najgrzeczniejszą klasę i w spotkaniu z sędzią. Podczas spotkania z prezesem Sądu Karnego w Przysusze panem Krzysztofem Duchnikiem poznali różne aspekty przemocy wśród młodzieży. Podsumowaniem dnia było rozdanie dyplomów i nagród.

                                                                                             Przedstawienie " Trzy Świnki"
           W dniu 01.03.2018roku członkowie Koła Wolontariatu udali się do przedszkola w Odrzywole oraz Kamiennej Woli, gdzie zaprezentowali najmłodszym teatrzyk o "Trzech Świnkach". Odegrana bajka miała za zadanie poruszyć wyobraźnię dzieci, rozbawić je jak i przekazać odpowiedni morał.  Dzieci miały okazję nauczyć się, jak należy postępować wobec rodziców oraz jak ważne jest wykonywanie powierzonych obowiązków domowych. Przedstawienie trafiło w gust maluchów, gdyż aktorzy otrzymali od nich ogromne oklaski. Dziękujemy za miło spędzony czas.

                                                                                                     Konkurs ekologiczny

           W dniu 27.02.2018r. w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczy w Kolonii Ossa odbyła się V edycja konkursu ekologicznego „Znając zasady masz sposób na odpady” adresowanego do wszystkich chętnych uczniów zainteresowanych tematyką ekologii. Ideą konkursu jest refleksja nad znaczeniem codziennego wysiłku na rzecz ochrony środowiska oraz kształtowanie właściwych postaw proekologicznych. 

                                                                                                         Konkurs recytatorski

           24 lutego odbył się w naszej placówce konkurs recytatorski, którego celem było: popularyzowanie poezji wśród młodzieży i rozwijanie zdolności recytatorskich. W konkursie wzięli udział chętni wychowankowie, którzy zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie poprzez odpowiedni dobór oraz interpretację wybranego przez siebie utworu. Podopieczni biorący udział w konkursie zostali nagrodzeni przez organizatorów słodkimi upominkami.
Organizatorzy: opiekunowie koła teatralnego.

                                                                                                             Wycieczka do Sejmu

            Dnia 22 lutego 2018 r. odbyła się wycieczka do Sejmu RP, w której udział brało 13 wychowanków naszego ośrodka. Celem wycieczki było poznanie kulis funkcjonowania Sejmu oraz sprawdzenie jak funkcjonuje władza ustawodawcza w Polsce. Grupę  oprowadzała  po  Gmachu Parlamentu i przekazywała najważniejsze wiadomości przewodniczka, która  zaprezentowała skrócony wykład dotyczący historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu. Wykład był połączony ze zwiedzaniem wybranych budynków sejmowych. Mogliśmy podziwiać, znaną dotychczas tylko z telewizji, obszerną Salę Posiedzeń Sejmu z miejscami dla posłów, fotelem Marszałka Sejmu, Prezydenta. Dalej wycieczka została poprowadzona do hallu głównego gdzie znajdowały się: makieta kompleksu budynków sejmowych, tablica upamiętniająca posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, tablica upamiętniająca parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem oraz gablota z laskami marszałkowskimi.  Na zakończenie zwiedzania, mogliśmy podziwiać  Salę Kolumnową i  Korytarz Marszałkowski.
           Po żywej lekcji historii i wiedzy o społeczeństwie, obdarowani drobnymi upominkami, za które serdecznie dziękujemy, powróciliśmy bezpiecznie do ośrodka.

                                                                                                              Wyjazd do kina
          W dniu 14 lutego  nasi wychowankowie  wraz z wychowawcami wybrali się do kina Helios w Radomiu na film pt. Cudowny chłopak.  Film ten ukazuje historię niezwykłego chłopca,  który każdego dnia musi zmierzyć się z własną odmiennością jednocześnie udowadniając, że piękno człowieka to znacznie więcej niż wygląd. Główny bohater, Auggie  Pullman, swoją postawą ukazuje, że życie człowieka jest nieustanną walką z różnego rodzaju przeciwnościami. Dla poszczególnych ludzi te życiowe „przeszkody” mogą być zupełnie różne, jednak „Wszyscy powinniśmy przynajmniej raz w życiu dostać owacje na stojąco, bo przecież każdy z nas zwycięża ten świat” (cyt. Auggie Pullman).
          Możliwość obejrzenia tego filmu wprowadziła naszych wychowanków w świat wartości, dostarczyła wielu wzruszeń bawiąc jednocześnie, a przede wszystkim skłoniła do refleksji nad własnym życiem.

                                                                                                                Walentynki

            14. luty od dawna kojarzony jest z Walentynkami. Wychowankowie naszej placówki również pragnęli wziąć udział w obchodach Dnia Świętego Walentego. Zorganizowano zatem specjalną pocztę walentynkową, aby można było przekazać miłą wiadomość albo złożyć życzenia osobom bliskim swemu sercu. Po południu wychowankowie brali udział w seansie filmowym. Następnie ogłoszono wyniki konkursu literacko - plastycznego na "Kartkę Walentynkową". Autorom najlepszych prac wręczono dyplomy i "słodkie nagrody".

                                                                       Wizyta w Środowiskowym Domu Samopomocy w Myślakowicach
              14 lutego 2018roku uczestnicy Koła Wolontariatu z okazji Dnia Świętego Walentego udali się z życzeniami do pensjonariuszy Domu Samopomocy w Myślakowicach. Podopieczni MOW Kolonia Ossa przygotowali przedstawienie oraz własnoręcznie zrobione papierowe serduszka i słodkie upominki. Spotkanie odbyło się w radosnej atmosferze a wychowankowie po uroczystości zostali zaproszeni do wspólnego dekorowania ozdób Wielkanocnych. Wyjazd zakończył się zwiedzaniem pobliskiego muzeum wiejskiego gdzie wolontariusze mogli obejrzeć zbiory kultury ludowej.

                                                                                                       Wycieczka do Warszawy

           W dniu 08.02.2018r. podczas wycieczki do Warszawy wychowankowie naszej placówki mieli możliwość zapoznania się z zagadnieniami z dziedziny historii i ekonomii. W trakcie spaceru w centrum stolicy zwiedzili Park Saski, Grób Nieznanego Żołnierza oraz Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Celem odwiedzenia wymienionych miejsc pamięci narodowej było uświadomienie młodzieży, co oznacza patriotyzm a poprzez krótką pogadankę kształtowano u podopiecznych tożsamość narodową. Następnie wszyscy uczestnicy wycieczki udali się do Centrum Pieniądza NBP, gdzie pod opieką przewodnika poznaliśmy historię pieniądza i bankowości, zobaczyliśmy jak wygląda skarbiec bankowy i kolekcja numizmatów. Nauczono nas jak sprawdzać autentyczność banknotów oraz ukazano proces produkcji pieniędzy. Wycieczka wzbudziła u uczniów zaciekawienie i sprawiła im wiele radości. Do placówki wróciliśmy pełni entuzjazmu i nowych doświadczeń.

                                                                                      Spotkanie w Centrum Myśli Jana Pawła II

            W dniu 6 lutego 2018 r. nasi wychowankowie wraz z Panią Dyrektor MOW Kolonia Ossa Iwoną Uryć-Kaszubą i Panem Andrzejem Tomczykiem uczestniczyli w spotkaniu promującym książkę "Moje imię Człowiek. Ksiądz Jan Zieja" zorganizowanym przez Centrum Myśli Jana Pawła II. 

           Publikacja "Moje imię Człowiek. Ksiądz Jan Zieja" pod red. ks. Aleksandra Seniuka  jest zbiorem wydarzeń, związanych z obchodami Jubileuszu 25-lecia śmierci ks. Jana Ziei w 2016 roku oraz 120. rocznicy Jego urodzin, która przypadła w 2017 roku. Zawiera wiele wątków biograficznych wskazujących na niezwykłość tego kapłana, jak i świadectw osób, których spotkania z ks. Zieją na zawsze odmieniły. Zebrane w tej książce opowieści ukazują zdumiewający talent księdza Jana docierania do ludzi i środowisk bardzo różnych, często uprzedzonych do Kościoła lub źle postrzeganych przez ludzi Kościoła. Czytelnik znajdzie w niej również kronikę wydarzeń towarzyszących Jubileuszowi, a także bogaty materiał ikonograficzny.

                                                                                                             Mózg 2018
               Jakie występują paradoksy w postrzeganiu przestrzeni, złudzenia optyczne, a także jak nasz mózg reaguje na różne bodźce i otoczenie - tego wszystkiego w dniu 6 lutego dowiedzieli się nasi wychowankowie odwiedzając wystawę interaktywną Mózg 2018 w Zespole Szkół Technicznych imienia Tadeusza Kościuszki w Radomiu.
               Cenne, nieszablonowe eksperymenty poświęcone działaniu ludzkiego mózgu, odbywają się na kilku stanowiskach. Wszystkie przygotowali uczniowie Zespołu Szkół. Z  wystawy korzystają goście, biorąc czynny udział we wszystkich eksperymentach. Tegoroczna wystawa Mózg 2018 pod tytułem: „Nie daj się zmanipulować” wywarła wielkie wrażenie na naszych podopiecznych, którzy niestety dali się zmanipulować  jak i większość naszego społeczeństwa.

                                                                               155 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
            W sobotnie przedpołudnie 3 lutego 2018 roku liczna grupa podopiecznych naszej placówki wraz z wychowawcami uczestniczyła w lokalnych obchodach 155 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, które odbyły się Stanisławowie – Królówce. Na leśnej polanie przy Kaplicy św. Marii Magdaleny wysłuchaliśmy apelu poległych w wykonaniu kadetów z ZSPiMS w Lipinach, następnie obejrzeliśmy małą rekonstrukcję historyczną „Starcie oddziału powstańczego z wojskami rosyjskimi”. (Obchody nawiązują do zwycięskiej bitwy stoczonej pod Ossą 10 lipca 1863 pomiędzy oddziałami majora Ludwika Żychlińskiego a oddziałem wojsk rosyjskich). Na zakończenie obchodów wszyscy  uczestnicy mogli posilić się żołnierską grochówką.
           Możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu stworzyła wychowankom doskonałą okazję do poszerzania  świadomości historycznej, rozbudzania postawy patriotycznej oraz godnego reprezentowania placówki w środowisku lokalnym.

                                                                                      Wycieczka do jednostki wojskowej

           W dniu 2 lutego wychowankowie MOW Kolonia Ossa byli na wycieczce w jednostce wojskowej – 25 Brygada Kawalerii Powietrznej Nowy Glinnik. Na miejscu uczestnicy zapoznali się z historią i tradycjami 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Zobaczyliśmy, jak pracuje Wojskowa Straż Pożarna. Mieliśmy możliwość siedzenia w kabinie śmigłowca. Byliśmy na lotnisku dla helikopterów, gdzie każdy mógł usiąść za sterami „Sokoła”, który jest flagowym śmigłowcem Wojska Polskiego. Odwiedziliśmy wierzę kontroli lotów oraz stacje meteorologiczną. Na zakończenie stanęliśmy przy Pomniku poświęconym żołnierzom poległym na misjach. Wycieczka była niesamowicie ciekawa. Bardzo dziękujemy za umożliwienie nam poznania jednostki i pracy żołnierza.

                                                                                                                  W teatrze

            18 stycznia w ramach działalności Koła Teatralnego udaliśmy się do Teatru Kwadrat w Warszawie na spektakl pt. „Ciotka Karola” w reżyserii Andrzeja Nejmana. Sztuka to klasyczna komedia pomyłek opowiadająca historię trzech oksfordzkich studentów. Bohaterowie zmuszeni zbiegiem wydarzeń wpadają na zaskakujący pomysł, niosący za sobą dużo nieporozumień i zwrotów akcji… Na scenie mogliśmy zobaczyć aktorów znanych ze szklanego ekranu, między innymi: Katarzynę Glinkę, Aldonę Jankowską, Michała Rolnickiego, Kamila Kulę, Grzegorza Wonsa, Andrzeja Grabarczyka, ze specjalnym interaktywnym udziałem Czesława Mozila, wprowadzającego widzów w kolejne odsłony odgrywanej farsy. Z wielkim zainteresowaniem obserwowaliśmy aktorów, sposób ogrywania postaci, w które się wcielili oraz płynność wypowiadania kwestii i artykułowania dźwięków. Wyjazd do teatru był dla naszych podopiecznych ogromnym wydarzeniem. Fenomenalna gra aktorska i doborowa obsada dostarczyły wielu wrażeń i pozytywnych emocji. 

                                                                                           Wizyta w Domu Pomocy Społecznej

           18 stycznia 2018 roku uczestnicy koła wolontariatu „Pomocna dłoń” działającego w MOW Kolonia Ossa, z okazji Święta Babci i Dziadka odwiedzili podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Gałkach. Wizyta w Domu Pomocy Społecznej upłynęła w przyjaznej atmosferze, przepełnionej miłymi pogawędkami o roli dziadków w życiu każdego z nas. Seniorzy ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Następnie zostali obdarowani upominkami – kwiatkami serduszkami origami oraz dużą laurką, które młodzież wykonała podczas zajęć w ośrodku. Młodzież wręczając je życzyła wszystkim dużo zdrowia oraz pogodnych i szczęśliwych dni. Podczas wizyty w DPS nawiązały się znajomości, uczestnicy wprowadzili ożywianą atmosferę a babcie i dziadkowie przekazali spokój, ciepło i łzy wzruszenia jako okaz wdzięczności.

                                                                                                                      Kręgielnia

            Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kolonii Ossa aktywnie spędzają ferie. W dniach 16 -17 stycznia byliśmy w Przysuskiej kręgielni. Aby każdy z wychowanków mógł spróbować swoich sił podzieliliśmy się na 4 grupy. Każda grupa miała swój tor do dyspozycji. Przez cały czas pobytu w kręgielni towarzyszyła nam wesoła atmosfera. Podopieczni z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli we wspólnej grze i nie było nikogo, kto by nie wziął w niej udziału. W drodze powrotnej wielu uczestników wyraziło wielkie zadowolenie. Wizyta w Kręgielni dla większości była pierwszą możliwością zagrania w kręgle. Właśnie takie doświadczenia sprawiają, że wychowankowie stają się bardziej otwarci i czują większą motywację do zmiany swojego zachowania.

                                                                                                             Konkurs literacki

            W dniu 10 stycznia 2018 r. nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnego konkursu literackiego na zredagowanie wierszyka zniechęcającego do używania wulgaryzmów. Celem konkursu było zmotywowanie uczniów do pisania i prezentowania własnej twórczości literackiej oraz propagowanie kultury języka polskiego i rozwijanie wrażliwości na piękno, i bogactwo języka ojczystego. Uczestnictwo uczniów w konkursie wpłynęło na kształtowanie umiejętności posługiwania się kulturą słowa języka ojczystego.

                                                                                                              Podróż do Betlejem

           Pozostając jeszcze w atmosferze świąt Bożego Narodzenia nasi wychowankowie w dniu 05.01.2018 r. pod opieką wychowawców wybrali się w pełną wrażeń „Podróż do Betlejem” (organizowaną przez chrześcijańską Fundację Proem w Zakościelu koło Inowłodza).
          „Podróż do Betlejem” to półtoragodzinne widowisko, składające się z dwóch części. Pierwsza z nich to koncert kolęd i pastorałek połączony z projekcją krótkich filmów dotyczących okoliczności narodzin Chrystusa. Część druga to „rzeczywista podróż” do Betlejem. Nasi wychowankowie, przeniesieni w czasie i przestrzeni, wraz z plemieniem Benjamina, pod eskortą rzymskich centurionów, udali się do Betlejem.  W czasie swojej wędrówki byli świadkami niezwykłych wydarzeń związanych z narodzinami Bożego  Syna, począwszy od zwiastowania po odwiedziny malutkiego Jezuska leżącego w stajence. Ta wyjątkowa podróż umożliwiła im również poznanie realiów codziennego życia, ubiorów, zajęć i sposobów utrzymania się ludzi żyjących dwa tysiące lat temu.   Podopieczni ośrodka  nie byli jedynie biernymi odbiorcami widowiska, ale stali się autentycznymi uczestnikami  biblijnych wydarzeń.
           Uczestniczenie w tym widowisku wzbudziło w naszych wychowankach wiele pozytywnych wrażeń, skłoniło do refleksji oraz umożliwiło spojrzenie na Cud Narodzin Jezusa z zupełnie nowej, nie znanej dotąd perspektywy.

                                                                                                        Wizyta w Domu Seniora

              Dnia 21.12.2017r. wybraliśmy się do Domu Seniora w Gałkach. Wychowankowie przedstawili krótką scenkę o tematyce Bożonarodzeniowej. Głównym celem naszego wyjazdu było śpiewanie kolęd. Mieliśmy za zadanie umilić pobyt seniorom, chcieliśmy sprawić by nie czuli się osamotnieni w okresie przedświątecznym. Wszystkim podopiecznym Domu Seniora młodzież wręczyła symboliczne kartki – stroiki Bożonarodzeniowe. Tym małym gestem chcieliśmy sprawić by poczuli się potrzebni i docenieni. Był to dla nas wartościowo spędzony czas.

                                                                                                         Seans w kinie

           20 grudnia uczennice klasy I Branżowej Szkoły I Stopnia były na seansie filmowym w radomskim Multikinie.

                                                                          Konkurs na Świąteczny Stroik Bożonarodzeniowy

           Dnia 19 grudnia 2017r. został rozstrzygnięty konkurs na Świąteczny Stroik Bożonarodzeniowy organizowany przez Starostwo Powiatowe w Przysusze. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem  dzieci i młodzieży ze szkół z terenu powiatu. Stroiki wykonane były różną techniką. Nasz wychowanek  zajął I miejsce w swojej kategorii.

                                                                                                                      Wigilia

             15 grudnia 2017 r. odbyła się Szkolna Wigilia. Bożonarodzeniowe jasełka przeniosły nas w klimat Ziemi Świętej sprzed 2 tys. lat. Dopełnieniem były piękne pieśni związane ze Świętami i rodzinna świąteczna atmosfera. Po występie artystycznym było dzielenie się opłatkiem i tradycyjne życzenia.

                                                                                                                  W teatrze

            W dniu 15.12.2017r odbył się wyjazd  wychowanków naszej placówki do Teatru im. Jana Kochanowskiego w Radomiu na sztukę Francis Veber ,,Kolacja dla głupca” w znakomitej obsadzie.
             Podczas tej wizyty nasi wychowankowie mieli możliwość zdobycia nowych doświadczeń, zapoznania się z pracą aktora na deskach teatru. Podziwiania pięknej scenografii, kostiumów i muzyki. Komediowa forma sztuki,, Kolacja dla głupca”, oraz obsada aktorska bardzo podobała się naszej młodzieży, swoimi wrażeniami dzielili się z kolegami po powrocie do placówki.

                                                                                                             Wizyta w Lipinach

           W dniu 12.12.2017r. podopieczne w ramach koła wolontariatu wyjechały do Fundacji ADMAR w Lipinach celem kultywowania tradycji Bożonarodzeniowych. Wychowanki razem z uczestnikami stowarzyszenia śpiewały kolędy. Był to czas zadumy i radości. Wspólnie mogliśmy poczuć magię zbliżających się świąt.


                                                                                                    Konkurs ortograficzny

            Dnia 12 grudnia 2017r. w MOW odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny. Uczestnikami byli chętni wychowankowie MOW. Celem konkursu było zmotywowanie uczniów do przypomnienia i utrwalenia zasad ortograficznych. Uczestnictwo uczniów w konkursie wyzwoliło w nich aktywność, wpłynęło na utrwalenie znanych zasad ortograficznych i poznanie nowych.

                                                                                          Konkurs "Pójść za księdzem Zieją"

            7 grudnia 2017 r. jury Konkursu zorganizowanego przez Fundację Służby Rzeczypospolitej oraz Dom Spotkań z Historią w partnerstwie z Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Fundacją Edukacyjna im. Jana Karskiego i Centrum Myśli Jana Pawła II wydało, na podstawie sumy punktów przyznanych przez jurorów poszczególnym uczestnikom  konkursu, następujący werdykt:

           I miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych – nagroda w postaci wyjazdu do Rzymu dla Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kolonii Ossa: Za podjęcie straży nad pamięcią ks. Jana Ziei w miejscu, w którym się urodził i z którym był do końca życia związany. Za ważny projekt historyczny i samowychowawczy.

                                                                                                                  Mikołajki

            W dniu 6 grudnia 2017, jak tradycja stara każe, wszyscy spotkaliśmy się żeby poczekać na Mikołaja, który co roku nas przecież odwiedzał. Świętowanie tego dnia zaczęliśmy od turnieju w siatkówkę. Wygrali chłopcy, mimo że dziewczyny nie dawały za wygraną. Po kolacji wszyscy spotkaliśmy się w jednej sali i została przedstawiona prezentacja o życiu Świętego. Zostaliśmy zapoznani z życiorysem i zwyczajami jakie panują w innych krajach. Cała uroczystość zakończyła się wizyta Świętego Mikołaja. Który przyszedł z workiem prezentów. Dla nikogo nie zabrakło!

                                                                                                         Konkurs plastyczny
            W listopadzie 2017r. Opiekunowie Koła Wolontariatu zorganizowali konkurs plastyczny pt. ,, Pomocna Dłoń”. Chętni wychowankowie placówki mieli za zadanie stworzenie plakatu propagującego chęć niesienia pomocy innym. Wyniki ogłoszone zostały w dniu 04.12.2017r.:
Wszyscy uczestnicy konkursu obdarowani zostali słodkimi upominkami a zwycięzcy dodatkowo otrzymali preparaty kosmetyczne.  Serdecznie dziękujemy.

                                                                                                       „Wiersze w obrazach”

           3 grudnia 2017 roku w ramach działalności Koła Teatralnego odbył się konkurs na przekład intersemiotyczny „Wiersze w obrazach”. Wychowankowie wykazali się ogromnym potencjałem i kreatywnością. Podczas pracy z utworem przeobrażali znaki słowne w znaki plastyczne, zachowując przy tym nastrój wiersza oraz towarzyszące temu emocje. Wszyscy podopieczni biorący udział w konkursie zostali nagrodzeni za pomysłowość  i zaangażowanie. 

                                                                    Konkurs Świąteczny na kartkę i ozdobę Bożonarodzeniową
              W dniu 02.12.2017r. podopieczni MOW w Kolonii Ossa w związku z obwieszczonym konkursem na kartkę i ozdobę Bożonarodzeniową wykonywali prace w ramach zajęć plastycznych i zajęć koła krawiecko – dziewiarskiego.

            Celem konkursu było przypomnienie i ożywienie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Wychowankowie licznie zaangażowali się w przygotowanie prac. Dla uczestników przewidziano symboliczne nagrody. Wszystkim zainteresowanym gratulujemy. Wykonane ozdoby będą zdobić placówkę, a kartki świąteczne zostaną przekazane do Domu Seniora. 

                                                                              XIV Festiwal Piosenki Turystycznej i Patriotycznej

            1 grudnia 2017r. w Domu Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu odbył się XIV Festiwal Piosenki Turystycznej i Patriotycznej organizowany z inicjatywy PTSM. Głównym celem konkursu było budowanie tożsamości narodowej. Ze społeczności wychowanków naszego ośrodka do reprezentowania naszej placówki wybrane zostały Aleksandra Basa i Wiktoria Ściuba. Wychowanki miały okazję do rozwijania swoich zdolności wokalnych oraz prezentacji swojego talentu przed publicznością. Dziewczęta podczas festiwalu zaśpiewały dwa utwory: "Przyjdzie rozstań czas" oraz "Serce w plecaku". Swoim występem wzbudziły radość i zainteresowanie szerokiego grona obserwatorów oraz jury.
              Wychowankom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie podczas przygotowań oraz wzorową postawę i godne reprezentowanie placówki w środowisku lokalnym. Wierzymy przy tym, iż nasza współpraca jeszcze się nie zakończyła, a kolejne wspólne przedsięwzięcia  przyniosią wiele pozytywnych efektów i wspomnień. 

                                                                                               Wycieczka do TVP S.A.

            W dniu 30 listopada 2017r. wychowankowie naszego ośrodka wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Celem wyjazdu było zwiedzenie gmachu TVP S.A. Nasza grupa została zapoznana ze specyfiką pracy dziennikarza telewizyjnego, funkcjonowaniem mediów publicznych oraz infrastrukturą dużego ośrodka medialnego. Pod opieką przewodnika zwiedziliśmy studia, w których nagrywane są programy: TVP Sport, ,,Domisie", ,,Dzień Dobry Polsko", ,,Pytanie na Śniadanie" oraz pomieszczenie reżyserskie. Na zakończenie zwiedzania przewodnik zapoznał nas z historia telewizji.  W muzeum podziwialiśmy eksponaty, które zobrazowały historię rozwoju TVP. 

                                                                                                  Przedstawienie profilaktyczne

            Dnia 23 listopada 2017r. w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym    im. ks. Jana Ziei odbyło się przedstawienie profilaktyczne pt: A Ty, którą drogę wybierasz? Głównym celem przedstawienia było stworzenie wychowankom możliwości prezentacji własnych umiejętności, uświadomienie młodzieży zagrożeń wynikających z zażywania środków psychoaktywnych, alkoholu, nikotyny oraz pobudzenie ich do refleksji nad konsekwencjami zażywania wszelkich używek. Uczestnikami byli chętni wychowankowie MOW.

                                                                                  "Bezpieczeństwo w internecie - cyberprzemoc"

            W dniu 23.11.2017r.  w ramach zajęć profilaktyczntych "Bezpieczeństwo w internecie - cyberprzemoc" w naszym Ośrodku odbyło się bardzo interesujące spotkanie. Gościli u nas funkcjonariusze policji z KPP w Przysusze - Zespół ds. Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii oraz  funkcjonariusze z Posterunku Policji w Odrzywole, rozmawiając z wychowankami w ciekawy sposób uświadomili uczniom istnienie różnych form  cyberprzemocy oraz jej skutków, jak się przed nią bronić i gdzie szukać pomocy, kiedy staniemy się jej ofiarą. Podczas prezentacji filmów i rozmowy poszerzyli wiedzę na temat konsekwencji grożącym  sprawcom cyberprzemocy. Wdrożyli do zachowania zasad bezpieczeństwa pracy w Sieci.

                                                                                            Muzeum Powstania Warszawskiego

            W dniu 22.11.2017r byliśmy w MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO W WARSZAWIE. Wycieczka ta miała na celu poszerzenia wiedzy dotyczącej naszej historii a w  szczególności Powstania Warszawskiego.Podczas zwiedzania wychowankowie mieli możliwość obejrzenia filmów z powstania oraz licznych eksponatów.

                                                                                                      Wizyta w Fundacji Admar

            Dnia 21.11.2017r. wychowanki MOW w Kolonii Ossa w ramach działającego koła wolontariatu pojechały do Fundacji ADMAR w Lipinach, w której przebywają dorosłe osoby niepełnosprawne. Celem wyjazdu było uwrażliwienie oraz pokazanie  walorów człowieka niepełnosprawnego. Pomimo kalectwa osoby te mają zdolności, jakieś talenty, które odkrywają, bądź pogłębiają poprzez działające w Fundacji warsztaty, tj. plastyczny, muzyczny, komputerowy, fotograficzny, stolarski, bukieciarski, krawiecki, manualny, przyrodniczy, oraz pracownia gospodarstwa domowego. Znajduje się również sala rehabilitacyjna, którą mieliśmy możliwość również zobaczyć.
           W trakcie pobytu podopieczne zostały oprowadzone po placówce, zwiedziły poszczególne pracownie, same mogły uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez instruktorów. Była to dobrze spędzona lekcja, która mimo iż krótka wiele nauczyła i  na pewno pozostanie na długo w pamięci dziewcząt.

                                                                                            Konkurs plastyczny pt. " Mój Mikołaj"

            W dniu 18. 11. 2018 r w Naszym Ośrodku został przeprowadzony konkurs plastyczny pt. " Mój Mikołaj" . Wychowankowie bardzo chętnie wzięli udział w konkursie, wykazując się dużą pomysłowością i kreatywnoscią w przedstawieniu postaci św. Mikołaja. 

                                                                                                  Konkurs "STOP DOPALACZOM’’

            W dniu 16.11.2017r w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym został ogłoszony konkurs plastyczny na najciekawszy plakat tematyczny dotyczący  ,,STOP DOPALACZOM’’ oraz ich negatywny wpływ na zdrowie i życie młodzieży. Konkurs kierowany był do całej społeczności placówki, a jego wyniki ogłoszone były 19.11.2017r.
            Prace oceniane były w trzech kategoriach: treść, technika i estetyka.
Z pośród wszystkich dostarczonych prac wybrano komisyjnie trzy najciekawsze.
Laureaci konkursu zostali nagrodzeni drobnymi upominkami, natomiast wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie nagrody pocieszenia.
            Pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom konkursu, oraz osobą zaangażowanym w jego realizację. 

                                                                                                      Święto Niepodległości

             W dniu 11 listopada 2017 r. wychowankowie MOW w Kolonii Ossa uczestniczyli w obchodach 99- rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości organizowanych przez Urząd Gminy Odrzywół. Po mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny odbył się koncert Powiatowej Orkiestry Dętej VOX CORDIUM. Następnie uczestnicy uroczystości udali się przed Urząd Gminy, gdzie nastąpiło uroczyste wciągnięcie flagi państwowej. Okolicznościową akademię przygotowała młodzież z PSP Odrzywół. Wychowankowie uczestniczyli też w zlocie pojazdów militarnych  pochodzących z okresu II wojny światowej i okresu powojennego. Korzystając z okoliczności młodzież oddała hołd poległym żołnierzom pochowanym na pobliskim cmentarzu parafialnym w Odrzywole.

          13 listopada w naszym Ośrodku odbyła się uroczysta akademia poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzież przypomniała burzliwą historię Polski na przestrzeni kilku wieków. Wspólnie śpiewane były pieśni patriotyczne.

                                                                                       "Spływ Niepodległościowy"

           Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kolonii Ossa  uczcili w nietypowy sposób 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości – wzięli  udział w Kajakowym Spływie Niepodległościowym rzeką Pilicą na trasie  Tresta – Tomaszów Mazowiecki.  Najpierw wychowankowie zwiedzili nowoczesny kryty tor lodowy pierwszy i jedyny taki w Polsce. Uczniowie mogli podziwiać trening łyżwiarstwa szybkiego oraz osoby przygotowujące się do zimowej olimpiady. Następnie udali się na przystań przy MOSiR w Tomaszowie Mazowieckim. Uczestnicy imprezy przybrali biało-czerwone barwy. Imprezę rozpoczęto  morsowaniem  członków KS Amber  w rzece Pilicy. Następnie uczestnicy  spływu udali się do Tresty, gdzie w asyście honorowej Strzelców  złożono wiązankę, zapalono znicze pod pomnikiem, odśpiewano rotę i  oddano hołd poległym żołnierzom AK. Spływ rozpoczął się w pobliżu miejscowości Tresta nad Zalewem Sulejowskim. Tu, obok tamy, zostały zwodowane kajaki i poszczególne jednostki kolejno zaczęły płynąć, zgodnie z nurtem Pilicy w kierunku Tomaszowa Mazowieckiego.
             Specyficznego nastroju i uroku spływowi dodawała  lekka mgła i deszcz, które w połączeniu z wszechobecną ciszą nadawały mu niezwykłą atmosferę.  Meta spływu znajdowała się na przystani w Tomaszowie Mazowieckim.
Dopłynięcie do celu zajęło uczestnikom około 2 godzin.

                                                                                                                         Próbna ewakuacja

           W dniu 9 listopada 2017 r. w naszym Ośrodku przeprowadzono próbną ewakuację.
           Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników placówki z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia.
          Uczestnicy akcji zachowując zasady bezpieczeństwa, szybko i sprawnie oznaczonymi drogami ewakuacyjnymi opuścili budynek Ośrodka. Meldunki o przebiegu ewakuacji i ilości ewakuowanych uczniów złożyli nauczyciele, meldunki złożyli też pracownicy placówki.
   

                                                                                                        Wszystkich Świętych

Dla tych Którzy odeszli
W nieznany świat, Płomień na wietrze
Kołysze wiatr. Dla nich tyle kwiatów
Pod cmentarnym murem
I niebo jesienne
U góry.

Danuta Gellnerowa [fragm.]

               Dzień Wszystkich Świetych jest jedynym dniem w roku, który zmusza nas do myślenia o śmierci i egzystencji naszego życia. Wspominamy i tęsknimy za tymi, których już nie ma wśród nas i jedyne co możemy zrobić to pamiętać o nich w tym szczególnym dniu.
                Pamięć o zmarłych towarzyszy ludziom na całym świecie, niezależnie od miejsca, czasu, światopoglądu i religii. Pamięć o zmarłych jest obowiązkiem każdego człowieka.
               Nasi wychowankowie również pamiętali. W dniu 1 listopada wychowankowie pod opieką wychowawcy wybrali się na Cmentarz Powstańców Styczniowych, który znajduje się w Ossie. Wprowadzając młodzież w świat wartości społeczno-moralnych i uczuć patriotycznych została  przybliżona im historia  naszych bohaterów narodowych, ludzi, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny. Aby oddać hołd i uczcić pamięć poległych żołnierzy wychowankowie złożyli kwiaty na grobie i zapalili znicze. Pamięć  i szacunek dla tych, którzy już odeszli to integralny element wychowawczy młodego pokolenia w naszej placówce.

Ciszą cmentarną ukołysani, z dala od życia i znoju, dobiwszy
wreszcie cichej przystani, odpoczywają w pokoju.

 Elżbieta Daniszewska "Zaduszki"   [fragm.]

                                                                                                             Mecz siatkówki

            26 października 2017 r. odbył się towarzyski mecz siatkówki dziewcząt pomiędzy MOW Kolonia Ossa a MOW Wierzbica. Drużyna gości odniosła zwycięstwo w stosunku 3:1.

                                                                                                           Konkurs czytania

          W dniu 21 października 2017 r. w Ośrodku odbył się konkurs pięknego czytania. Głównym celem konkursu było rozwijanie wrażliwości czytelniczej podopiecznych, kształtowanie umiejętności pięknego czytania i rozumienia tekstów oraz stworzenie możliwości prezentacji własnych umiejętności. Uczestnikami byli chętni wychowankowie MOW.

                                                                                      Na cmentarzu Powstańców Styczniowych

           W dniu 21.10.2017r. podopieczni Ośrodka udali się na cmentarzyk Powstańców Styczniowych w Ossie w celu posprzątania terenu cmentarnego przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych. Wychowanki zgrabiły liście, zamiotły ścieżkę prowadzącą do cmentarza oraz uprzątnęły tablice upamiętniające poległych. Dzięki wykonanej pracy dziewczęta zrozumiały, że coroczne sprzątanie mogił przed Wszystkimi Świętymi, jest naszą staropolską tradycją, którą należy podtrzymywać, nie ograniczając się tylko do utrzymywania grobów swoich rodzin.

                                                                                             XVII Rajd po Ziemi Radomskiej

            20 października 2017 r. wychowankowie MOW w Kolonii Ossa uczestniczyli w XVII Rajdzie po Ziemi Radomskiej na trasie Jastrząb-Szydłowiec. Celem rajdu była popularyzacja turystyki pieszej wśród dzieci i młodzieży, kształtowanie nawyków samodzielnego zdobywania wiedzy oraz nawyków zdrowego odżywiania.

                                                                                                       Z wizytą w przedszkolu

           W  dniu 17.10.2017r. udaliśmy się do pobliskiego przedszkola w Kamiennej Woli w celu rozwijania czytelnictwa wśród wychowanek. Podopieczne po zapoznaniu się z dziećmi zaczęły czytać im różne bajki. Dzieci uważnie słuchały, a później opowiadały, jakie postacie w nich występowały. Zwracały uwagę na to, kto odgrywał dobrą, a kto złą rolę. Po zakończonym czytaniu  wychowanki wspólnie z dziećmi bawiły się w „stary niedźwiedź mocno śpi”. Był to miły element kończący nasz pobyt w przedszkolu.

                                                                                                          Dzień Nauczyciela

            W piątek 13 października w naszej Placówce miała miejsce uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W części artystycznej uczniowie odgrywali scenki z życia szkoły przeplatane piosenkami. Było uroczyście i radośnie. Po występie młodzieży głos zabrała pani Dyrektor, która złożyła życzenia pracownikom oświaty oraz odczytała list, jaki  na tę okazję wystosował starosta przysuski pan Marian Niemirski.

                                                                                Konkurs "Pójść za księdzem Zieją".

               Wychowankowie naszego Ośrodka brali udział w konkursie wojewódzkim organizowanym przez: Fundację Służby Rzeczypospolitej, Dom Spotkań z Historią, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Fundację Edukacyjna Jana Karskiego oraz Centrum Myśli Jana Pawła II.

              Wyłoniono pięć zwycięskich scenariuszy projektu promującego reguły i wartości wyznawane i praktykowane przez księdza Zieję. Konkurs był dwuetapowy. Zwycięskie drużyny otrzymały fundusze na realizację swoich projektów, a autorzy i opiekunowie dwóch najlepszych realizacji otrzymają nagrodę w postaci wyjazdu do Włoch śladami księdza Ziei.

             13 października 2017 roku w naszym Ośrodku gościliśmy komisję, której przedstawiono sprawozdanie z realizacji projektu.

                                                                                                    W przedszkolu

           W dniu 12 października 2017 r. w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” odwiedziliśmy Samorządowe Przedszkole w Rusinowie z siedzibą w Gałkach. Nasi wychowankowie czytali przedszkolakom przygotowane wcześniej opowiadania i wiersze. Maluchy chętnie słuchały czytanych utworów, bawiły się ze starszymi koleżankami i kolegą, a na koniec każdemu z nich podarowały własnoręcznie malowane laurki.
            Dziękujemy Pani Dyrektor Wiesławie Wacławiak za miłe przyjęcie oraz zaproszenie na następne spotkanie. Dzieci z przedszkola w Gałkach będziemy odwiedzać tak często, jak to będzie możliwe.

                                                                                          Wycieczka do schroniska dla zwierząt

          W dniu 11.10.2017r Członkowie Koła Wolontariatu udali się do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Przysusze. Wyjazd miał na celu zapoznanie z zasadami funkcjonowania schroniska, uwrażliwienie wychowanków na los bezdomnych zwierząt. Podopieczni chętnie nakarmili psy, spacerowali ze swoimi ulubieńcami oraz wyrazili gotowość do niesienia pomocy bezbronnym i skrzywdzonym zwierzętom.

                                                                                                                 Lekcja życia

            11 października w naszym Ośrodku gościł Bartek Krakowiak 22- latek doświadczony mocno przez życie. Opowiadał nam o swoim burzliwym życiu - od trudnego dzieciństwa, poprzez pobyt w różnych ośrodkach, problemach rodzinnych, konfliktach z prawem. Mówił o trudnych życiowych wyborach, wierze i miłości. Jego życie zmieniła wiara. Pomimo przeciwności losu potrafił się podnieść. Latem wybrał się w pieszą drogę do Medjugorie.  
             Po opowiedzeniu swojej historii rozmawiał z wychowankami o różnych życiowych sytuacjach, odpowiadał na pytania, służył radą. Była to lekcja życia.

                                                                 Spotkanie z wychowawcami Aresztu Śledczego w Grójcu

          6 października do naszego Ośrodka przyjechali wychowawcy z Aresztu Śledczego w Grójcu. Spotkanie miało charakter profilaktyczno-wychowawczy. Wychowankowie zostali zapoznani z panującymi zasadami obowiązującymi w zakładach karnych i aresztach śledczych. Podczas spotykania zaprezentowano film "Więzienie-stracony czas". Film przedstawia życie kilku młodych ludzi, którzy przez swoją lekkomyślność i splot zdarzeń trafiają do więzienia. Projekcja filmu miała uświadomić i pokazać konsekwencje jakie ponosi człowiek postępując niezgodnie z prawem.  

           W spotkaniu uczestniczyło dwóch wychowawców oraz osadzony, który opowiadał wychowankom o swoim życiu, okolicznościach wejścia na drogę przestępczą. Przedstawił także straty jakie poniósł z uwagi na długoletni pobyt w więzieniu oraz przestrzegł młodzież aby nie schodzili na złą drogę.

                                                                                       Park Rozrywki i Miniatur w Krajnie
           4 października odwiedziliśmy Park Rozrywki i Miniatur – Sabat Krajno usytuowany u podnóża najwyższego wzniesienia Gór Świętokrzyskich – Łysicy. Zwiedzanie Alei Miniatur „Wonderful World” w kilka chwil przeniosło nas w najróżniejsze zakątki świata. Zobaczyliśmy najwspanialsze budowle, a także dzieła stworzone przez naturę. Piramida Cheopsa, Wieża Eiffla, Koloseum, wodospad Niagara czy wulkan Etna to tylko niektóre z atrakcji usytuowanych w Krajnie. Spacer Aleją przybliżył nam architekturę najdalszych miejsc na Ziemi, jak również pozwolił na podziwianie przyrody oraz pięknych widoków charakterystycznych dla okolicy. Kolejną atrakcją były dwa seanse w kinie 6D. Filmy oraz towarzyszące im efekty dostarczyły nam wiele emocji. Po miłych i aktywnie spędzonych chwilach powróciliśmy do ośrodka.

                                                                                                             Dzień chłopaka

            30 września obchodzony był w naszej placówce Dzień chłopaka. Korzystając z pięknej pogody zorganizowane zostało ognisko, gry i zabawy na powietrzu.

                                                                                                        Lekcja przyrody

           Dnia 30 września 2017 r.  wychowanki MOW wzięły udział w pieszej wycieczce okolicami Kolonii Ossa, mającej na celu obserwację zmian zachodzących jesienią w przyrodzie. Podopieczne w sposób atrakcyjnyspędziły czas na świeżym powietrzu podziwiając uroki złotej, polskiej jesieni. Wycieczka okazała się ciekawą lekcją przyrody i dostarczyła niezapomnianych wrażeń.

                                                                                                     Wycieczka na "Orlik"

            Dnia 30 września 2017 roku grupa chłopców pod opieką wychowawcy wybrała się na boisko sportowe "Orlik" w miejscowości Ossa. Wykorzystując sprzyjającą aurę polskiej "złotej jesieni" zaprezentowała swoje umiejętności gry w piłkę nożną. W czasie gry można było zaobserwować duży wysiłek chłopców i zaangażowanie w grę. Szczególną uwagę zwracano na zachowanie zasady fair-play w czasie meczu. Zmęczeni, ale spełnieni i zadowoleni po zakończonej rozgrywce sportowej wróciliśmy do Ośrodka.

                                                                                                 Czytanie Wyspiańskiego

            We wrześniu 2017 r. po raz kolejny cała Polska spotka się, aby uczestniczyć w największej akcji wspólnego czytania dzieł polskiej literatury! Tym razem lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

            W piątek 29 września w naszej placówce miało miejsce Narodowe Czytanie "Wesela".  We wspólnym czytaniu dramatu Wyspiańskiego uczestniczyli wychowankowie, którzy doskonale wcielili się w role Pana Młodego i Panny Młodej. Następnie podczas uroczystego apelu zaprezentowano dorobek Wyspiańskiego. Kolejnym punktem programu był konkurs wiedzy o życiu i twórczości Wyspiańskiego.

             Stanisław Wyspiański był dramatopisarzem, reżyserem, inscenizatorem, malarzem grafikiem, projektował też meble i wystrój wnętrz. Był człowiekiem absolutnie wszechstronnym. Jego "Wesele" to dzieło niezwykłe, które w sposób poetycki, czasem nawet dowcipny opowiada o najtragiczniejszych momentach narodu polskiego.

                                                                                                    Wizyta w Stawiszynie

          25 września wychowankowie MOW w Kolonii Ossa odwiedzili zakład karny. W czasie zwiedzania  młodzież miała możliwość zapoznania się z warunkami odbywania kary pozbawienia wolności w zakładzie karnym typu półotwartego oraz specyfiką pracy Służby Więziennej. 

                                                                                                      Wycieczka do Lasek

            "To był inny wyjazd niż wszystkie” – tak o wycieczce do Lasek i Niewidzialnej wystawy mówili wychowankowie MOW w Kolonii Ossa. W dniu 19 września 2017 roku uczniowie z MOW w Kolonii Ossa odwiedzili Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Niewidomych w Laskach, pod Warszawą. Uczniom towarzyszyli nauczyciele, pani Marta Sobczyk, pani Małgorzata Jóźwicka oraz pani Katarzyna Kothe.

            Podczas lekcji mieliśmy okazję poznać postać założycielki Ośrodka dla Niewidomych w Laskach – Różę Czacką. Druga część lekcji w Laskach była poświęcona przybliżeniu codzienności osób niewidomych, ich sposobu poznawania świata. W części praktycznej poznaliśmy zasadę 6 punktów pisma Braille’a, była także okazja wypróbować specjalną maszynę do pisania oraz pomoce dydaktyczne, na których pracują wychowankowie ośrodka (m.in. plan miasta Warszawy, modele banknotów, itp.). Z wielkim zainteresowaniem oglądaliśmy film przedstawiający zasady zachowania przy osobie niewidomej. Mogliśmy także min. odwiedzić Kaplicę, obok której znajdował się pokój założycielki -Matki Elżbiety Róży Czackiej. Odwiedziliśmy również cmentarz na którym pochowany jest patron naszego ośrodka ks. Jan Ziei, wychowankowie zapalili znicze na jego grobie.

            Następnie pojechaliśmy do Warszawy gdzie mogliśmy zwiedzić „Niewidzialną Wystawę”Wystawa składa się z dwóch części – widzialnej i niewidzialnej. Pierwsza z nich bardziej przypominała  tradycyjną wystawę. Można tu było zobaczyć i wypróbować działanie wielu przedmiotów codziennego użytku, z których korzystają osoby niewidome i słabo widzące, a które bardzo ułatwiają im życie np.:  mówiący zegarek, kalkulator i  komputer,do rozpoznawania nominałów pieniędzy, maszynę do pisania brajlem, pomoce do nauki,  czy też zabawki.
              Druga część wystawy przeniosła młodzież w całkowite ciemności. Pomieszczenia te odwzorowywały  sceny  z realnego życia. Przez ponad godzinę uczestnicy znajdowali się w  takim świecie, jak postrzegają go niewidomi. Zwiedzanie zaczęło się w tak zwanej strefie zero, gdzie panowała  absolutna ciemność. W tym pomieszczeniu nie było  nic.  Służyło ono  temu, aby oswoić się z nowym, nieznanym środowiskiem. Dla wielu młodych ludzi,  było to bardzo stresujące przeżycie. Zwiedzający trzymali się kurczowo siebie nawzajem. Przewodnik tłumaczył, że to błąd, gdyż do życia bez zmysłu wzroku potrzebne są dwie wolne ręce. Po chwili aklimatyzacji uczestnicy przechodzili do kolejnych, ciemnych pomieszczeń, gdzie za pomocą dotyku mogli rozpoznawać przedmioty codziennego użytku będące na wyposażeniu mieszkania. Mieli też okazję odbyć wycieczkę po lesie, wsłuchując się w świat dźwięków i zapachów. Mogli też doświadczyć, jak poruszać się w miejskim zgiełku.Po tak emocjonujących przeżyciach dotarli do baru, gdzie siedząc w wygodnych fotelach, oczywiście w całkowitej ciemności, zadawali przewodnikowi mnóstwo pytań dotyczących życia i problemów, z jakimi borykają się osoby niewidzące.  Pytali również, jak najlepiej mogą pomóc. Spotkanie ze światem niewidomych wywarło na nas niemałe wrażenie, stało się okazją do refleksji o tolerancji i nauczyło nas dużo empatii względem takich osób.

            Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Manufaktury Cukierków, wychowankowie mogli zasmakować prawdziwych łakoci i zobaczyć w jaki sposób wyrabia się przepyszne landrynki. Spotkanie uwieńczył spacer po Starym Mieście.

                                                                                                     Poznajemy okolicę

             W sobotnie popołudnie 16 września grupa wychowanków pod opieką wychowawcy wybrała się na pieszą wycieczkę po najbliższej okolicy. Długi spacer dróżkami pobliskich wiosek stworzył wychowankom, zwłaszcza tym którzy dopiero rozpoczęli pobyt w naszym Ośrodku, możliwość zobaczenia elementów charakterystycznych dla tutejszego krajobrazu. Elementów, które są coraz rzadziej spotykane a jeszcze nie tak dawno były czymś oczywistym w obrazie polskiej wsi – drewniane chałupy, piwnice ziemianki,  przydrożne krzyże i figurki, czy  zwierzęta na pastwiskach. Dla niektórych wychowanków nie tylko drewniane chałupy czy ukryte w zaroślach stare piwnice, ale sposób życia rdzennej ludności okazał się niemałym zaskoczeniem. Dla naszych podopiecznych była to ciekawa alternatywa spędzania czasu wolnego.

                                                                                                    Uczcić pamięć poległych

             Dnia 1 września 2017 r.  wychowankowie MOW wzięli udział w pieszej wycieczce na Cmentarzyk Powstańców Styczniowych w Ossie. Podopieczni po dotarciu do celu złożyli na Cmentarzu kwiaty i zapalili znicze, oddając w ten sposób hołd poległym w 1863 r. powstańcom oraz czcząc ich bohaterską pamięć.

                                                                                        Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

            04 września 2017 r. nastąpiła inauguracja roku szkolnego. Rozpoczęła ją część artystyczna w której uczniowie nawiązywali zarówno do szkoły, jak i do rocznicy wybuchu II wojny światowej. Następnie pani Dyrektor w ciepłych słowach powitała uczniów i nauczycieli po wakacyjnej przerwie. Przedstawiła ogólny zarys planów i zadań na nowy rok szkolny. Wychowankowie poznali przydział do poszczególnych klas.           


                                                                                        ROK SZKOLNY 2016/2017


                              

                                                                                            Nadanie imienia księdza Jana Ziei

           16 marca 2017 r. w  Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kolonii Ossa odbyła się uroczystość nadania imienia księdza Jana Ziei.  Przygotowania do tej historycznej dla całej społeczności szkolnej chwili trwały kilkanaście miesięcy. W tym czasie podjęto szereg działań mających na celu zapoznanie uczniów, rodziców oraz wszystkich pracowników szkoły z wybranym w drodze głosowania Patronem.
Były to między innymi:
- przygotowanie prezentacji multimedialnej przedstawiającej postać Patrona,
- przeprowadzenie konkursu plastycznego,
- zorganizowanie uroczystego apelu prezentującego sylwetkę księdza Jana Ziei,
- realizacja projektu edukacyjnego „Ksiądz Jan Zieja – życie i działalność”
           16 marca   uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły  oraz zaproszeni goście udali się do Kościoła pod wezwaniem Św. Jadwigi Śląskiej w Odrzywole na uroczystą Mszę św. inaugurującą obchody nadania imienia szkole. Rozpoczęła się ona o godzinie 10:00. Przewodniczył jej ksiądz dziekan Adam Łukiewicz. Kulminacyjnym momentem w kościele było poświęcenie sztandaru szkoły.
           Główna część oficjalnej uroczystości miała miejsce  na  sali gimnastycznej. Po odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiło powitanie przybyłych gości.
           Przewodniczący Rady Powiatu Pan Krzysztof Wochniak odczytał uchwałę z 17 lutego 2017 r. nadającą imię księdza Jana Ziei oraz sztandar Młodzieżowemu Ośrodki Wychowawczemu w Kolonii Ossa oraz szkołom wchodzącym w jego skład.
           Kolejnym punktem była ceremonia przekazania Sztandaru. Poczet złożony z przedstawicieli fundatorów i Rady Pedagogicznej  uroczyście przekazał sztandar Pani Dyrektor, która podziękowała za ten cenny dar i zapewniła, że stanie się on symbolem wartości będących fundamentem pracy szkoły, po czym przekazała go Pocztowi Uczniów. Ci zapewnili, iż otoczą go powszechnym szacunkiem i czcią. Po prezentacji Sztandaru wszystkim zgromadzonym odbyło się pierwsze ślubowanie reprezentantów wszystkich klas na Sztandar Szkoły. Po ceremonii poczty sztandarowe szkół zostały wyprowadzone.
           Po tej podniosłej i wzruszającej chwili przyszedł czas na występ artystyczny naszej młodzieży.
Później głos zabrali goście: Pani Anna Trzeciakowska, Pani dr Dominika Żukowska – Gardzińska i Pani Anna Ziarnicka.
            Na koniec głos zabrała Pani Dyrektor Iwona Uryć-Kaszuba, dziękując gościom za przybycie, osobom przygotowującym – za zaangażowanie. Wszyscy zostali zaproszeni na skromny poczęstunek.
           Nadanie imienia szkole było świętem, które zapamiętamy na długo. Teraz nadszedł czas, by udowodnić, że jesteśmy godni nosić imię naszego Patrona.



                                                                                            Nadanie imienia Placówce


           Idea nadania Ośrodkowi imienia powstała pod koniec roku szkolnego 2015/2016. Na posiedzeniu Rady Pedagogicznej dnia 29 czerwca 2016 roku Dyrektor Ośrodka poinformowała pracowników o podjęciu działań zmierzających do nadania placówce imienia oraz formalnym wszczęciu procedury wyboru kandydata i nadania imienia. Powołany został Zespół Koordynujący działania mające na celu wybór patrona i nadanie imienia MOW w Kolonii Ossa.

           30 sierpnia 2016 r. procedura została zatwierdzona przez Radę Pedagogiczną w formie uchwały. W procesie wyboru imienia uczestniczą wyłącznie członkowie społeczności Ośrodka, a więc: wychowankowie, rodzice, kadra pedagogiczna, pracownicy administracji i obsługi.

           W dniach 01.09- 16.09.2016 r. można składać propozycje kandydatów na patrona. Weryfikacja propozycji na kandydatów nastąpi w dniach 16.09-19.09.2016. Czynności tej dokona Komisja Skrutacyjna.

          Prezentacja kandydatówbędzie miała charakter publiczny i odbędzie się przed całą społecznością Ośrodka dnia 26 września 2016 r.

Wybory zostaną przeprowadzone w dniu 30 września 2016 r.w godzinach 8.00-13.00.

           Dyrektor Ośrodka w dniu 3 października 2016 r. ogłosi na szkolnym apelu, kto został wybrany kandydatem na patrona MOW w Kolonii Ossa. Następnie zredagowany zostaniewniosek do Starostwa Powiatowego w Przysusze o nadanie imienia szkole.

           Po dokonaniu wyboru patrona w szkole będzie realizowane zadanie „Poznajemy patrona szkoły”. Realizacja tego zadania ma na celu przybliżenie postaci patrona. Szczegółowy plan działań zostanie ustalony po ogłoszeniu wyniku wyborów, ponieważ musi on uwzględniać dokonania wybranej osoby. Realizacji projektu, którego celem jest wybranie i poznanie patrona Ośrodka, towarzyszyć będzie przez cały czas trwania akcja informacyjna.

© Copyright 2014 Wszystkie prawa zastrzeżone.